Richard Sulík je verejnosti dobre známy. Je to ekonóm, politik, bývalý europoslanec a zakladateľ strany Sloboda a solidarita a od jej vzniku v roku 2009 aj predsedom. Počas vlády Ivety Radičovej, ktorá padla po neúspešnom spojenom hlasovaní o eurovale a dôvere vláde, bol predsedom parlamentu. Okrem Sasky hlasoval za pád aj Igor Matovič. Vo vláde Igora Matoviča a Eduarda Hegera bol ministrom hospodárstva. Z vlády odišiel a nakoniec liberáli hlasovali za pád vlády kvôli tomu, že Matovič si rozmyslel svoju demisiu.
1. Zvýšime hospodársky rast. Zastavíme trend robustného zvyšovania daňovo-odvodového zaťaženia ekonomiky.
2. Urobíme poriadok vo verejných financiách. Zvýšime efektívnosť výdavkov aj dlhodobú udržateľnosť.
3. V zdravotníctve sa zameriame na hlavný výsledok – zdravší a dlhšie žijúci ľudia.
4. Sprístupníme materské školy všetkým záujemcom. Skrátime neefektívne vysokoškolské štúdium. Budeme motivovať malé školy k spájaniu.
5. Zvýšime rovnosť občanov pred zákonom.
Kompletný program strany si pozrite na jej webe.
Saskári na čele s predsedom Richardom Sulíkom predstavili kandidátku na Dunaji. Z posledného miesta bude kandidovať Alojz Hlina.
Sloboda a Solidarita je pravicovo-liberálna strana, dôsledne bojujúca za ekonomickú a osobnú slobodu jednotlivca. Liberalizmus sa prejavuje najmä v ekonomických otázkach a v myšlienke „menej štátu“. V kontexte zahraničnej politiky je euroskeptická. Strana vznikla v roku 2009 a doteraz mala jediného predsedu Richarda Sulíka.
Vo svojich prvých parlamentných voľbách v roku 2010, SaS získala 12,14 % (22 mandátov), a bola v rokoch 2010 – 2012 súčasťou vládnej koalície. V rokoch 2012 – 2020 pôsobila v parlamentnej opozícii. Po voľbách v roku 2020 sa opätovne stala súčasťou vládnej koalície. Na európskej úrovni sa strana prezentuje eurorealisticky až mierne euroskepticky. V Európskom parlamente má SaS jedného poslanca, Eugena Jurzycu, vo frakcii Európski konzervatívci a reformisti.
Po parlamentných voľbách vo februári 2020 vstúpila SaS do rokovaní o zostavení vlády pod vedením Igora Matoviča s hnutím OĽaNO a stranami Sme rodina a Za ľudí. Hovorilo sa aj o možnosti zostavenia trojkoalície bez jednej z troch menších strán, avšak napokon sa lídri dohodli na zostavení štvorkoalície, ktorá sa v NR SR opierala o 95 poslancov, čo je na Slovensku tzv. ústavná väčšina.
SaS obsadila vo vláde tri ministerstvá – hospodárstvo, školstvo a zahraničné veci. Na čelo ministerstva hospodárstva sa postavil predseda strany Richard Sulík so štátnymi tajomníkmi Karolom Galekom (energetika) a Jánom Oravcom (podnikateľské prostredie), ministrom školstva sa stal Branislav Gröhling so štátnymi tajomníkmi Monikou Filipovou (menšínové školstvo), Ľudovítom Paulisom (veda, výskum a vysoké školy) a Ivanom Husárom (šport). Na ministerstvo zahraničných vecí SaS nominovala dlhoročného diplomata Ivana Korčoka, ktorého štátnym tajomníkom sa stal Martin Klus.
Predsedovia strany | |
---|---|
Ing. Richard Sulík | 2009 – súčasnosť |