Danko: Pellegrini musí povedať, či podľahne pokusom Šimečku. Pre SNS je premiérom Fico

Slovenská národná strana (SNS) je pripravená urobiť všetko pre to, aby čo najskôr vznikla nová vláda. Po sobotňajšom mimoriadnom sneme SNS to uviedol predseda strany Andrej Danko. Na sneme dostal opätovne dôveru viesť SNS.

07.10.2023 12:08 , aktualizované: 15:40
debata (85)

Danko priznal, že národniari majú ambíciu byť súčasťou vlády, nechcú sa tam však tlačiť za každú cenu. „Podporíme akúkoľvek vládu, kde bude Robert Fico premiér,“ zdôraznil Danko. „Aj keby sa predseda Smeru-SD rozhodol pre spojenie spolu s Hlasom a KDH, akceptovali by sme to a takúto vládu by sme podporili,“ dodal s tým, že vládu, v ktorej bude PS alebo SaS, jeho strana nepodporí.

Podľa Danka sa však musí predseda Hlasu Peter Pellegrini jasne vyjadriť, či má záujem vstúpiť do koalície so Smerom. „Musí verejnosti zodpovedať definitívne otázku, či podľahne pokusom Michala Šimečku (PS), alebo je pripravený ísť na pozíciu predsedu parlamentu a spolupracovať s vládou Roberta Fica,“ poznamenal.

SNS bola so Smerom súčasťou vládnej koalície naposledy v rokoch 2016 až 2020, keď Pellegrini a ďalší čelní predstavitelia Hlasu ešte pôsobili v Smere. Z Ficovej strany Pellegrini odišiel pred tromi rokmi a založil vlastnú stranu.

Danko po rokovaní so Smerom
Video
Zdroj: TV Pravda

Cieľom podľa neho musí byť čo najskôr ukončiť mandát vlády odborníkov premiéra Ľudovíta Ódora. „Slovensko potrebuje inú, sociálnu vládu, vláda podporovateľov Progresívneho Slovenska musí čo najskôr skončiť,“ vyhlásil.

„SNS chce dôstojnú pozíciu vo vláde, ale zároveň nechceme byť do počtu. Pre nás je priorita zostaviť vládu. Musí skončiť liberálna vláda, to je naše hodnotové nastavenie. Za každú cenu sa do vlády tlačiť nebudeme,“ povedal Danko.

Predseda SNS nepomenoval ani rezorty, o ktoré jeho strana po prípadnom vstupe do koalície má záujem. Štefan Kuffa a Rudolf Huliak, ktorí sa dostali do Národnej rady na kandidátke SNS, pred niekoľkými dňami vyhlásili, že by v novej vláde so Smerom a Hlasom chceli ministerstvá pôdohospodárstva a životného prostredia. Samotný Danko pred voľbami hovoril o tom, že strana by si vo vláde mohla nárokovať ministerstvo dopravy. Šéf SNS však označil za predčasnú akúkoľvek debatu o konkrétnych funkciách. “Čo beží médiami, to sú rozprávky," povedal.

Šéf národniarov zatiaľ nemá dohodnuté stretnutie v trojici s lídrami Hlasu a Smeru. To sa pravdepodobne neuskutočni ani v pondelok, keď máju poslanci prevziať osvedčenia a v ten istý deň by sa malo konať prvé stretnutie parlamentného klubu SNS. Poobede sa má predseda strany stretnúť s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Danko však verí, že stretnutie lídrov troch strán by sa budúci týždeň malo podariť.

SNS so ziskom 5,62 percenta hlasov vo voľbách tesne prekročila päťpercentný volebný prah. Strane pripadlo v 150-člennom parlamente desať kresiel. Okrem Danka zvyšných deväť poslancov za SNS však nie sú členmi tejto strany. Danko tvrdil, že napriek tomu poslanecký klub SNS bude jednotný.

Voľby 2023, PS, Šimečka, Čítajte viac Šimečka: Som pripravený vzdať sa postu premiéra v prospech Pellegriniho. Hlasu treba ponúknuť aj vnútro, odkazuje SaS

Väčšinu v parlamente by mala tiež vládna koalícia na čele s PS, ktorej súčasťou by boli tiež Hlas, ďalej SaS a KDH. Pellegrini predtým povedal, že takáto koalícia by už z hľadiska počtu zúčastnených strán bola rizikovejšia ako trojkoalícia a tvorili by ju názorovo odlišné strany. Napríklad KDH odmieta zavedenie registrovaných partnerstiev, čo je jednou z priorít PS. Podľa Pellegriniho má jeho strana hodnotovo bližšie k Smeru.

fico, danko Čítajte viac Prvé rokovanie Fica s Dankom o novej vláde: Nie som klebetná baba, dajte nám čas, hovorí šéf Smeru (video)

Na sobotňajšom mimoriadnom sneme okrem zhodnotenia parlamentných volieb (30. 9.) predstavitelia SNS vytýčili politiku strany po voľbách a postup pri povolebných rokovaniach, opätovne tiež zvolili Danka za predsedu SNS.

85 debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #Andrej Danko