Podľa analytika Baránka je v lepšej situácii Kiska

Andrej Kiska je pred druhým kolom prezidentských volieb v lepšej situácii ako Robert Fico. Myslí si to politický analytik Ján Baránek. Fico bude podľa neho musieť mobilizovať svojich voličov, zatiaľ čo Kiska sa môže spoľahnúť na podporu aspoň niektorých bývalých protikandidátov. Radoslav Procházka pritom získal nad 20 percent hlasov voličov, 10 percent prekročil aj Milan Kňažko.

16.03.2014 01:30
andrej kiska, volby 2014, postup Foto: ,
Druhý postupujúci kandidát do druhého kola prezidentských volieb Andrej Kiska.
23

Robert Fico podľa Baránka počítal s väčšou podporou. „Je možné, že v prípade časti Ficových voličov sa dostavil efekt istoty, ktorý v minulosti postihol Eduarda Kukana,“ hovorí Baránek s tým, že časť jeho voličov nemusela cítiť potrebu ísť voliť v prvom kole. Jeho účasť v druhom kole totiž považovali za samozrejmú. Podľa Baránka by sa však Fico mal pokúsiť získať si na svoju stranu aj voličov iných kandidátov, nielen voličov svojej strany.

Za úspechom Kisku je podľa Baránka jeho nepolitickosť a v niektorých prípadoch aj voľba vzdoru. „Je to podobný efekt ako minuloročné voľby do vyšších územných celkov,“ dodal. Prepad spoločného kandidáta pravicových strán Pavla Hrušovského pripisuje analytik nefunkčnosti Ľudovej platformy. „SDKÚ s jeho podporou dlho váhala, potom ho podporila, následne sa zase jej poslanci podpisovali iným kandidátom.“

Baránek očakával v prvom kole vyššiu účasť, myslí si, že časť voličov prvé kolo prezidentských volieb podceňuje. V druhom kole však môže byť účasť aj vďaka intenzívnejšej a ostrejšej kampani vyššia.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
23 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #prezidentské voľby 2014 #voliči #Andrej Kiska