Čaputová odovzdala podpisy, Fica za ústavného sudcu by nevymenovala

Zuzana Čaputová sa oficiálne uchádza o post prezidentky SR. Do Národnej rady SR odovzdala viac ako 18 400 podpisov občanov.

24.01.2019 12:20
čaputová Foto: ,
Kandidátka na prezidentku Zuzana Čaputová.
debata (8)

Ako uviedla pred novinármi, Slovensko potrebuje byť spravodlivejšou krajinou než je doposiaľ. Zároveň dnes hovorila s kandidátom na prezidenta Róbertom Mistríkom, ktorého pozýva do televízneho duelu, aby mali ľudia možnosť spoznať oboch demokratických kandidátov. „Považujem za dôležité, aby si ľudia mohli vybrať na základe toho, ako si svoje postoje dokážeme obhajovať vo vzájomnej diskusii,“ uviedla s tým, že verí, že takýto priestor v niektorej z televízií dostanú.

Je presvedčená, že mnohí voliči, ktorí si želajú mať demokratického prezidenta, si budú vyberať práve medzi Čaputovou a Mistríkom. „Iba keď budú mať ľudia možnosť spoznať naše programy, hodnoty, urobia dobré rozhodnutie,“ uviedla. Zároveň vyjadrila, že predvolebné prieskumy budú východiskom pri rozhodovaní o vzdaní sa kandidatúry. „V prípade výrazného rozdielu medzi nami dvoma a rizika, že by v druhom kole mali byť dvaja kandidáti s inými hodnotami, podporí slabší kandidát silnejšieho,“ uviedla.

Čaputová by ako hlava štátu nevymenovala za sudcu Ústavného súdu SR Roberta Fica (Smer). Podľa nej nespĺňa základné kritériá, Fico je príliš dlho vo vysokej politike a má nevysvetlené väzby na osoby, ktoré sú podozrivé z trestných činov. Preto je presvedčená, že nespĺňa kritérium nestrannosti a nezávislosti. „Preto by nemal ísť na ústavný súd,“ dodala.

Michal Truban, podpredseda mimoparlamentného Progresívneho Slovenska, ktoré Čaputovú pdporuje, je presvedčený, že ľudia by si mali prezidenta vyberať na základe toho, ako sa kandidáti prejavia v predvolebných diskusiách. Čaputová má za sebou silný životný príbeh boja za spravodlivosť a boja proti zlým mocným, podľa neho nielen bojovala, ale aj vyhrala.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #prezidentské voľby 2019 #Zuzana Čaputová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy