Poplatky za nemocnicu majú zatiaľ odklad

Plošné poplatky za pobyt v nemocnici, ktorými ešte donedávna hrozili zdravotnícke zariadenia, sa zatiaľ vyberať nebudú. Nemocnice cúvli od svojich pôvodných zámerov a počkajú na povolenie ministerstva. To však neznamená, že tam, kde už pacienti platia, ich vyberať prestanú. Naopak, od júna sa ich počet zrejme ešte rozšíri.

26.05.2011 16:31
nemocnica, zdravie, pacient, vozík Foto:
Ilustračné foto
debata

Zástupcovia nemocníc sa na včerajšom sneme v Trenčíne dohodli, že budú žiadať, aby o poplatkoch za stravu či pobyt v nemocnici rozhodlo ministerstvo zdravotníctva a vláda. Podľa ich návrhu by mali uzákoniť poplatok za hospitalizáciu na úrovni štyroch eur za deň. „V tom je strava, administratívne služby a sociálne zázemie, upratovanie, pranie a podobne,“ priblížil včera predseda Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko. Zavedenie poplatkov je podľa neho nutné, keďže pri súčasnom financovaní zdravotníctva nie je možné, aby nemocnice ďalej existovali.

Zatiaľ to vyzerá, že rezort ich v snahe zaviesť poplatky nepodporí. „Ministerstvo zdravotníctva nechce ísť cestou poplatkov, a teda finančnej záťaže chorých pacientov,“ uviedla hovorkyňa Katarína Zollerová.

Nemocnice budú podľa Petka rozhodnutie ministerstva rešpektovať, upozorňuje však, že situácia v zdravotníckych zariadeniach sa bude ďalej komplikovať a reálne im hrozí kolaps. „Druhá rovina je, že nemocnice budú čím ďalej, tým viac rozširovať iné poplatky, lebo nemajú inú možnosť."

Mnohé nemocnice pre nedostatok peňazí už s vyberaním poplatkov začali. Medzi prvými boli napríklad nemocnice v Malackách či v Košiciach-Šaci, kde si pacient zaplatí napríklad za výber operatéra či nadštandardnej izby. Niekde sa platí aj za zaparkovanie auta v areáli nemocnice či za použitie elektrickej energie.

Od prvého júna sa zoznam spoplatnených služieb aj nemocníc, ktoré budú vyberať poplatky, môže ešte rozšíriť. Asociácia nemocníc chce totiž svojich šesťdesiatich členov vyzvať, aby aj oni začali vyberať poplatky za nadštandard či prednostné vyšetrenie. "V prípade, že ambulancie vyčerpajú limit od zdravotných poisťovní, a ten vyčerpajú vždy, by za ďalšie plánované vyšetrenia vyberali poplatky za prednostné služby. Stanovené sú samosprávnymi krajmi, cena približne desať eur za vyšetrenie,“ hovorí Petko.

Ak by tak aj nemocnice nespravili samy, poplatky za nadštandard by ešte tento rok zaviedlo samotné ministerstvo. Do konca septembra totiž plánuje predložiť vláde novelu zákona, v ktorej sa „jednoznačne stanoví, za čo sa môžu a za čo nemôžu poplatky vyberať“.

Nemocnice navrhujú, aby zákon zároveň určil aj maximálnu výšku poplatkov. „Navrhujeme zmeniť zákon, ktorý by určil strop poplatkov, tak ako je to pri liekoch. To, čo by bolo nad tento objem, by im vrátila späť zdravotná poisťovňa," dodal Petko.

debata chyba