Smer chce opäť vyhrať voľby, kandidáta na prezidenta neprezradia

Vládny Smer chce piatykrát vyhrať parlamentné voľby a zostavovať vládu. Inú ambíciu ani nemôže mať. Vyhlásil to predseda Smeru Robert Fico vo svojom úvodnom prejave na straníckom slávnostnom sneme v Trenčíne. Bude si to podľa neho žiadať aj personálne zmeny a povedať si, kde strana urobila chyby. Parlamentné voľby budú podľa Fica v roku 2020, na predčasné hlasovanie dôvod nevidí.

, , , 08.12.2018 09:34, aktualizované: 17:31
trenčín, snem, smer, robert fico, Foto:
Predseda strany SMER-SD Robert Fico reční počas slávnostného snemu strany Smer - sociálna demokracia, 8. decembra 2018 v Trenčíne.
debata (640)

„Tento rok sme dostali niekoľko úderov. V roku 2019 je dôležité zamerať sa na vyrovnanie šíkov. Naša vízia je piatykrát vyhrať voľby a zostavovať vládu. Inú ambíciu ani nemôžeme mať,“ vyjadril sa Fico a dodal, že ak niečo v štáte nefunguje, treba vymeniť politikov, a to parlamentnými voľbami, nie za pomoci médií, ulice či mimovládnych organizácií.

„Do volieb pôjdeme so silným sociálnym programom, ale nebude to stačiť. Budeme musieť podstatne viac hovoriť o demokracii a ľudských právach,“ vyhlásil v súvislosti s volebným programom strany Smer.

Koalícia nemá alternatívu, tvrdí Fico

Fico sa zároveň vyjadril, že chápe frustráciu opozičného voliča, keďže tá nevie ponúknuť alternatívu k súčasnej koalícii. „Tam nič nie je, je to vyprázdnené. Aj preto sa veľa ľudí hlási k extrémizmu. Jediným programom opozície je kriminalizácia vládnej koalície, všetkých nás chcú pozatvárať a nevedia za čo,“ dodal

Vo voľbách podľa neho nepôjde o to, či Slovensko pôjde doľava alebo doprava, ale či pôjde demokratickým smerom.

Poslanci Smeru na sneme schváli program na... Foto: Tatiana Michalková, Pravda
smer, snem Poslanci Smeru na sneme schváli program na posledné predvolebné obdobie.

Schválenie priorít strany

Smer predstavil balík prorodinných opatrení, ktoré mieni presadzovať. Hovorí o predĺžení obdobia poberania materskej na rok a započítavaní materskej do dôchodku. V hre je aj možnosť razantne zvýšiť rodičovský príspevok, ak by sa nepredĺžila materská.

Tiež chce pomôcť matkám, ktorým muži neplatia výživné. Platiť by im mal štát, ktorý by zároveň prevzal za seba zodpovednosť voči neplatičovi v podobe právnych krokov. Rodičom prváčikov by strana chcela ponúknuť stoeurový príspevok na základné školské potreby.

Smer mieni tiež znížiť daň z pridanej hodnoty na základné potreby pre narodené dieťa. „Ideálna by bola nulová sadzba,“ povedal predseda Smeru-SD Robert Fico vo svojom úvodnom prejave na straníckom sneme v Trenčíne.

Znížená DPH by sa mala týkať napríklad plienok, detskej výživy či základných hygienických potrieb. O opatreniach ešte diskutujú, budú brať do úvahy aj možnosti verejných financií a ich udržateľnosť. Generálny manažér Smeru Viktor Stromček hovoril o budovaní nových škôlok.

Zrušiť diskusie pod článkami

Smer chce zároveň opäť zaviesť právo na odpoveď pre verejných činiteľov a tiež prijať opatrenie, aby internetové diskusie v médiách neboli anonymné. Zodpovednosť by mal niesť vydavateľ, pod ktorého článkom je takáto diskusia, oznámil Fico.

„Myslím si, že by sme sa mali vrátiť k právu na odpoveď pre verejných činiteľov. Nechápem, prečo by politik, ktorý je poopľúvaný na desiatich stranách, nemal mať právo odpovedať,“ uviedol Fico. Dodal, že právo na odpoveď už zavedené bolo, ale za vlády Ivety Radičovej ho ponechali len fyzickým osobám, verejní činitelia ho nemajú.

„Ak je nejaká internetová stránka média a vedie sa tam diskusia pod článkami, nemôže byť anonymná. Vydavateľ bude za to musieť niesť zodpovednosť. Nech píšu, že Pellegriniho a Fica treba obesiť, ale nech sa pod to podpíšu. To je jediná možnosť, ako zaviesť v tejto krajine aký-taký poriadok,“ opísal opatrenie Fico.

Ulica bola podľa neho oklamaná. Médiá šíria lži, nikdy neboli také militarizované ako dnes. Médiá podľa neho oklamali verejnosť napríklad pri údajnom únose Vietnamca a aj pri úkladnej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Fico uviedol, že Slovensko žiadnym spôsobom neparticipovalo na akomkoľvek skutku, ktorý by sa na únos podobal. Pri vražde novinára považuje Fico za lož tvrdenia, že za smrť mladej dvojice je priamo zodpovedá vláda pre jej údajné napojenie na taliansku mafiu.

„Považujem za veľkú chybu, že sme po vražde novinára a jeho priateľky nekomunikovali náš príbeh. To bola najväčšia chyba, ktorú sme v danej situácii urobili. Musím vyzvať všetkých členov strany, že toto sa už musí skončiť. Na každý útok proti nám, kde sa budeme cítiť byť silní, musíme mať dostatok sily odpovedať normálnymi legálnymi prostriedkami, ktoré sú k dispozícii,“ zdôraznil predseda strany.

Ako dodal, médiá stranu obviňujú z nárastu extrémizmu a podpory alternatívnych médií. Pritom sa zbavujú zodpovednosti za to, že ponúkajú monopolné videnie sveta.

„Štandardné médiá úplne rezignovali na svoju základnú povinnosť informovať. Už sa ani nesnažia oddeliť názor od spravodajstva. Média nepochopili, že ich jedinou cestou v dobe internetu a sociálnych sietí šíriacich bez problémov akúkoľvek lož, je absolútna dôveryhodnosť. Teraz je šanca pre štandardné médiá. Táto krajina je úspešná, ale keď si otvoríte naše noviny, naše médiá, máte pocit, že žijeme v jednej zaostalej africkej krajine, kde nič nefunguje,“ zdôraznil Fico.

Meno kandidáta na prezidenta neprezradia

Smer stále nemá prezidentského kandidáta, a to aj napriek tomu, že Fico avizoval, že strana jeho meno oznámi na jeseň. Na dnešnom sneme to však na základe vyjadrenia predsedu strany Roberta Fica počas slávnostného príhovoru nebude. „Rok 2019 nebude len predvolebný, ale aj volebný. Čaká nás voľba prezidenta. Chcel by som povedať, že voľby nepodceňujeme a podporíme a postavíme silného a reálneho kandidáta, ale chceme byť trpezliví. Nechceme, aby sa stal predmetom mediálneho a opozičného lynču,“ vyjadril sa.

Podľa informácií denníka Pravda ním bude predsa len Miroslav Lajčák.

Na druhej strane však podľa vlastných slov verí, že si Slovensko vyberie lepšieho prezidenta ako má teraz.„Potrebujeme prezidenta, ktorý nie je prázdna bublina. Symbolom pontifikátu súčasného prezidenta sa totiž stala koza v prezident paláci. Bohužiaľ, taká je realita,“ dodal.

Vyhlásenie kandidáta na prezidenta dnes neočakávam, tvrdí Flašík

Športovo nahodený dorazil na snem o pol desiatej ráno aj Fedor Flašík. Priznal, že ide rovno z lyžiarskej zjazdovky a vyjadril sa aj k tomu, či zaznie meno prezidentského kandidáta.

Fedor Flašík prišiel na snem priamo z lyžovačky. Foto: Tatiana Michalková, Pravda
fedor flašík Fedor Flašík prišiel na snem priamo z lyžovačky.

„Na tomto sneme neočakávam žiadne šialenosti,“ povedal zakladajúci člen strany pred začatím slávnostného snemu. Skonštatoval, ze do Trenčína si iba odbehol. Zároveň si nemyslí, že dnes na sneme predstavia meno prezidentského kandidáta.„Načo by to robili? Predstavia ho vo februári a na 90 percent to bude Lajčák. Ale to je len moja intuícia,“ povedal.

© Autorské práva vyhradené

640 debata chyba
Viac na túto tému: #Smer #snem
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy