Po vodnom živle čelí Krymsk neorganizovanej mase pomocníkov

Všetkého veľa škodí. V prípade juhoruského mesta Krymsk, ktoré najviac utrpelo záplavovou vlnou v noci na 7. júla, to platí dvojnásobne. Najprv obrovská masa vody so smrtonosnou riečnou cunami dosahujúcou miestami až sedem metrov a teraz záplava šatstva zo všetkých kútov Ruska a neorganizovaná masa pomocníkov.

15.07.2012 18:33
Krymsk, povodne Foto:
Žena telefonuje pred svojím zničeným domom po katastrofickej povodni v meste Krymsk na juhu Ruska.
debata (5)

„Ešte pred dvoma dňami si nemali obete, ktoré povodeň zastihla uprostred noci, čo obliecť. Dnes je šatstva až priveľa, ale väčšina je nepoužiteľná a mnohí sú na tom s oblečením div nie rovnako ako pár hodín po živelnej pohrome,“ cituje RIA Novosti jedného z obyvateľov

Relatívne malý Krymsk dnes podľa portálu Newsru zápasí s novým živlom. Do mesta sa totiž nahrnulo obrovské množstvo ľudí. Všetci chcú pomáhať. Okrem záchranných skupín ministerstva pre mimoriadne udalosti sú to napríklad lekári, stavbári, ale najmä tisíce dobrovoľníkov, ktorí destabilizovali život v ťažko skúšanom meste.

„Kolóny vozidiel s humanitárnou pomocou vytvorili na prístupových cestách k mestu niekoľko kilometrov dlhé zápchy. Väčšina privandrovalcov sa zaoberá boh vie čím. Šéfovia oblasti sem nahnali ľudí, ale nemá ich kto organizovať,“ píše na portáli periodika Argumenty i fakty miestny lekár German Pjatov. Zároveň vyzýva všetkých, ktorí chcú pomôcť, aby skôr, ako tak začnú robiť, odpovedali si na viaceré otázky. Napríklad: komu to všetko veziete? Komu a kto bude rozdeľovať veci, ktoré tvoria pomoc? Ak ju vy osobne nebudete rozdeľovať konkrétnym ľuďom, tak kde beriete istotu, že tak urobí niekto za vás?

Ľudia, najmä v Krymsku, potrebujú dnes skôr ako oblečenie rozkladacie postele, matrace, deky, ale aj stoly a stoličky. „A hlavne čistiace potreby vrátane dezinfekčných prostriedkov, gumených čižiem a rukavíc,“ vraví pre RIA Novosti Tamara, ktorá rovnako ako ostatní si svojpomocne čistí to, čo zostalo z obydlia. Obyvatelia Krymska a jeho okolia sa napriek pokračujúcemu očkovaniu a preventívnemu rozdávaniu liekov stále obávajú možného vypuknutia infekcie. Hotovým pokladom pre viac ako 1 300 ľudí bez strechy je aspoň nejaký kuchynský riad, čajník alebo obyčajná panvica.

Zlú krv narobila desaťtisícová kompenzácia štátu pre každú obeť záplav. Háčik je v tom, že väčšina z nich nemá v meste a okolí trvalý pobyt napriek tomu, že tam roky býva. A práve trvalý pobyt je podmienkou na získanie finančnej pomoci. „Zaduste sa tými peniazmi,“ odkázal úradom Alexej, jeden z obetí živlu, ale bez potrebného potvrdenia. Vraj najlepšie sú na tom, nech to už znie akokoľvek cynicky, tí, ktorí stratili príbuzných aj strechu nad hlavou. Blízkych im síce nik nevráti, ale dostanú milión rubľov za každý stratený život a nový príbytok.

5 debata chyba