- Právo voliť prezidenta má každý občan Slovenska, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕšil 18 rokov a zdržiava sa v deň volieb na území Slovenska.
- Iný spôsob hlasovania – voľbu poštou či hlasovanie na zastupiteľských úradoch – zákon o spôsobe voľby prezidenta nepozná.
Totožnosť a voličské preukazy
- Na hlasovanie je potrebný občiansky preukaz. Ak niekto nemá občiansky preukaz, môže predložiť aj potvrdenie o občianskom preukaze, ktoré mu vydala polícia. Potvrdenie volebná komisia môže uznať len vtedy, ak je volič zapísaný v zozname voličov alebo ak hlasuje s voličským preukazom mimo svojho trvalého bydliska.
- Pas je ako preukaz totožnosti vo voľbách prezidenta prípustný, ale len pre oprávnených voličov, ktorí nemajú na Slovensku trvalý pobyt.
- Občan Slovenska, ktorý nemá trvalé bydlisko v SR, môže prísť počas volebného dňa do ktorejkoľvek volebnej miestnosti a hlasovať tu s platným pasom. Hlasovanie mu okrsková volebná komisia umožní. Voliča dopíše do zoznamu oprávnených voličov a do jeho pasu v časti poznámky mu vyznačí, že hlasoval. Uvedie tam číslo okrsku, v ktorom hlasoval, dátum a podpis predsedu a podpredsedu volebnej komisie.
- Ak volič vopred vie, že v deň volieb nebude v mieste svojho trvalého bydliska, môže voliť aj v inom volebnom okrsku. Na to si potrebuje vybaviť voličský preukaz. Voličské preukazy budú na požiadanie vydávať obce.
- Voličské preukazy sa vydávajú zvlášť pre prvé a druhé kolo voľby. Tí, čo vedeli, že budú voliť v oboch kolách voľby mimo svojho domova, mohli naraz požiadať o oba voličské preukazy. Voliči, ktorí budú hlasovať na voličský preukaz, by nemali zabudnúť, že na hlasovanie potrebujú aj preukaz totožnosti.
Kde všade sa dá ešte voliť
- Voliť môžu aj klienti v nemocniciach či domovoch dôchodcov, obvinení vo vyšetrovacej väzbe či odsúdení vo väzniciach. Ak zariadenie nie je v mieste trvalého bydliska, potrebuje volič voličský preukaz.
- Voličovi, ktorý nemôže sám vyplniť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie, môže za plentou pomôcť jeho príbuzný alebo iný volič. Členovia okrskovej volebnej komisie nesmú voličom upravovať hlasovacie lístky.
- Volič, ktorý nemôže prísť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných, dôvodov, môže požiadať okrskovú volebnú komisiu o hlasovanie do prenosnej urny. Oznámiť to volebnej komisii môže napríklad príbuzný voliča či sused.
Výsledky volieb
- Priebežné neoficiálne výsledky hlasovania bude zverejňovať Štatistický úrad na svojej internetovej stránke po zatvorení volebných miestností po 22.00 h. Výsledky sa budú online zobrazovať aj na stránke Pravda.sk.
- Celkové oficiálne výsledky uverejní Ústredná volebná komisia po podpísaní zápisnice 30. marca.
- Zoznam kandidátov musí byť zverejnený v každej volebnej miestnosti. Zoznam by mal byť umiestnený tak, aby sa zabezpečilo, že voliči budú o prípadných zmenách informovaní.
Ako hlasovať
- Vo volebnej miestnosti dostane volič po preukázaní svojej totožnosti a vyznačení v zozname voličov hlasovací lístok a prázdnu obálku s odtlačkom úradnej pečiatky obce.
- Ak volič nemá žiaden preukaz totožnosti, môže mu ho vo voličskej miestnosti nahradiť svedectvo dvoch osôb známych volebnej komisii, ktoré dosvedčia, že ide o konkrétnu osobu. Na základe svedectva nebude dopísaný do zoznamu voličov, len sa potvrdí, že je to ten, kto je uvedený v zozname voličov. Potvrdiť totožnosť voliča bez občianskeho preukazu či pasu môžu aj členovia volebnej komisie, ak ho poznajú.
- Na hlasovanie sa potom odoberie do priestoru za plentou.
- Voličovi, ktorý nechce ísť za plentu, komisia neumožní hlasovať.
- V priestore určenom na vyplnenie hlasovacích lístkov vloží volič do obálky hlasovací lístok.
- Hlas bude platný, aj keď hlasovací lístok bude zašpinený, pokreslený či dokrkvaný. Musí z neho však byť jasné, ako volič hlasoval.
- Do rámčeka pri mene prezidentského kandidáta, ktorého si volič vyberie, vpíše krížik, krúžkovanie lístok zneplatní.
Kandidáti na prezidenta, ktorí postúpili do 2. kola
Robert Fico (49), kandidát Smeru
Andrej Kiska (51), nezávislý kandidát