Psychológ: Vysoká účasť väzňov na voľbách evokuje ich víziu amnestie

Vysoká volebná účasť väzňov na prezidentských voľbách logicky evokuje ich víziu možnej amnestie, ktorá býva obvyklou súčasťou nástupu prezidenta do svojho úradu. Domnieva sa prezident Slovenskej komory psychológov Martin Miler.

13.03.2014 14:30
debata (1)

„Tiež je jednoduchšie vytvoriť si vzťah k jednému konkrétnemu kandidátovi než k strane, ktorá sa volí v prípade iných volieb. Zároveň vytvorenie tohto vzťahu môže u väzneného vzbudzovať dojem, že jeho kandidát môže byť v budúcnosti aj adresátom jeho osobnej žiadosti o prípadné prehodnotenie trestu, čo, samozrejme, tiež pridáva na atraktivite tejto voľby. V prípade ostatných volieb je takáto možnosť v podstate mizivá až žiadna,“ dodal pre TASR Miler.

Zo všetkých volieb je najvyššia účasť v slovenských väzniciach na voľbách prezidentských. V roku 2009 v prvom kole voľby prezidenta SR predstavovala účasť väznených osôb 58,64 percenta a v druhom kole až 59,36 percenta.

Na strane druhej, vo voľbách do Národnej rady SR v roku 2012 účasť obvinených a odsúdených bola 8,29-percentná a volebné právo vo voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2009 využilo len 2,88 percenta väzňov, ktorí boli oprávnení voliť.

Právo voliť hlavu štátu v sobotu 15. marca má obvinený a odsúdený, ktorý je občanom Slovenskej republiky, v deň voľby dovŕšil 18 rokov a zdržiava sa na území SR. Prekážka voliť nastane pri právoplatne odsúdených za spáchanie obzvlášť závažného zločinu.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #väzni #kandidáti #prezidentské voľby 2014