Je rozhodnuté. Pellegrini si vybral koalíciu so Smerom a SNS

Predseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka na sociálnej sieti informoval o tom, ako sa vyvíjajú tieňové rokovania o štvorkoalícii. Zopakoval ponuku pre Hlas v podobe predsedu vlády. Šimečka prehodnotil aj postoj k obsadeniu rezortu vnútra a na stôl položil nový návrh. Nič z toho nezabralo. Predsedníctvo Hlasu jednomyseľne rozhodlo, že o budúcej vláde bude rokovať so Smerom a SNS.

10.10.2023 13:56 , aktualizované: 17:22
debata (1543)
Pellegrini: Nie sme rýchlokvasená strana ani pozbieranci
Video

Pellegrini dnes potvrdil, že rokovať bude len so Smerom a SNS. Je tak jasné, že trojkoalícia na čele s Robertom Ficom povedie Slovensko najbližšie štyri roky. Pellegrini v pondelok pred odovzdávaním osvedčení absolvoval rokovanie s Ficom a lídrom SNS Andrejom Dankom.

Aktualizované 17:46 Podľa SaS je „Fico 4“ to najhoršie, čo sa mohlo Slovensku stať.

Pellegrini vymenil podľa SaS Slovensko za koalíciu temna a návrat do minulosti. „Slovensko sa ocitá na pokraji čiernej diery. Je pre nás sklamaním, že ponuka pre Petra Pellegriniho nielen na post premiéra, ale aj na pozíciu ministerstva vnútra, neprišla hneď po voľbách. To, bohužiaľ, využil Robert Fico. Presne pred týmto scenárom sme opakovane varovali. Slovensko tak čakajú ťažké roky. Stoja pred nami otázky, čo bude s právami menšín, čo bude so spravodlivosťou, čo bude s naším zahraničným smerovaním. Strana Sloboda a Solidarita bude tvrdou a zodpovednou opozíciou. Z našich hodnôt nepoľavíme a budeme hlasom všetkých slušných ľudí, ktorým záleží na Slovensku,“ povedal predseda SaS Richard Sulík.

„Ak by išlo Petrovi Pellegrinimu o Slovensko, tak neodovzdá krajinu do rúk človeka, počas ktorého tu bola všadeprítomná korupcia či prišlo k vražde nevinného novinára. Je zrejmé, že ešte len budeme nepríjemne prekvapení, ako sa rozdelia funkcie a posty, ktoré budú mať dopad nielen na spravodlivosť, ale aj na budúcnosť školstva či celého štátu. My v SaS budeme túto koalíciu dôkladne sledovať a pozerať jej na prsty. To bude obzvlášť dôležité pri stranách ako Smer a SNS, ktoré majú históriu bohatú na korupčné kauzy,“ doplnil podpredseda SaS Branislav Gröhling.

Aktualizované 17:19 „V PS sme robili všetko preto, aby mohla vzniknúť vláda bez Roberta Fica. Vedeli sme, že to nebude ľahké a Robert Fico bol vo výhode,“ povedal na úvod Šimečka. Líder PS pokračoval, že urobili všetko preto, aby mohla vzniknúť alternatívna vláda bez Smeru. „Som rád, že ma kolegovia podporili v mojom osobnom rozhodnutí vzdať sa postu premiéra,“ povedal a zopakoval, že aj na slovenské, aj na európske pomery by išlo o bezpreceden­tný krok.

Odmietol slová, že problémom by boli nezhody medzi PS a KDH. „Nepopieram, že medzi stranami sú hodnotové rozdiely, ale bolo to naopak. Aj KDH, aj PS konali v posledných dňoch konštruktívne,“ uviedol. „Peter Pellegrini dnes rozhodol, že sa rokovať nebude. Ani sa o to nepokúsil. Preto si myslím, že bol od začiatku rozhodnutý, že pôjde so Smerom. Boli to prázdne výhovorky. Dokonca sme navrhovali aj trojstretnutie s KDH,“ dodal na margo rokovaní s tým, že rokovania odmietli ešte predtým, než začali. „Veľa ľudí aj mne hovorilo, že to nemá zmysel a Pellegrini je už dávno dohodnutý s Ficom,“ hovorí.

Fico o rokovaniach o koalícii aj výzva Ódorovej vláde
Video

Aktualizované 17:15 „Peter Pellegrini si vybral minulosť. Rozhodnutie o budúcej vláde záviselo od strany Hlas a ako sa ukázalo, tak ho so stranami Smer a SNS okrem minulosti spája aj budúcnosť. KDH toto rozhodnutie Petra Pellegriniho berie na vedomie,“ reagoval líder KDH Milan Majerský.

Aktualizované 16:33 Na margo urážok zo strany SNS uviedol, že sa ponad ne nadniesol. „Keby si mal politik pamätať všetky urážky, tak by nikto nezložil vládu s nikým,“ povedal. „Ja som nepísal žiadne statusy na Smer, nereagoval som. Viete, aj v tom je veľkosť človeka,“ povedal.

Pellegrini sa rozhodol pre Fica a Danka
Video
Zdroj: TASR

Aktualizované 16:31 „To bolo sto a jedna. Ešte ani nezačali a už na seba štekajú,“ zhodnotil rokovania s PS a Šimečkovi odkázal, lebo už môže, ako mal postupovať. „Ak mal taký veľký záujem o koalíciu, mal najprv dohodnúť spoluprácu so SaS a KDH a ukázať nám spoločne, že toto sú ochotní ponúknuť,“ dodal.

Pellegrini si vybral koalíciu so Smerom a SNS

Predsedníctvo Hlasu jednomyseľne rozhodlo, že o budúcej vláde bude rokovať so Smerom a SNS.

Fotogaléria
Líder Hlasu Peter Pellegrini a členovia strany...
Zľava poslanec za Smer Richard Takáč, predseda...
+7Líder SNS Andrej Danko

Aktualizované 16:26 „Nie sme žiadny poskok, sme rovnocenný partner,“ reagoval Pellegrini na otázku, či sa nebojí, že bude Ficovým poskokom, keďže sa o ňom v minulosti takto vyjadrovali aj členovia Smeru aj SNS. Čím ho Fico presvedčil? „Trojkoalícia je praktickejšia ako štvorkoalícia. A Smer a Hlas majú okrem iného ako dvaja partneri spoločné základné ľavicové orientovanie, aj keď sú medzi nami rozdiely,“ povedal.

Aktualizované 16:14 Pellegrini kritizoval spôsob, akým prebiehali rokovania zo strany PS a to, že si potenciálni partneri navzájom odkazovali, čo naznačovalo „vážnu politickú nestabilitu“. „Rokovania budeme viesť tak, že Hlas bude garantom, že členstvo v EÚ a NATO nebude nijako ohrozené. Dúfam, že to tak bude aj u koaličných partnerov,“ povedal.

Aktualizované 16:09 Pellegrini sa rozhodol pre Smer a SNS

„Predsedníctvo Hlasu dnes jednomyseľne rozhodlo o tom, že Hlas bude ďalšie rokovania o budúcej koalícii viesť so stranou Smer a SNS, s nikým iným. Nebudeme už viac viesť ani žiadne polorokovania, ani sondážne rokovania aj napriek mediálnym odkazom a prestrelkám,“ povedal.

Aktualizované 15:15 Robert Kaliňák verí, že rokovania sú v dobrom stave. Na otázku o ponukách pre Hlas od PS odpovedal, že rozhodnúť sa musia tí, ktorým sú ponuky dávané. Nevie, ako sa Hlas rozhodne. Verí, že Hlas aj SNS sa budú riadiť svojimi slovami z kampane. Kaliňák tvrdí, že ľudia odmietli Progresívne Slovensko vo voľbách, argumentuje rozložením síl.

Aktualizované 15:11 Líder PS Michal Šimečka by mal mať o 15:30 vyhlásenie.

Aktualizované 14:50 Aktuálne sa koná predsedníctvo Smer aj Hlasu. „Ideme sa poradiť, čo ďalej a ako budeme postupovať,“ povedal Fico pred predsedníctvom s tým, že rokujú ďalej. Predstavitelia Hlasu takisto viac neuviedli. Pellegrini však má údajne predostrieť na predsedníctve ponuku Smeru.

Krátko po Šimečkovom statuse portál tvnoviny.sk informoval, že dohoda medzi Smerom, Hlasom a SNS je na spadnutie a vznik trojkoalície by mali oznámiť v stredu.

Šimečka: Je dobrým signálom, že prebiehajú aj alternatívne rokovania
Video
Väčšiu šancu na zloženie vlády má však stále Robert Fico. / Zdroj: TV Pravda

Podľa portálu sa mali lídri Smeru, Hlasu a SNS stretnúť o druhej poobede, podľa informácií Pravdy sa však žiadne stretnutie nekoná.

Čakanie na Hlas

„Všetko aktuálne stojí na strane Hlas, ktorá sa má vyjadriť k našej ponuke,“ napísal líder PS. Zopakoval, že Pellegrinimu dalo PS bezprecedentnú ponuku zastávať post premiéra. „Napriek tomu, že PS dosiahlo lepší volebný výsledok a silnejší mandát. Pokiaľ vieme, takúto ponuku mu Robert Fico nedokázal dať,“ uviedol.

Peter Pellegrini, Hlas Čítajte viac Polčas rokovaní: Pellegrini sa stretáva s Ficom aj Šimečkom. Danko tlačí na to, aby sa rozhodol

Pellegrini v pondelok neodpovedal, či sa vidí ako premiér, alebo skôr predseda parlamentu. „Nebudem vám dávať ani názor, lebo aj ten je súčasťou rokovaní,“ uviedol na margo postov. Podľa našich informácií sa zatiaľ Pellegrini so Šimečkom ešte nestretli. Posledné osobné stretnutie absolvovali minulý štvrtok, odvtedy sú v telefonickom kontakte.

Strana SaS na čele s Richardom Sulíkom PS vyzvala, aby Hlasu obetovalo aj rezort vnútra v snahe vyrokovať tú „lepšiu koalíciu“. „Musíme dať Pellegrinimu ponuku, ktorá sa neodmieta alebo nebude dať odmietnuť,“ povedal Sulík po stretnutí s prezidentkou. Šimečku vyzvali na obetovanie postu cez víkend aj Mária Kolíková a Branislav Gröhling.

Šimečka reagoval, že tomu nerozumie a nesúhlasí s tým. V dnešnom statuse však informoval, že na stole sú nové rokovacie podmienky. Aj čo sa týka rezortu vnútra, ktoré si chcelo PS ponechať kvôli stabilite a dôveryhodnosti vlády aj vo vzťahu k spravodlivosti. „Tak ako som povedal pánovi Pellegrinimu, o týchto bodoch som pripravený rokovať,“ hovoril včera.

Nové podmienky ohľadom rezortu vnútra

Svoj postoj počas rokovaní však Šimečka prehodnotil. Pellegriniho o všetkom informoval a pripomenul verejnú ponuku stať sa premiérom. „Dostal ponuku, ktorá by stranu Hlas v budúcej vláde postavila na roveň PS – počtom aj silou ministerstiev. Tlmočili sme mu dokonca aj ochotu rokovať o obsadení ministerstva vnútra – napríklad o scenári, že post by obsadila iná koaličná strana ako PS a Hlas, alebo niektorá z nezávislých osobností, na ktorej by bola v štvorkoalícii zhoda,“ informoval.

Osvedčenia o zvolení do Národnej rady (NR) SR...
Osvedčenia o zvolení do Národnej rady (NR) SR...
+11Osvedčenia o zvolení do Národnej rady (NR) SR...

Tieto informácie má mať Pellegrini už niekoľko dní. „Reakciu prisľúbil. Zostáva nám veriť, že predošlé rozhovory myslel úprimne a využije čas, ktorého je ešte dosť, aby rokoval aj s predstaviteľmi štvorkoalície. My sme na to maximálne pripravení,“ povedal Šimečka.

Veľký posun v rokovaniach s KDH

Okrem toho Šimečka informoval, že v rokovaniach s KDH sa im podaril veľký posun. „Som si istý, že s KDH by sme sa vedeli dohodnúť a boli by sme stabilnou súčasťou možnej štvorkoalície. Aj včera sme mali s pánom Majerským konštruktívne stretnutie, z ktorého bola jasná ochota ďalej jednať aj s Petrom Pellegrinim,“ uviedol líder PS.

„Chcem ešte raz oceniť jasné rozhodnutie ich predsedníctva o vylúčení Smeru a pokračovať v rozhovoroch s PS a inými stranami potenciálnej štvorkoalície. Za to by som chcel poďakovať pánovi predsedovi Majerskému, ale aj ďalším predstaviteľom KDH, s ktorými sme v kontakte,“ zopakoval Šimečka.

© Autorské práva vyhradené

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #Smer #Peter Pellegrini #koaličné rokovania #Michal Šimečka