Rok narodenia – 1964
kandidát Smeru
Ľavicový politik, ktorý v roku 1999 založil stranu Smer, a zároveň je jej šéfom, vo funkcii premiéra Slovenskej republiky je druhýkrát (2006 – 2010, 2012 – doteraz).
Robert Fico získal v druhom kole 893 841 hlasov, čo predstavuje 40,61%. Skončil druhý a nebude slovenským prezidentom.
Robert Fico získal v prvom kole 531 919 hlasov, čo predstavuje 28,01% hlasov. Skončil na 1. mieste a POSTÚPIL do druhého kola.
Je dvojnásobným premiérom. Prvýkrát sa stal predsedom vlády v roku 2006 a druhýkrát v roku 2012 po predčasných voľbách a páde vlády Ivety Radičovej. Pred rokom 1989 bol členom KSČ. Svoj politický vrchol dosiahol v strane Smer, ktorú založil v roku 1999. Odvtedy je nepretržite na jej čele. Po Novembri 1989 svoju politickú kariéru začal v Strane demokratickej ľavice (SDĽ). V roku 1992 sa stal poslancom Národnej rady SR za SDĽ. Postupne sa prepracoval až do vedenia ako podpredseda a v prieskumoch zaujal miesto jej najpopulárnejšieho člena.
Dlhé roky pôsobil v ústavnoprávnom výbore. Keď sa na jeseň 1994 stal tretíkrát premiérom Vladimír Mečiar a ním vedená väčšina vytlačila opozíciu z viacerých kontrolných orgánov parlamentu, po celý čas sedel v rokovacej sále ako opozičný poslanec. Protestoval proti rozhodnutiam vtedajšej Mečiarovej moci. Išlo o známu „noc dlhých nožov“.
Po roku 1998 vstúpila SDĽ do koaličnej vlády Mikuláša Dzurindu. Fico však nedostal žiadnu významnejšiu pozíciu, hoci patril medzi najpopulárnejších politikov SDĽ. Nevyšiel mu ani zámer, aby sa stal generálnym prokurátorom. Postupne začal kritizovať viaceré vládne rozhodnutia. Tvrdil, že vláda nezvláda situáciu a odporúčal vymeniť viacerých jej členov. Napokon SDĽ opustil. Po roku 2000 Smer začal postupne dominovať na politickej scéne. Zlúčil sa s viacerými stranami naľavo od stredu vrátane SDĽ. Fico so Smerom vyhral parlamentné voľby trikrát – v roku 2006, 2010 a 2012. Vyštudoval právo na Univerzite Komenského. Špecializoval sa na trestné právo. Začínal v Právnickom inštitúte ministerstva spravodlivosti. Pôsobil tiež ako agent pre zastupovanie SR pred Európskym súdom pre ľudské práva.
Má 49 rokov, manželku Svetlanu a syna Michala.
Fico po stretnutí a kritike reagoval aj v piatok. Brusel musí počuť aj iný názor a že Západ konvenčnú vojnu s Ruskom nevyhrá.
Súboj o post českého prezidenta bol podľa amerického denníka New York Times prvým v rámci série dôležitých volieb v strednej a východnej Európe.
Hlasovať sa bude až v utorok o piatej podvečer, a to bez ohľadu na to, že rozprava sa skončila už dnes.
MARIÁN REPA: V prípade, že Matovič bude pokračovať vo svojich excesoch, tak dláždi cestu k moci Ficovi. Scenár, že Slovensko bude mať nejakú normálnu vládu, je tak čoraz menej pravdepodobný.
IGOR DANIŠ: Robert Fico a Peter Pellegrini dva roky volajú po predčasných voľbách. Keď konečne nastala v NR SR príležitosť hlasovať za ne, tak obrátili o 180 stupňov.
Po začiatku utorkovej schôdze však už 90 poslancov neexistovalo ani na jednej strane.
JURAJ MARUŠIAK: Výsledky referenda potvrdzujú, že v spoločnosti prestalo fungovať strašenie z možného návratu Roberta Fica alebo „mafie“.
IGOR DANIŠ: Vyše milióna voličov sa v referende vyjadrilo jasne. Chcú predčasné voľby. To, že referendum nie je platné, je momentálne druhoradé.
Výsledok referenda považuje líder Smeru za ohromujúci. Dodal, že jeho strana zaň preberá plnú zodpovednosť.
Podľa Hegera si lídri Smeru a Hlasu chcú zabezpečiť návrat k moci a beztrestnosť po voľbách.
MARIÁN REPA: Inštitút referenda na Slovensku je účelovo zneužívaný sprava aj zľava. Keď sa to politikom hodí, tak počúvame, že referendum je najvyšší prejav vôle občanov. Keď nie, tak je to bohapustý populizmus.
ZUZANA KUSÁ: S referendami máme smolu. Okrem jednej výnimky nám politici oznamujú, že to, čo sa práve pripravuje, nie je naše. Že nejde o sviatok nášho práva hlasovaním namietať proti podmienkam, ktoré vyhovujú naším zástupcom.
Prezidentka Zuzana Čaputová v reakcii uviedla, že sa Robert Fico obáva neúspešnosti referenda.
Cesta z politickej krízy ostáva aj naďalej v nedohľadne. Podľa Roberta Fica koaliční politici a prezidentka ignorovaním referenda popierajú princípy demokracie.
Obaja hovoria o predčasných voľbách. Kollár zatiaľ nevie o žiadnej novej 76-tke, teda väčšine v parlamente.
Líder opozičného Smeru Robert Fico už pomaly začína priznávať, že referendum úspešné nebude a ponúka preto kompromis.
Poslanec tvrdí, že predčasné voľby nechce ani prezidentka, ani "rozpadnutá vládna koalícia".
Nemajte obavy, Portugalčan si na ne zarobí za necelý deň.
MARIÁN REPA: Igor Matovič, ktorý sa po vražde na Zámockej ulici zmohol iba na zvolanie „ja som hetero“, teraz ešte viac pritvrdil. Je to však nechutný kalkul, ktorý má za cieľ u ľudí vyvolať strach.
Stránka prezidentky nemala v tomto ani v predchádzajúcich rokoch žiadne platené príspevky.