Kompetencie prezidenta sú dostatočné, zhodli sa Krajniak a Mistrík

Kompetencie prezidenta sú dostatočné, zhodli sa prezidentskí kandidáti Milan Krajniak (Sme rodina) a Robert Mistrík v diskusnej relácii televízie TA3 V politike. Majú však odlišný názor na to, ako ich využívať. Krajniak by nevymenoval vládu, ak nesplní jeho podmienky, Mistrík by sa snažil ovplyvniť jej personálne zloženie.

13.01.2019 12:46
debata (119)

Krajniak by podľa svojich slov vymenoval za predsedu vlády len toho, kto sľúbi zaviesť exekučnú amnestiu, rodičovský bonus za každé vychované a pracujúce dieťa a zákon, ktorý by zabránil zvýhodňovaniu veľkých zahraničných firiem. Mistrík si naopak nemyslí, že vynucovať si zákony je v prezidentovej kompetencii. Kompetenciu vymenovať predsedu vlády by využil skôr na ovplyvnenie personálneho obsadenia, ktoré je podľa neho kľúčové.

Svoj program by chcel Mistrík presadzovať najmä cez otváranie tém. Sústrediť by sa chcel aj na ekonomiku, ktorej podľa neho bývalí prezidenti nevenovali dostatočnú pozornosť. „Prezident by nemal témy len otvárať, ale aj uzatvárať,“ reagoval Krajniak, ktorý je presvedčený o správnosti svojich podmienok.

Krajniak tiež v diskusii vyhlásil, že sa svojej kandidatúry na prezidenta nevzdá. „Bolo by nefér voči tým, čo ma podporili, aby som zobral ich podpisy a politikárčil,“ vyhlásil. Pred voľbami sa nemieni vzdať ani svojho poslaneckého mandátu. Mistrík podporu iného kandidáta nevylúčil, je podľa neho dôležité sa spojiť. „Keby Slovensku hrozila katastrofa, nepôjdem do toho hlava-nehlava. Musíme vidieť vyššie ciele a nie si hladiť svoje ego,“ poznamenal.

Kandidáti na ústavných sudcov by mali byť apolitickí

Obaja kandidáti tiež opätovne vylúčili, že by vymenovali expremiéra Roberta Fica (Smer-SD) za ústavného sudcu. Zhodli sa, že kandidáti by mali byť apolitickí. „Na Ústavný súd SR by nemali ísť politici, ale ani bývalí poslanci. Problémom je najmä to, že najskôr rozhodovali o konkrétnych zákonoch v Národnej rade SR a následne, či sú v súlade s Ústavou SR, a to je nemysliteľné. Na druhej strane sme videli, že medzi návrhmi je dostatok skúsených ľudí a je u nich záruka, že budú rozhodovať nestranne, takže verím, že Národná rada SR zvolí dostatočný počet ústavných sudcov,“ povedal Krajniak. Na margo kandidatúry Roberta Fica Krajniak uviedol, že bývalý predseda vlády SR má stáť skôr pred súdom, než pôsobiť na súde.

Robert Mistrík. Foto: TASR, Dušan Hein
mistrík Robert Mistrík.

Podľa Mistríka je ústavný súd dôležitou inštitúciou a má byť poslednou zárukou vymožiteľnosti práva. „V prvom rade treba zdôrazniť, že Ústavný súd SR je jedna z najdôležitejších inštitúcií v krajine. Preto tí, ktorí budú rozhodovať, teda sudcovia musia byť zárukou kvality a nestrannosti,“ povedal Mistrík.

Krajniaka však prekvapuje, že súčasný prezident Andrej Kiska vymenovanie Fica jednoznačne nevylúčil. „Očakával by som to,“ konštatoval. Mistrík aj Krajniak tiež vyzývajú na to, aby bola voľba ústavných sudcov v parlamente verejná.

Krajniak hovoril aj o súčasnej pozícii prezidenta Slovenskej republiky. Podľa jeho slov môže prezident viac využívať svoje jestvujúce právomoci a navyše má konať predovšetkým v prospech občanov.

Na snímke poslanec Milan Krajniak (Sme rodina). Foto: TASR, Jakub Kotian
Milan Krajniak Na snímke poslanec Milan Krajniak (Sme rodina).

Róbert Mistrík sa domnieva, že prezident môže konať na základe informácií občanov a tiež si vyžiadať potrebné podklady od zodpovedných inštitúcií v prípade problémov. Obaja kandidáti na post prezidenta tiež odpovedali na otázku z akých prostriedkov hradia svoje predvolebné kampane. Krajniak odpovedal tak, že do súčasnosti mu prišlo na transparentný účet približne 150-tisíc eur, a prispeli mu naň najmä kolegovia z hnutia Sme rodina. Mistrík si predvolebnú kampaň financuje zo svojej podnikateľskej činnosti.

119 debata chyba
Viac na túto tému: #Ivan Mistrík #Milan Krajniak #prezidentské voľby 2019 #voľba ústavných sudcov