Peniaze za lieky nevrátia všetkým

Penzisti a zdravotne ťažko postihnutí sa nemusia dostať k peniazom z doplatkov na lieky, hoci im ich zaručuje zákon. Podľa neho by síce mali dostať späť časť sumy, ktorú pravidelne nechávajú v lekárni, podmienky ministerstva zdravotníctva na získanie doplatku však splní len málokto.

23.02.2011 15:01
lekár, lekáreň, lekárnik Foto:
Poisťovne vrátia peniaze iba tým, ktorých príjem je nižší ako 360 eur a kupujú tie najlacnejšie lieky.
debata (2)

Poisťovne budú napríklad peniaze vracať iba tým, ktorých príjem bude nižší ako 360 eur a nakupujú tie najlacnejšie lieky. Podľa Dušana Zachara z Inštitútu ekonomických a sociálnych reforiem nadviazanie doplatkov na výšku príjmu môže znevýhodniť určitú skupinu dôchodcov. „Odporúčal by som viac príjmových pásiem s adekvátnym odstupňovaním hornej hranice na doplatky, aby sa nestalo, že dôchodca s príjmom do 360 eur bude mať nárok na vrátenie peňazí, ale dôchodca s penziou 361 eur už nie,“ povedal. Zároveň dodal, že diskutabilné je aj rozhodnutie ministerstva zaviesť limity na doplatky na lieky len pre dôchodcov a zdravotne postihnutých, keďže sociálne odkázané môžu byť podľa neho aj ďalšie skupiny obyvateľstva.

Analytik Peter Stanek má výhrady zase k podmienke, že dôchodcovia budú musieť počas troch mesiacov v lekárni zaplatiť viac ako 45 eur, zdravotne postihnutí 30 eur. „Ak majú v lekárňach nechať takú veľkú sumu, tak to bude asi problém, lebo veľká časť dôchodcov nekupuje celú dávku liekov, ktorú im predpíše doktor. Rozdelia si to napríklad na dva mesiace tak, aby im to vyšlo z dôchodku, a tým pádom nesplnia tú podmienku kumulovanej sumy za tri mesiace.“

Reálne vracanie peňazí nevidí ani viceprezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. Do limitu sa totiž zahŕňajú iba lieky, pri ktorých poisťovňa hradí viac ako 75 percent z ceny. „U mnohých je ten problém, že lieky, za ktoré najviac doplácajú, sú z tej kategórie, kde poisťovne hradia menej ako 75 percent. Takže, aj keď sa viacerí dôchodcovia tešia, že im budú vracať peniaze, v konečnom dôsledku to dopadne tak, že mnohým poisťovňa nevráti nič. Je mnoho liekov, kde úhrada poisťovní je veľmi nízka,“ tvrdí Sukeľ.

Prvé doplatky na lieky by mali začať zdravotné poisťovne ľuďom uhrádzať už v lete. Ministerstvo zdravotníctva predpokladá, že reálne sa k peniazom dostane stotisíc ľudí. Okrem toho pripravilo ďalšiu novelu, podľa ktorej sa ceny liekov majú meniť dvanásťkrát ročne. Po novom si tak bude musieť pacient každý mesiac kontrolovať, či sa nezmenila cena jeho najlacnejšieho lieku a nemusí si tak kupovať nový, aby splnil podmienky ministerstva na uhrádzanie doplatkov. „Tu si treba uvedomiť, že vznikne chaos, pretože pacient bude každý mesiac doplácať iný doplatok, respektíve v niektorých lekárňach už budú nové zásoby liekov, v iných staré,“ tvrdí Sukeľ. Zároveň dodal, že sa tak môže stať, že dôchodca alebo zdravotne postihnutý, ktorý chce mať liek s najnižším doplatkom, bude každý mesiac užívať iný liek.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba