Nemožno preto postavenie manželky slovenského prezidenta prirovnávať k manželkám prezidentov USA, Ruska či Francúzska, v USA može byť prvá dáma dokonca priamo poverovaná aj štátnickými úlohami. „Prvú dámu“ Slovensko vlastne oficiálne vôbec nemá, takýto pojem neobsahuje Ústava SR, rokovacie poriadky ani iné dokumenty.
Prezidentova manželka si nemusí plniť nijaké zákonom prikázané povinnosti, jej status je iba neformálny, čestný, neoprávňuje ju poberať plat, požívať špeciálne výhody či získať po odchode manžela z funkcie doživotnú rentu. To však neznamená, že by po boku hlavy štátu nemohla uplatniť prirodzenú inteligenciu, rozhľad, prívetivosť a ďalšie danosti, rozvíjať vlastné aktivity a pomáhať pri reprezentácii krajiny.
„Samostatný úrad či útvar prvej dámy nie je vytvorený. Je však prirodzené a očakávané, že manželka prezidenta bude plniť nepísané protokolárne povinnosti podľa tradičných zvyklostí, teda najmä venovať sa charitatívnym a humanitárnym aktivitám,“ potvrdzuje hovorca terajšieho prezidenta Marek Trubač. Má podľa neho k dispozícii auto so šoférom a zároveň ochrankárom, môže sa čiastočne opierať o servis prezidentskej kancelárie.
„Určite však nedisponuje kanceláriou, plateným kaderníkom či štylistom. Všetky ďalšie náklady vrátane garderóby jej vždy plne hradil manžel, z prezidentského platu necelých 8-tisíc eur,“ dodáva Trubač.
V československej histórii si významnejšie postavenie vydobyla manželka T. G. Masaryka, pôvodom Američanka, Charlotte, a to najmä skromnosťou a oddanosťou svojmu mužovi, ale napríklad aj bojom za rovnoprávne postavenie žien. Emilovi Háchovi manželka Marie zomrela krátko pred jeho nástupom na post, takže mu prvú dámu robila skôr dcéra Milada. Bez manželky bol, prirodzene, aj katolícky kňaz Jozef Tiso.
O manželkách prezidentov socialistickej éry sa toho nikdy veľa nevedelo, takmer akoby ani neexistovali. Marta Gottwaldová sa vraj aj snažila kráčať v stopách noblesnej Hany Benešovej, nechávala si hovoriť „milostivá pani“, no nikdy sa jej nepodarilo získať priazeň občanov. O druhej žene Gustáva Husáka, novinárke a publicistke Viere, sa vedelo, že bola pre neho intelektuálnou oporou. V roku 1977 zahynula pri havárii vrtuľníka pri Bratislave.
Manželka prvého ponovembrového prezidenta Michala Kováča, vysokoškolská profesorka ekonómie, sa venovala charitatívnej činnosti, založila Nadáciu Emílie Kováčovej. Jej nástupkyňa, dnes už zosnulá Irena Schusterová, pôvodne detská zdravotná sestra, sa skôr držala v ústraní a tvorila manželovi zázemie. Aktuálna slovenská prvá dáma, bývalá súdna znalkyňa či konateľka stavebnej firmy, dnes takisto pracuje pre svoju charitatívnu Slovenskú nadáciu Silvie Gašparovičovej – Vzdelanie a zdravie pre všetkých.
Už v sobotu večer však bude známe meno budúcej slovenskej prvej dámy. Bude ňou Svetlana Ficová alebo Martina Kisková?