Občania možnosť voľby poštou v predstihu nedostanú, novela zákona neprešla

Občania nedostanú možnosť voliť v predstihu poštou v rámci volieb do Národnej rady (NR) SR, komunálnych a krajských volieb, v prvom kole voľby prezidenta a v eurovoľbách. Parlament totiž v piatok nepodporil návrh novely volebného zákona z dielne SaS.

01.02.2019 11:46
debata (4)

Liberáli tvrdili, že moderné občianstvo odohrávajúce sa v čoraz globalizovanejšom svete predpokladá možnosť voliť si svojich zástupcov bez ohľadu na aktuálne miesto pobytu. Týmto spôsobom chceli teda posilniť zastupiteľský princíp v modernej demokratickej spoločnosti, ako aj posilniť mieru volebnej účasti.

V prípade volieb do NR SR, kde je voľba poštou zo zahraničia možná už v súčasnosti, mala novela odstrániť podľa SaS absurdné ustanovenie, pri ktorom musí byť pri voľbe poštou obálka s volebnými listinami zasielaná ministerstvom voličovi do cudziny. A po vykonaní volebného aktu sa zasiela ministerstvu zásielka z cudziny. Podľa novely mohla byť korešpondenčná adresa na Slovensku a zásielka mohla byť odoslaná v predstihu z pošty na Slovensku. „Vyjde sa tým v ústrety tým záujemcom, ktorí žijú na Slovensku, avšak vedia, že napríklad v deň volieb budú súkromne alebo služobne v zahraničí,“ argumentoval spolupredkladateľ Martin Klus.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Hlasy #novela zákona #prezidentské voľby 2019
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy