Za výsledkami 1. kola je podľa odborníkov protest voličov

Za výsledkami prvého kola prezidentských volieb vidia sociológ Martin Bútora a publicista Martin Šimečka predovšetkým protest voličov.

16.03.2014 10:29, aktualizované: 10:40
102

Bútora, ktorý v prezidentských voľbách kandidoval v roku 2004, ich interpretuje ako volanie Slovákov po zmene. Za správaním ľudí nad volebnými urnami vidí tri druhy protestu.

V prípade voličov Andreja Kisku ide podľa neho o protest proti všetkým. Potom je to protest proti spôsobu, ako sa politika robí a to veľmi silne formuloval Milan Kňažko," vysvetlil ďalej. Napokon, voliči Radoslava Procházku prejavili „generačný protest“, proti garnitúre politikov, ktorá už roky stojí na čele politickej scény.

Andrej
		Kiska prichádza do svojej volebnej...
Andrej
		Kiska vo svojej volebnej centrále.
+15Druhý postupujúci
		kandidát do druhého kola...

Ak sa čo len časť z toho sčíta nejakým spôsobom, tak to vôbec nemá doteraz najsilnejší kandidát v druhom kole isté, uviedol sociológ pre TASR počas volebnej noci v štábe Milana Kňažka.

Rovnako novinár a publicista Martin Šimečka sa domnieva, že prezidentské voľby sú o proteste proti politickej triede. Je to úplne evidentné, doplnil Bútoru.

To je tragédia politických strán. Celá táto voľba, s výnimkou Fica a aj to je v princípe prehra, je úplné zlyhanie politických strán, konštatoval Šimečka.

Syn známeho československého filozofa a disidenta Milana Šimečku potom oceňuje volebný zisk, ktorý sa poradilo dosiahnuť občianskym kandidátom Radoslavovi Procházkovi a Milanovi Kňažkovi. Ak takmer 35 percent národa dá svoje hlasy viac-menej moderným predstavám, reprezentantom, ktorí predstavujú modernú liberálnu budúcnosť, tak to nie je najhoršie. Už bolo na Slovensku aj oveľa horšie, myslí si.

Nešťastný je Šimečka z toho, že sa toto podľa neho pozitívum neprejaví v druhom kole volieb, kde budú evidentne iní reprezentanti.

V neprospech Milana Kňažka, ktorý napokon so značným odstupom obsadil v prvom kole až štvrté miesto, podľa Šimečku zavážilo najmä to, že prišiel s kampaňou neskoro. Kiska je marketingový produkt, ktorým olepili krajinu. S tým Kňažko nemohol súperiť, vysvetlil.

Kňažko však podľa Šimečku tiež málo využil dramatickosť svojej osoby. Nezáujem pravicových strán o bývalého tribúna Novembra 89 mu naopak podľa Šimečku neublížil. SDKÚ-DS by Kňažkovi nepomohla ani jedným hlasom, uzavrel Šimečka svoje hodnotenie výsledkov prvého kola volieb prezidenta SR.

Politológovia: Nevýrazné víťazstvo Fica

Najväčším prekvapením prvého kola prezidentských volieb je slabý výsledok Roberta Fica. Zhodujú sa na tom politológovia Ján Baránek a Grigorij Mesežnikov. „Znížený výsledok oproti očakávaniam môže byť do druhého kola pre Roberta Fica dosť nepríjemný,“ uviedol Baránek s tým, že pravdepodobne časť Ficových voličov odovzdala svoj hlas Radoslavovi Procházkovi.

zväčšiť Víťazi volieb v jednotlivých okresoch. Foto: Pravda
prezidentské voľby, mapa, výsledky v okresoch Víťazi volieb v jednotlivých okresoch.

Podľa Mesežnikova dobrý výsledok dosiahol Andrej Kiska, ktorý zaostal za Ficom približne o štyri percentá. „Je to veľmi dobrý výsledok pre človeka, ktorý nikdy predtým v politike nebol a dokázal v podstate zviesť vyrovnaný súboj s kandidátom, ktorý má za sebou silnejšiu stranu z hľadiska podpory aj z hľadiska mocenského postavenia,“ uviedol.

Za veľmi dobrý považuje aj výsledok Procházku. „Teraz sa to dá spätne vysvetliť, že jeho úspešné pôsobenie v debatách a vôbec jeho aktivity v tom záverečnom štádiu mu pomohli. Čiže ten výsledok nad 21 percent je naozaj veľmi dobrý a veľmi sľubný do budúcnosti vzhľadom na to, že má politické ambície,“ dodal Mesežnikov s tým, že jeho politická sila teraz prekračuje potenciál, ktorý majú niektoré etablované strany. „Teraz sa spätne ukazuje, že KDH nevyužilo príležitosť, ktorá sa ponúkala vtedy, keď chcel svoje politické ambície realizovať cez KDH. Ukázalo sa, že toto nebola schodná cesta a dnes v podstate bude silným konkurentom pre KDH v prípade, ak sa rozhodne pre samostatnú politickú kariéru,“ priblížil Mesežnikov.

Ľudová platforma podľa odborníkov skončila

Podľa politológov budúcnosť Ľudovej platformy je spečatená. „Ja si myslím, že Ľudová platforma skončila. Ten výsledok Pavla Hrušovského je zlý,“ povedal Baránek. Podľa Mesežnikova je výsledok Pavla Hrušovského fiaskom, pretože získať niečo cez tri percentá pre spoločného kandidáta troch strán so sumárnou podporou okolo 25 percent je zlé. Pod Hrušovského výsledok sa podľa Baránka podpísalo viacero faktorov. „Jeden z nich, ktorý bol vlastne nezavinený, bola kandidatúra Gyulu Bárdosa. Kým neoznámil kandidatúru, maďarskí voliči mali na prvom mieste Hrušovského, takže on mu reálne zobral tých päť percent. A potom tá nejednotnosť v rámci Ľudovej platformy, rôzne výzvy, ktoré išli aj z SDKÚ, aj to, že podpísali kandidatúru aj iným kandidátom. Bolo tam toho viacej,“ dodal.

Obaja politológovia očakávali taktiež vyššiu volebnú účasť, a to nad 50 percent. „Je to istá forma nezáujmu o politiku, možno znechutenie z politiky,“ myslí si Baránek. Upozornil, že ani v predchádzajúcich prezidentských voľbách nebola účasť veľká. Predpokladá však, že v druhom kole príde k urnám viac voličov. „Myslím si, že volebná účasť bola ovplyvnená v tomto prípade negatívne tým, že Smer nedokázal svojich voličov zmobilizovať. Predpokladám, že značná časť voličov Smeru zostala doma,“ ozrejmil Mesežnikov. Očakáva, že v druhom kole bude silná mobilizačná kampaň. „Robert Fico má potenciál, aby tých ľudí presvedčil,“ dodal Mesežnikov.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
102 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #prezidentské voľby 2014 #Andrej Kiska #Radoslav Procházka #Milan Kňažko