Šimečka: Som pripravený vzdať sa postu premiéra v prospech Pellegriniho. Hlasu treba ponúknuť aj vnútro, odkazuje SaS

Predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka potvrdil, že v záujme vytvorenia koalície je pripravený vzdať sa postu predsedu vlády v prospech Petra Pellegriniho. PS však bude trvať na obsadení postu ministra vnútra. Podľa podpredsedu SaS Branislava Gröhlinga je však potrebné ponúknuť Hlasu aj pozíciu šéfa rezortu vnútra. PS nesúhlasí a tvrdí, že pre dôveryhodnosť vlády nemožno dať Hlasu premiérsky post i rezort vnútra. Zároveň upozornilo, že podobné verejné výzvy zo strany SaS nepovažuje za šťastný vstup do rokovaní.

07.10.2023 11:04 , aktualizované: 18:10
Voľby 2023, PS, Šimečka, Foto: ,
Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.
debata (327)
fico, pellegrini Čítajte viac Črtá sa dohoda, Smer zahmlieva. Vzdal sa Pellegrini postu premiéra? Vznik trojkoalície so SNS urýchľovalo KDH

Ako Šimečka ďalej informoval na svojej sociálnej sieti, oceňuje rozhodnutie Kresťanskodemo­kratického hnutia odmietnuť koalíciu so Smerom, ako aj ochotu ďalej rokovať vo štvorkoalícii.

Peter Pellegrini Čítajte viac Čo môžu Smer a PS ponúknuť Hlasu? Boj o zloženie vlády sa začína. Šimečka by mal zvážiť, že obetuje post premiéra

„Ako som minulý víkend sľúbil, PS je skutočne pripravené zabojovať o to, aby nám tu nevládol Robert Fico a aby Slovensko bolo demokratickou a proeurópskou krajinou, kde je garantovaný právny štát," uzavrel Šimečka.

Šimečka ukončil prvé kolo rokovaní: Dobrou správou je, že sme nenarazili na zásadnejší problém
Video

Gröhling poukázal na to, že Hlas si môže ako jediný vyberať, s kým pôjde do vlády. „Napokon som rád, že sa PS rozhodlo dať ponuku Hlasu na premiéra. Navyše ďalšou potešujúcou správou je, že po včerajšku je opäť za rokovacím stolom aj KDH,“ podotkol.

Na výber sú podľa neho dve možnosti. „Štvrtá vláda Smeru alebo vláda s Hlasom. Buď bude mať Smer pod palcom kompletne celý štát alebo vznikne slušná prozápadná vláda,“ doplnil Gröhling. Je podľa neho treba vyvinúť maximálne úsilie, aby vznikla vláda bez Smeru.

„Pokúsime sa našim partnerom v SaS vysvetliť, že pre dôveryhodnosť celej vlády nemôžeme strane Hlas uvoľniť post premiéra a zároveň aj ministerstvo vnútra,“ uviedlo PS vo svojom vyhlásení.

fico, pellegrini Čítajte viac Politológovia: SNS je problémová, ale Hlas má bližšie k Smeru. Hrá sa o post premiéra a tri kľúčové rezorty
327 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Pellegrini #Michal Šimečka