Figeľ odkazuje KDH, aby nešlo ľahšou cestou, ktorou je opozícia

Vybrať sa hneď po voľbách do opozície je tá najľahšia možnosť, KDH by malo ísť ťažšou cestou dohody s parlamentnou väčšinou. Myslí si to bývalý predseda KDH Ján Figeľ. Preferovanejšia má byť podľa neho tá zostava, v ktorej dokáže KDH viac presadiť zo svojho programu a hodnôt. To však vyplynie až z aktívnych a profesionálnych rokovaní. Figeľ tiež pripomenul, že hnutie Novembra '89 je pri obnove krajiny potrebné, aby sa demokracia, sloboda a právny štát u nás upevňovali.

07.10.2023 09:22
debata (21)
alojz hlina Čítajte viac Hlina obvinil predsedu KDH z tajnej dohody: Fico potreboval, aby Pellegrini nemal plán B. Majerský reaguje

Figeľ odporúča KDH, aby sa nevybralo ľahšou a pohodlnejšou cestou, ale aby hľadalo to, čo potrebuje Slovensko, nie zvolení poslanci. „Ťažšou cestou než opozícia je dnes rozumná dohoda s výslednou parlamentnou väčšinou na programe, ktorý Slovensku pomôže k dvom kľúčovým cieľom a potrebám – k účinnej spravodlivosti pre všetkých a k všestrannému rozvoju,“ skonštatoval pre TASR Figeľ, ktorý viedol kresťanských demokratov v rokoch 2009 až 2016.

KDH zatiaľ mieri do opozície, povedal Milan Majerský
Video

Pripomína, že ľudia nevolia strany preto, aby im po pár dňoch od volieb odkázali, že idú na štyri roky do opozície. „Odporúčal by som KDH rokovať o podmienkach a programe s možnými alternatívami budúcej vládnej koalície. Slovensku a jeho politickému vývoju tým KDH pomôže viac,“ doplnil s tým, že definitívne rozhodnutie prichádza až po rokovaniach.

Milan Majerský, KDH Čítajte viac KDH rozhodlo, Smer odmietame, sme pripravení rokovať. Šimečka ponúkol post premiéra, na ťahu je Pellegrini

Figeľ tiež pripomenul, že so Smerom počas vlády Ivety Radičovej zažil „tvrdý politický stret“ pre rušenie diaľničných PPP projektov. Spomína však aj serióznu dohodu na doplnení Ústavy SR o definíciu a ochranu manželstva a zmeny v justícii. „Aj potrebný ekonomický konflikt, aj novelizácia ústavy boli na prospech občanov Slovenska. Na takýto prospech sa má primárne zamerať KDH aj dnes,“ dodal.

fico, pellegrini Čítajte viac Črtá sa dohoda, Smer zahmlieva. Vzdal sa Pellegrini postu premiéra? Vznik trojkoalície so SNS urýchľovalo KDH

Predsedníctvo KDH v piatok (6. 10.) potvrdilo odmietavý postoj hnutia k spoločnej vláde so Smerom. V utorok (3. 10.) predseda hnutia Milan Majerský vyhlásil, že to zatiaľ vyzerá tak, že KDH mieri do opozície. V prípadnej štvorkoalícii s Hlasom, SaS a Progresívnym Slovenskom by podľa neho boli v niektorých otázkach priepastné rozdiely medzi stranami.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #KDH #Ján Figeľ