Problém by mohlo vyriešiť hlasovanie cez internet, podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer) však jeho zavedeniu bránia vysoké náklady a problémy s bezpečnosťou. Už počas budúcej parlamentnej schôdze budú poslanci Národnej rady SR schvaľovať novú volebnú legislatívu. Kaliňák pripustil, že by následne po schválení zákony mohli prejsť ďalšími úpravami ešte pred tým, ako vstúpia do platnosti. So zavedením elektronického hlasovania však nepočíta.
Je tam viacero úskalí a ďaleko vyspelejšie štáty ako Nemecko, Belgicko alebo aj naši susedia v Rakúsku sa zatiaľ touto cestou nevydávajú, skonštatoval.
Minister vnútra vidí veľký nepomer v tom, koľko by zavedenie voľby cez internet stálo a ako by bola táto možnosť využívaná. Slováci sú podľa neho konzervatívni a majú radi kamenné veci.
Tá malá skupina, ktorá by využila túto možnosť, to sú stovky, možno nejaké tisíce voličov, ale nie desaťtisíce alebo státisíce, tak pre nich sú náklady v miliónoch eur mimoriadne vysoké, skonštatoval. Okrem toho vidí aj problém v tajnosti volieb. Opísal, že by sa pri jednom veľkom volebnom obvode hlasujúcich cez internet nedalo spätne skontrolovať, ako kto volil.
Minister zároveň pripomenul, že hlasovanie prostredníctvom pošty nie je v dvojkolových voľbách možné pre krátky časový odstup medzi jednotlivými kolami, keď by pošta nedokázala doručiť zo zahraničia hlasovacie lístky. Hlasovanie na zastupiteľských úradoch zase podľa neho nie je vhodné vzhľadom na veľkú rozlohu krajín, kde najčastejšie Slováci žijú a malý počet takýchto úradov v nich.
Zo zahraničia môžu Slováci hlasovať od roku 2006, a to v parlamentných voľbách – prostredníctvom pošty. Petíciu za zavedenie voľby cez internet spustila v januári tohto roku občianska iniciatíva Slovákov žijúcich v zahraničí. Ich cieľom je získať v priebehu 12 mesiacov najmenej 50-tisíc podpisov a doručiť ich poslancom slovenského parlamentu. Organizátorom petície ide aj o to, aby sa rozšíril okruh volieb, ktorých sa krajania môžu zúčastňovať.
Viacnásobné hlasovanie by sa už nemalo opakovať
Viacnásobné hlasovanie z prvého kola prezidentských volieb by sa v druhom kole opakovať nemalo. Voliči bez trvalého pobytu na Slovensku totiž môcť hlasovať až po tom, čo Register obyvateľov potvrdí, že skutočne nemajú trvalý pobyt v krajine.
Ministerstvo vnútra k tomuto opatreniu pristúpilo po tom, ako spätnou kontrolou po prvom kole volieb zistilo štyri prípady dvojnásobnej voľby. Orgány činné v trestnom konaní by sa nimi mali zaoberať pre podozrenie z trestného činu marenia priebehu volieb prezidenta.
Viacnásobné hlasovanie ukazuje aj video, ktoré sa na webe objavilo počas volebného dňa. Hovorí o tom, ako možno trikrát odvoliť v rôznych volebných miestnostiach. Jedenkrát na občiansky preukaz, čím volič potvrdzuje svoj trvalý pobyt na Slovensku. V ďalších dvoch prípadoch na cestovný pas.
Dosiaľ mohli občania bez trvalého pobytu na Slovensku hlasovať po tom, ako predložili volebnej komisii cestovný pas a vyhlásili, že nemajú trvalý pobyt v krajine. Aby nedochádzalo k viacnásobnému hlasovaniu, pri druhom kole sa bude vyhlásenie o trvalom pobyte preverovať v Registri obyvateľov.
Voliť môžu plnoletí občania SR s trvalým pobytom na Slovensku aj bez neho. V deň hlasovania však musia byť na Slovensku, zo zahraničia sa voliť nedá. Hlasovať možno v mieste trvalého bydliska, ale aj mimo neho. Na voľbu mimo svojho domova je potrebný voličský preukaz. Vďaka nemu možno hlasovať v ktorejkoľvek volebnej miestnosti na Slovensku. Volič s trvalým pobytom na Slovensku sa musí preukázať občianskym preukazom, volič bez trvalého pobytu v krajine cestovným pasom.