Sobotka: Slovenské voľby potvrdili silu tamojšej demokracie

Slovensko má za sebou ostrý, ale regulárny volebný zápas, ktorý potvrdil silu tamojšej demokracie. Tak komentoval český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) výsledky slovenských prezidentských volieb, v ktorých zvíťazil podnikateľ a filantrop Andrej Kiska.

30.03.2014 17:03
ČR Praha voľby parlamentné ČSSD Foto: ,
Český premiér Bohuslav Sobotka tiež zablahoželal Andrejovi Kiskovi k víťazstvu vo voľbách.
debata (8)

Prezident Miloš Zeman uviedol, že výsledky volieb plne rešpektuje a Kiskovi pošle blahoželanie. Informácie priniesla Česká televízia (ČT) na svojej webovej stránke.

„Blahoželám Andrejovi Kiskovi k zvoleniu za prezidenta Slovenskej republiky, pevne verím, že pán Kiska vo svojej ústavnej funkcii napomôže ďalšiemu pokračovaniu a rozvoju súčasných vynikajúcich česko-slovenských vzťahov,“ uviedol vo vyhlásení premiér Sobotka a dodal: „Nám veľmi blízke Slovensko má za sebou intenzívny, ostrý, ale nepochybne regulárny volebný zápas, ktorý potvrdil silu a kvalitu slovenskej demokracie.“

Víťazstvo Kisku Sobotku neprekvapilo vzhľadom na predchádzajúce výsledky slovenských prezidentských volieb. Podobný trend sa podľa neho prejavil aj v českých priamych voľbách prezidenta, keď zvíťazil kandidát mimoparlamentnej strany. „Domnievam sa, že podobne ako Miloš Zeman zbieral určitú časť protestných hlasov, tak aj pán Kiska na Slovensku získal veľkú časť hlasov nespokojných voličov,“ vyjadril názor Sobotka.

Šéf českej diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) priznal, že pre sociálnych demokratov bol vždy partnerom hlavne Fico. Verí však, že napriek určitej možnej zmene na slovenskej politickej scéne nenastane zásadný vplyv na veľmi dobrú úroveň vzťahov oboch republík.

Podľa Zaorálka je možné, že voliči nepochopili, prečo Fico kandiduje na prezidenta. Minister dodal, že možno niektorí slovenskí voliči nechceli pustiť Fica z funkcie premiéra.

Prezident Zeman plne rešpektuje výsledok slovenských prezidentských volieb. Novozvolenému prezidentovi Andrejovi Kiskovi pošle blahoželanie. Zeman podporil v kampani Kiskovho súpera Fica.

Z Hradu sa zároveň ozývajú varovné hlasy, že o Kiskovi sa toho veľa nevie. „Nevieme, aká bude jeho priorita, nevieme, ako bude vystupovať smerom k staronovému slovenskému premiérovi,“ uviedol Hynek Kmoníček, riaditeľ zahraničného odboru prezidentskej kancelárie.

Podpredseda českej vlády a minister financií Andrej Babiš (ANO) oznámil, že ho výsledok hlasovania neprekvapil – už prvé kolo volieb podľa neho ukázalo, že Kiska zvíťazí. Babiš však nechcel hodnotiť, či má slovenský podnikateľ a filantrop predpoklady, aby bol dobrým prezidentom, pretože ho nepozná.

Víťazstvo Kisku neprekvapilo ani vicepremiéra a šéfa ľudovcov Pavla Bělobrádka, ktorý vidí veľké paralely medzi Českom a Slovenskom.

Blahoželanie poslali novej slovenskej hlave štátu aj českí komunisti. Vyjadrili nádej, že budú naďalej pokračovať nadštandardne dobré vzťahy Českej a Slovenskej republiky.

Šéf českej pravicovej ODS Petr Fiala napísal, že slovenské prezidentské voľby ukázali snahu voličov vyvážiť dominantné postavenie premiéra Fica na slovenskej politickej scéne a oslabiť moc ľavice. „Andrej Kiska predstavuje pre slovenských voličov nádej na zmenu,“ dodal Fiala.

Lídri EÚ gratulovali Kiskovi k zvoleniu za prezidenta

Lídri Európskej únie gratulovali Kiskovi k víťazstvu vo voľbách. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a predseda Európskej rady Herman Van Rompuy vyjadrili vo vyhláseniach v mene EÚ presvedčenie, že nový prezident prispeje k riešeniu výziev, ktorým čelí Slovenská republika, i k spoločným európskym cieľom.

„Mnohé výzvy, pred ktorými dnes stoja Slovensko a EÚ, možno najlepšie zvládnuť pomocou spolupráce medzi európskymi partnermi. Spolieham sa na vašu aktívnu účasť na oboznamovaní vašich občanov s jedinečným európskym projektom a posilňovaní úlohy Európskej únie ako silného hráča na svetovej scéne a pri ochrane jej občanov,“ uviedol Barroso.

Van Rompuy vyjadril tiež vďaku doterajšiemu slovenskému prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi za jeho desaťročné pôsobenie vo funkcii hlavy štátu, počas ktorého krajina vstúpila do EÚ a prijala za svoju menu euro.

Poľský prezident Bronislaw Komorowski rovnako zagratuloval Kiskovi v telefonáte, v ktorom hovorili tiež o ukrajinskej kríze, uviedol vedúci poľskej prezidentskej kancelárie Jaromir Sokolowski pre tlačovú agentúru PAP.

Komorowski pozval Kisku na návštevu Poľska v novej funkcii. Vyjadril súčasne nádej, že prezidenti budú pokračovať v spolupráci na bilaterálnej úrovni, vo Vyšehradskej štvorke, v EÚ i NATO. Obaja sa podľa Sokolowského zhodli, že vo svetle ukrajinskej krízy má spolupráca Poľska a Slovenska ako susedov Ukrajiny mimoriadny význam.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Babiš #Miloš Zeman #prezidentské voľby 2014 #Bohuslav Sobotka #Andrej Kiska