Populista chystá Fínsku prekvapenie

Pravým Fínom má patriť Fínsko. S týmto presvedčením ide do nedeľňajších volieb v severskej krajine ich čierny kôň. Praví Fíni, niekdajšia malá strana bez širokej podpory, smerujú k dosiaľ najlepšiemu volebnému výsledku a možno i k víťazstvu.

16.04.2011 17:28
Alho Foto: ,
Člen strany Praví Fíni Jorma Alho agituje počas predvolebnej kampane v metropole Helsinki.
debata (12)

Konzervatívnym nacionalistom s protiprisťa­hovaleckými sklonmi priniesol podporu až pätiny voličov v prieskumoch najmä ostrý odmietavý postoj k tomu, aby Fínsko ratovalo Grékov, Portugalcov a Írov pred bankrotom.

„Do čoho sa zastarie Európska únia, tam vzniká problém,“ vyhlasuje Timo Soini, charizmatický líder Pravých Fínov. Jednoduché heslo zaberá. Kým v minulých parlamentných voľbách dali strane svoj hlas štyri percentá voličov, zisťovanie volebných nálad pred nedeľňajším hlasovaním hovorí o pätnásť- až dvadsaťpercentnej podpore.

Pre fínsku politiku, zvyknutú na pokojnú a neturbulentnú dominanciu troch veľkých strán, je to šok. Nikto nevie, ako Praví Fíni zamiešajú karty po voľbách a či skončia vo vláde. Politici na jednej strane varujú pred populizmom Pravých Fínov, no na druhej strane si radšej ponechávajú otvorené dvierka pre prípadnú spoluprácu. „Soini je veľmi charizmatický politik a Praví Fíni sú zaujímavým fenoménom fínskej politiky,“ vyjadril sa o súperovi priaznivo napríklad minister zahraničných vecí Alexander Stubb.

Na výsledok s napätím čaká aj Európska únia. Ak by Praví Fíni mali po voľbách veľké slovo, mohlo by to ovplyvniť dosiaľ ústretový prístup Helsínk k eurovalu a záchranným balíčkom pre ohrozené ekonomiky. Odhadnúť, ako sa to skončí, je zložité, pretože podľa prieskumov sú medzi vládnucimi Stranou stredu a Stranou národnej koalície, opozičnými sociálnymi demokratmi a Pravými Fínmi len malé rozdiely.

Cesta k úspechu sa u nacionalistov odvíja od Tima Soiniho. Vyštudovaný politológ získal titul po úspešnej obhajobe diplomovej práce, v ktorej opisoval ideálneho populistického lídra. Mal by to byť človek z ľudu, štylizujúci sa do roly spasiteľa, pre ktorého je hlas ľudu hlasom Božím. Podľa úryvkov z práce, ktoré citovali írske Irish Times, je politikou takéhoto vodcu „evanjelium tohto sveta a radostná správa pre chudobných a sužovaných“.

Kvetnatý jazyk tomuto oduševnenému katolíkovi v protestantskej krajine zostal; Soini sa inšpiroval aj ostatnými závermi svojej dvadsať rokov starej diplomovky. Štyridsaťdeväťročný nadaný rečník vstúpil do politiky vo Fínskej strane vidieka, na jej troskách neskôr vybudoval Pravých Fínov.

Škandály vo fínskej politike, odťažitosť troch veľkých strán od ľudí, kríza a schopnosť hovoriť jasne a ľúbivo sú príčinou, prečo pri posledných voľbách do Európskeho parlamentu dostal vo Fínsku najviac preferenčných hlasov a prečo sa jeho strane darí aj naďalej.

„Praví Fíni sú protestnou stranou,“ citoval fínsky denník Helsingin Sanomat Jussiho Halla-aha, ktorý za stranu kandiduje. „Ostatní nás za to kritizujú, ale lepšie by spravili, keby skúmali, kde urobili chybu. Na proteste nie je nič zlé,“ hovorí s tým, že ľudia aj tak nevolia podľa programov alebo kompetencie politikov. „Veď už volili aj víťazku súťaže krásy,“ pripomenul niekdajšiu ministerku za Stranu stred Tanju Karpelaovú, ktorá predtým bola Miss Fínsko.

Soini pripúšťa, že medzi jeho priaznivcami sú i ľudia, ktorých hlavnou agendou je boj proti prisťahovalcom, „kriminalite cudzincov“ a „africkým gangom znásilňovačov“, tvrdí však, že extrémisti sú len okrajovou súčasťou jeho strany. Najviac obdivovateľov mu zrejme prináša ukazovanie prstom na Brusel. Soini odmieta Lisabonskú zmluvu, euro, ktorým sa vo Fínsku platí, i ďalší presun právomocí od národných štátov.

„Príde únia a Medzinárodný menový fond a povedia vám, čo máte robiť. To sa teraz deje. Ekonomická menová únia nefunguje a ani nemôže fungovať s takými rozdielnymi ekonomikami. Bankrot pre Grécko, Írsko a Portugalsko je aj tak nevyhnutný. Obávam sa, že tento nový ekonomický systém je začiatkom federalizácie, a to nie je to, čo chcem. Chcem sa vrátiť k paktu stability, ktorý by fungoval, ak by ho neporušovali Francúzi a Gréci.“ vyhlásil. „Bol by som rád, keby EÚ bola slobodnou hospodársko-trhovou úniou nezávislých štátov,“ hovorí. Jeho spolustraníci zatiaľ Fínom v diskusiách vypočítavajú, koľko nových domov by si mohli postaviť za peniaze, ktorými budú Helsinki zachraňovať Grécko.

© Autorské práva vyhradené

12 debata chyba