Podľa prieskumu by Šefčovič a Mistrík vo voľbách uspeli rovnako

, 27.01.2019 14:52, aktualizované: 15:56

Spomedzi prezidentských kandidátov má najväčšiu podporu Maroš Šefčovič a Robert Mistrík. Z prieskumu, ktorý pre TV Markíza realizovala agentúra Focus, vyplýva, že by obaja dosiahli zisk 16,6 percenta hlasov.

Ak by sa v druhom kole ocitol jeden z nich so Štefanom Harabinom, Most-Híd by podľa podpredsedu parlamentu Andreja Hrnčiara podporil opozičného kandidáta. Predseda OĽaNO Igor Matovič sa v relácii TV Markíza Na telo vyjadril rovnako, v tomto prípade by Šefčoviča podporil radšej ako Harabina.

Na treťom mieste by sa podľa prieskumu umiestnil Štefan Harabin (11,7 percenta). Nasledovali by predseda Mosta-Híd Béla Bugár (10,1 percenta), Zuzana Čaputová (9 percent), predseda ĽSNS Marian Kotleba (8,2 percenta). Predseda SNS Andrej Danko by dosiahol vo voľbách 7,8 percenta. Milan Krajniak v prieskume získal sedem percent, František Mikloško 6,7 percenta, Eduard Chmelár 2,3 percenta. Ostatní kandidáti mali preferencie pod dve percentá. Prieskum sa realizoval od 16. do 23. januára.

V prípade, že by sa do druhého kola dostal Šefčovič s Harabinom, voľby by vyhral Šefčovič. Rovnako by v podobnej pozícii vyhral Mistrík. Matovič v tejto súvislosti povedal, že nemôžu dovoliť, aby sa pravá ruka Vladimíra Mečiara stala prezidentom. Hrnčiar označil voľbu v Moste-Híd v tomto prípade za jednoznačnú.

Analytik Ján Baránek označil prieskum pre potreby marcových prezidentských volieb za neaktuálny a nepoužiteľný. Za prvé, obsahuje aj meno Andreja Danka, ktorý však už oznámil, že kandidovať nebude. Za nesprávne analytik považuje i to, že Zuzana Čaputová alebo Robert Mistrík sa vzdajú svojej kandidatúry v prospech toho druhého, ktorý má momentálne viac percent. Vysvetlil, že predvolebná kampaň je dynamický proces a výsledok je dva mesiace vopred neprognózovateľný. Relevantné výsledky sa podľa neho dajú získať len pár dní pred voľbami. "Je to predvolebné inžinierstvo,“ uviedol Baránek k citovanému prieskumu.

#prezidentské voľby 2019
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku