Kardiochirurg Viliam Fischer oznámil kandidatúru na prezidenta

O post prezidenta chce zabojovať aj známy kardiochirurg Viliam Fischer, ktorý v utorok oficiálne oznámil svoju kandidatúru.

17.12.2013 12:23
Profesor Fischer: Každý pacient, ktorého... Foto:
Viliam Fischer
debata (50)

Zatiaľ však 75-ročný autor prvej úspešnej transplantácie srdca na Slovensku nemá dosť podpisov od občanov. Doteraz ich vyzbieral približne 11 500, potrebuje ich 15-tisíc. Fischer kandiduje ako nezávislý občiansky kandidát, podpore politických strán sa však nebráni. „Ja prijmem podporu každého,“ vyhlásil na tlačovej konferencii.

Elitný lekár by sa ako prezident zameral najmä na oblasť zdravotníctva. Podľa neho je v slovenskom zdravotníctve ukrytých päť miliárd eur, a to napríklad v prehustenej sieti nemocníc, nadbytočnom počte lôžok, dlhých hospitalizáciách či neefektívnom využívaní postelí a neefektívnych nákupoch. Podľa Fischera je medicína s ekonomikou silno prepojená, a preto by sa ako prezident snažil o zmeny v slovenskom zdravotníctve.

„Nazeranie na medicínu, že to je neekonomický sektor, to je nezmysel,“ uviedol. Podľa kardiochirurga je tiež potrebné zrušiť zisky zdravotných poisťovní. „Okrem dvoch krajín v Európe všetky idú na jednu poisťovňu. Malé Slovensko prečo by malo ísť na viac? Ja to považujem za absolútny prepych,“ myslí si lekár. Väčší dôraz by sa podľa neho mal klásť na prevenciu a najviac peňazí by malo ísť na srdcovo-cievne ochorenia. „Zo spotrebných daní z tabaku, z alkoholu, sa dajú získať ekonomické prostriedky,“ hovorí lekár. Medzi jeho vytýčenými cieľmi je aj snaha o zvýšenie platby štátu za poistenca na päť percent.

Pri presadzovaní zmien v zdravotníctve by ako prezident viedol Fischer dialóg s vládou a snažil by sa jej členov o ich potrebe presvedčiť. „Počúvam o tom, že prezident v Slovenskej republike nemá dostatočné právomoci, ale zároveň som sa dočítal, že je to muž číslo jeden v štáte,“ hovorí kardiochirurg, podľa ktorého by prezident mal mať dosť síl, aby zmeny presadil.

Prezidentské voľby sa uskutočnia na jar 2014. Na kandidatúru za prezidenta je potrebných buď 15 podpisov poslancov Národnej rady SR alebo 15-tisíc podpisov pod petíciu od občanov. Kandidatúru zatiaľ ohlásil poslanec NR SR Radoslav Procházka, podnikateľ Andrej Kiska, herec Milan Kňažko, bývalý predseda KDH Ján Čarnogurský, ktorý odišiel z KDH. Rada KDH ako prezidentského kandidáta schválila Pavla Hrušovského, ktorého podporuje aj Most-Híd. SaS navrhla Petra Osuského. SMK do prezidentských volieb postaví člena predsedníctva strany Gyulu Bárdosa. Kandidatúru oznámila aj Ľubica Blašková a 75-ročný vedec Milan Melník. Jozef Behýl, ktorý sa venuje najmä tretiemu sektoru, avizoval, že sa tiež bude uchádzať o post hlavy štátu. Kandidovať chce aj invalidný dôchodca z Košíc Leonid Chovanec. Kandidatúru oznámil aj primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko.

50 debata chyba
Viac na túto tému: #prezidentské voľby 2014 #Viliam Fischer