Čaputová prijala výzvu Matoviča na stretnutie

Prezidentská kandidátka Zuzana Čaputová sa chce zúčastniť na spoločnom rokovaní s ďalšími dvoma kandidátmi Františekom Mikloškom a Robertom Mistríkom. Stretnutie v utorok navrhol predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič a ako uviedol, cieľom je, aby kandidoval len jeden z nich.

18.01.2019 11:24
čaputová Foto: ,
Advokátka a kandidátka na prezidentku SR Zuzana Čaputová.
debata (34)

„Pán Matovič ma s touto ponukou na rokovania oslovil a ja som mu potvrdila moju ochotu zúčastniť sa. Aj na tomto stretnutí budem tlmočiť moje stanovisko, ktoré hovorím od začiatku, že ak bude potvrdené riziko, že by sa občania a občianky museli v druhom kole rozhodovať medzi kandidátom SMERu a napríklad pánom Harabinom, tak takýto scenár nedopustím a zachovám sa zodpovedne. Pokúsim sa získať podporu ostatných demokraticky zmýšľajúcich kandidátov alebo podporím niektorého z nich,“ uviedla Čaputová v stanovisku, ktoré agentúre SITA poslal jej hovorca Martin Burgr.

Matovičov návrh na spoločné rokovanie troch prezidentských kandidátov však František Mikloško a Robert Mistrík neuvítali. Mikloško vo štvrtok vyhlásil, že jeho kandidatúra sa nikdy nevymedzovala voči kandidátom jednotlivých politických strán. „Pokiaľ ide o iniciatívu Igora Matoviča, neviem si predstaviť – po skúsenosti, keď nás posielal na detektor lži a najnovšie, keď ma v rozhovore pre Denník N osočoval – o čom by som mal s ním pri okrúhlom stole diskutovať,“ konštatoval Mikloško v tlačovej správe, ktorú poslala jeho hovorkyňa Eva Güttlerová.

Mistrík tému otvoril

Prezidentský kandidát Mistrík reagoval, že tému spájania síl považuje za dôležitú. „Preto som ju ešte minulý rok ako prvý otvoril – dôvod bol jasný – aby do prvého kola išiel čo najsilnejší kandidát demokratickej opozície. V médiách však v týchto dňoch zaznelo, že kandidáti demokratickej opozície plánujú v kampani pokračovať až do záveru februára. Tým takéto stretnutie stráca zmysel, no verím, že nakoniec sa všetci aktéri rozhodnú zodpovedne. Na moje zodpovedné rozhodnutie sa môžete spoľahnúť, pretože to vnímam ako elementárnu slušnosť voči voličom,“ podotkol Mistrík v stanovisku, ktoré agentúre SITA poslal jeho hovorca Fedor Blaščák.

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko vyhlásil voľby prezidenta Slovenskej republiky na 16. marca 2019. Ak ani jeden z kandidátov na prezidenta v prvom kole nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, druhé kolo volieb hlavy štátu bude v sobotu 30. marca 2019.

VIDEO: Podľa poslankyne Veroniky Remišovej (OĽaNO) existuje reálna hrozba trieštenia hlasov pre kandidátov pravicového spektra. Vyzvala kandidátov, aby rokovali o spoločnom kandidátovi, v prospech ktorého sa všetci vzdajú.

Video
34 debata chyba
Viac na túto tému: #OĽaNO #Igor Matovič #Zuzana Čaputová