Kiska: Chystá sa znova antikampaň, mali podplácať mojich spolupracovníkov

Prezidentský kandidát Andrej Kiska povedal, že protistrana chystá voči nemu ďalšiu letákovú, ale aj inú antikampaň.

20.03.2014 09:59 , aktualizované: 11:30
Andrej Kiska Foto: ,
Andrej Kiska, kandidát na prezidenta.
debata (490)

Andrej Kiska má informácie, že jeho bývalí spolupracovníci majú naňho donášať kompromitujúce správy a údajne majú za to dostať odmenu vo výške tisícov eur od ľudí blízkych strane Smer. Premiér a predseda strany Smer Robert Fico, Kiskov protikandidát v prezidentských voľbách, toto obvinenie na tlačovej konferencii, ktorá nasledovala vzápätí po Kiskovom brífingu, odmietol.

Bývalých zamestnancov prezidentského kandidáta Andreja Kisku sa pokúšali uplácať sumami od 3000 do 10 000 eur s cieľom získať informácie, ktoré by ho mohli očierniť. Úplatok 10 000 eur núkali aj ľuďom v zahraničí, aby podali falošné svedectvá a skúšali o ňom vytvoriť absurdné situácie.

„Došlo k pokusom podplatiť mojich bývalých zamestnancov, aby ma mohli očierniť,“ zdôraznil Kiska. Na otázku, či môže povedať, že sú to explicitne ľudia zo Smeru alebo ľudia z prostredia premiéra a Kiskovho súpera v boji o kreslo hlavy štátu Roberta Fica, odpovedal: „Pravdaže, áno… Mne títo ľudia potvrdili, že tí ľudia, ktorí im úplatky ponúkali, boli zástupcami vládnej strany,“ povedal s tým, že mená osobne nepozná.

Ľudia, ktorých sa pokúšali uplácať na Slovensku, majú podľa Kisku strach. „Pokiaľ ide o prípady zo zahraničia, po druhom kole prezidentských volieb navštívim príslušnú ambasádu a budem sa informovať, ako sa dá ďalej postupovať,“ doplnil.

Na Kisku sa vraj chystajú útoky ohľadom platenia daní, ale aj z jeho súkromného života, týkajúce sa jeho prvého manželstva. Kiska k tomu uviedol, že so svojou prvou manželkou má výborné vzťahy a že mu aktívne pomohla pri zbere podpisov potrebných na registráciu do prezidentských volieb.

„Spoločnosti, ktoré som zakladal, zaplatili štátu na daniach desiatky miliónov eur a ja ako fyzická osoba som z predaja firiem zaplatil na daniach do štátneho rozpočtu viac ako tri milióny eur a len za minulý rok som napríklad zaplatil daň vo výške 134 000 eur,“ tvrdí Kiska.

Prezidentský kandidát tiež informoval, že je pripravená ďalšia „ohováračská“ letáková kampaň. Ďalšie letáky proti nemu majú byť distribuované v najbližších dňoch. Kiska tvrdí, že dostal informácie od firmy, ktorá bola oslovená na distribúciu, no odmietla to. „Letáková antikampaň proti mojej osobe je ničím oproti tomu, aké informácie sa dnes dostávajú na povrch o tom, že v tejto kampani proti mojej osobe môžu byť zneužívané orgány štátu, dokonca polícia,“ povedal s tým, že by to mal odmietnuť každý rozumný človek.

„Z toho, čo vidíte a z mojich informácií je jasné, že na úsilí zdiskreditovať ma pracuje mašinéria, ktorej rozmery a možnosti sú obrovské a neštítia sa ničoho. Je to neprijateľné, je to otrasné a znamená to, že náš štát a jeho politika je v oveľa horšom stave a zneužívanie moci nabralo príliš nebezpečné rozmery,“ zdôraznil Kiska.

Ficov protikandidát v druhom kole prezidentských volieb požiadal občanov, aby sa „nenechali zatiahnuť na samé politické dno, aby sa postavili proti špinavostiam a dokonca zneužívaniu štátnych orgánov“. „Dnes už nejde len o mňa a prezidentskú kampaň, ide o budúcnosť Slovenska a každého slušného človeka,“ poznamenal Kiska.

© Autorské práva vyhradené

490 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Kiska #online rozhovor prezidentské voľby 2014