Dohoda o novej vláde na spadnutie? Fico sa opäť stretol s Pellegrinim. Ten naznačil, o ktoré posty má záujem

Šéf Smeru Robert Fico sa vo štvrtok stretol s lídrom Hlasu Petrom Pellegrinim, potvrdila hovorkyňa Hlasu Patrícia Medveď Macíková. Nešlo o prvé rokovanie lídrov, zišli sa už v utorok. Pellegrini naznačil, o aké posty má Hlas záujem. Fico rokoval aj so šéfom SNS Andrejom Dankom.

05.10.2023 15:16 , aktualizované: 18:13
debata (142)
Fico po rokovaní s predstaviteľmi SNS
Video
Zdroj: TV Pravda

Šéf Smeru začiatkom týždňa na sociálnej sieti uviedol, že rokovania o vytvorení koalície si vyžadujú striedmosť vo verejných vyjadreniach. „S potešením však môžem skonštatovať, že pri rokovaní s preferovanými koaličnými partnermi som nenarazil na zásadné programové rozdiely,“ zdôraznil vo videopríhovore. Upozornil, že prvé rozhovory sa týkajú obsahu budúceho vládneho programu, nie personálnych otázok.

Robert Fico mal druhé kolo rokovaní s Pellegrinim. Ten naznačil, o aké posty má strana Hlas záujem. Hovoril o ministerstve zdravotníctva, či o rezorte práce.

Pellegrini uviedol, že s Ficom ešte nerokujú o konkrétnych funkciách. „Pokračovali sme v druhom hlbšom sondážnom kole, ktoré ešte nemalo podobu konkrétnych ponúk,“ uviedol v Rádiu Slovensko.

Podľa predsedu Hlasu rokovania ešte neprišli k bodu, keď by bolo jasné, že pôjdu do koalície so Smerom. „Sme stále odhodlaní rokovať na obe strany,“ povedal. Pellegrini ďalej uviedol, že s predsedom strany SNS Andrejom Dankom ešte nerokoval. Ten by podľa šéfa hlasu musel garantovať podporu všetkých desiatich poslancov za SNS.

Peter Pellegrini Čítajte viac Čo môžu Smer a PS ponúknuť Hlasu? Boj o zloženie vlády sa začína. Šimečka by mal zvážiť, že obetuje post premiéra

Fico aj Pellegrini už absolvovali rozhovory s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, ktorá v pondelok (2. 10.) poverila Fica ako lídra víťaznej strany v parlamentných voľbách zostavením vlády. Dala mu na to 14 dní.

Pellegrini: Správanie europoslankyne Beňovej považujem za urážlivé a arogantné
Video
Zdroj: TV Pravda

Pellegrini sa s hlavou štátu zišiel v utorok. Vtedy novinárom povedal, že predsedníctvo Hlasu zatiaľ nevylúčilo ani jeden z dvoch variantov prípadnej novej vlády. Rokovať chcel najprv s víťazom volieb. V prípade neúspechu rokovaní s víťaznou stranou je Pellegrini pripravený sadnúť si za rokovací stôl aj s potenciálnou štvorkoalíciou v zostave Progresívne Slovensko (PS), Hlas, KDH a SaS.

fico, pellegrini, majerský Čítajte viac Sú na stole už len dve koalície? Fico štartuje rokovania. KDH uteká do opozície a Pellegrini už má svoju taktiku

Neformálne rozhovory vedie aj predseda PS Michal Šimečka, jeho hnutie skončilo vo voľbách na druhej priečke. Prezidentka bude pokračovať v sérii povolebných stretnutí na budúci týždeň. V pondelok (9. 10.) sa má zísť s lídrom SNS Andrejom Dankom a šéfom SaS Richardom Sulíkom.

142 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Peter Pellegrini