Poliaci poškuľujú po eure, majú obavy, že zostanú mimo

Poľsko by už za tri roky mohlo byť v eurozóne, tvrdí poradca pezidenta. Čím neskôr to urobíme, tým to bude ťažšie, dodal.

16.12.2012 08:37
Zloty, Poľsko Foto:
Ilustračné foto
debata (11)

Poľsko by mohlo už za tri roky vstúpiť do eurozóny. Rozhlasovej stanici RM FM to povedal poradca prezidenta Roman Kuzniar, ktorý zároveň vyzval vládu, aby sa na prijatie jednotnej európskej meny začala riadne pripravovať. Poľsko doteraz považovalo vstup do eurozóny za vzdialené vyhliadky, teraz ale zrejme začína meniť názor.

„Podľa prepočtov, ktoré sme robili v sídle prezidenta, je reálny dátum pre vstup Poľska do eurozóny 1. január 2016,“ povedal Kuzniar. „Musíme mať na pamäti, že čím neskôr to urobíme, tým to bude ťažšie, pretože eurozóna už bude vybudovaná,“ povedal.

Poprední poľskí činitelia sa podľa agentúry Reuters zrejme začínajú obávať, že by Poľsko mohlo zostať mimo hlavné európske jadro. Zdá sa totiž, že eurozóne sa začína dariť boj s dlhovou krízou, ktorá ju trápi už asi tri roky. „Neskôr bude viac kritérií a bude potrebné schvaľovať viac zmlúv, keď budeme chcieť vstúpiť za päť, šesť alebo sedem rokov,“ povedal Kuzniar.

Premiér Donald Tusk v piatok povedal, že aj keď faktické zavedenie eura v Poľsku môže trvať ešte niekoľko rokov, krajiny by svoju šancu mohla aj prepásť, ak sa nerozhodne už v najbližších mesiacoch.

Obavy čiastočne pramenia z toho, že eurozóna už začala robiť ďalekosiahle rozhodnutia, ktoré ju majú vyzbrojiť pred prípadnou ďalšou krízou. K takýmto rozhodnutiam patrí aj dohoda o bankovom dohľade, ktorú predstavitelia Európskej únie odhlasovali pred pár dňami a ktorá dáva Európskej centrálnej banke právomoci dohliadať nad bankami v jednotlivých krajinách.

Poľsko je najväčšou krajinou východnej časti Európskej únie a siedmou najväčšou ekonomikou EÚ. Zo všetkých 27 krajín únie je to zároveň jediná členská krajina, ktorá sa počas globálnej finančnej krízy vyhla recesii. Do značnej miery je to ale vďaka tomu, že výrazne oslabila menu, takže jej export bol na svetovom trhu konkurencieschop­nejší.

Presvedčiť Poliakov, aby sa vzdali výhod kurzovej flexibility ale nebude ľahké. Prieskumy verejnej mienky totiž naznačujú, že vzdať sa vlastnej meny a vymeniť ju za euro si praje menej ako tretina občanov. Pre vládu tiež môže byť problém získať pre svoj zámer podporu opozície, aby mohla presadiť potrebné zmeny v ústave.

11 debata chyba