Kampaň proti skládke. Finiš Čaputovej v paláci?

Môže sa udiať, že donedávna málo známa tvár sa zmení tak, že sa stane hlavou štátu? Zuzana Čaputová sa pokúša o to, čo sa dosiaľ nepodarilo žiadnej žene na Slovensku. Iveta Radičová mala najvyššiu funkciu na dosah pred desiatimi rokmi, ale nakoniec vo finále prehrala s Ivanom Gašparovičom. Teraz sa o zápis do politických dejín uchádza Čaputová, ktorá sa snaží, aby ju zvolili za prvú prezidentku v ére slovenskej samostatnosti.

27.03.2019 10:30
prezidentské voľby Čaputová Foto: ,
Kandidátka na prezidentku Zuzana Čaputová.
debata (140)

V televíznom programe Show Jana Krausa sa zdôverila, že keď zbierala podpisy občanov, aby mohla kandidovať, stretla sa aj s názormi, že žena a politika nejdú k sebe. Na druhej strane ju potešili opačné reakcie – že práve žena môže symbolizovať zmenu.

Mimochodom, bola to len náhoda, že Kraus mal Čaputovú v štúdiu práve v deň, keď sa Robert Mistrík vzdal svojej kandidatúry v jej prospech, čo poznamenal samotný moderátor, ktorý ju na rozdiel od iných hostí ušetril od ironických poznámok?

Vedec Mistrík ešte 17. februára Čaputovú obviňoval, že nehrá fair play. V TV Markíza vravel, že ho mrzí, že cieľom jej kampane sa stal on – že sa na internete šíria veci, že jeho kampaň je veľmi drahá. O týždeň urobil obrat o 180 stupňov. Odstúpil z predvolebného boja a postavil sa za Čaputovú.

Mistríkov odchod zo scény jej výrazne pomohol: V prieskumoch verejnej mienky raketovo rástli volebné preferencie podpredsedníčky novej strany Progresívne Slovensko. V jednej chvíli možno podozrivo rýchlo. Jedna agentúra jej totiž neskôr namerala až okolo 52 percent podporovateľov, čo nakoniec po zrátaní hlasov z prvého kola výrazne nesedelo s uvedeným predvolebným údajom. Verejnosť si právničku Čaputovú prvýkrát všimla, keď viedla kampaň proti skládke odpadu v Pezinku. Bojovala proti nej viac ako desať rokov. „Stálo to veľa energie, ale nakoniec sa to podarilo. V roku 2013 Najvyšší súd zrušil povolenie na skládku,“ píše na svojej webovej stránke.

Keď sa Čaputová po odstúpení Mistríka čoraz rýchlejšie rozbehla smerom k vidine o Prezidentskom paláci, mnohí voliči uverili obrazu o neomylnej a férovej političke. V polčase prvého a druhého kola volieb však vyplávali na povrch veci, ktoré poškodili domnelý imdiž bezchybnosti.

Najprv vysvitlo, že má vážny problém s koncipientskou praxou, čo nakoniec vyriešila radšej tak, že sa dala vyškrtnúť zo zoznamu členov Slovenskej advokátskej komory. Následne sa ukázalo, že jeden z jej podporovateľov, ktorým je podpredseda Progresívneho Slovenska Michal Truban, jej zaplatil viac ako 30-tisíc eur za politickú reklamu v súkromnej televízii. V zákone sa však píše, že takéto náklady vo vysielaní si má hradiť prezidentský kandidát sám.

Ani pár dní pred druhým kolom volieb stále nie je jasné, ako vyzerá Čaputovej znalosť angličtiny. V ankete Pravdy pred prvým kolom uviedla, že sa dohovorí anglicky a rusky. Napríklad spôsobom, keď človeku stačia iba základné slová pri nakupovaní v obchode, alebo špičkovo, aby bez tlmočenia dokázala debatovať so zahraničnými lídrami? Presná odpoveď je neznáma.

Aké sú jej výhody a nevýhody?

Môže využiť, že je nová, neopozeraná politická tvár. Pasuje sa za bojovníčku proti korupcii. Zjavne ťaží z toho, že jej súper je kritikmi spájaný so Smerom (ešte viac s Robertom Ficom), čo účinkuje na tých voličov, ktorí sú prinajmenšom unavení z dlhého vládnutia tejto politickej strany. Naopak, má nulové skúsenosti s riadením štátu. Doteraz dokonca nezastávala nijakú volenú verejnú funkciu. Uškodili jej pochybnosti súvisiace s koncipientskou praxou, pričom nedokázala dôveryhodne objasniť vážne podozrenia. Pred pár dňami sa dala vyškrtnúť zo zoznamu advokátov.

V čom sa hodnotovo odlišuje od svojho súpera?

O téme práv gejov a lesieb uvádza, že to síce nie je jej priorita, ale podľa nej treba nájsť ť formu, ktorou sa upravia vzťahy osôb rovnakého pohlavia, čo by im prinieslo právnu istotu. Je presvedčená, že keby dieťa bez biologických rodičov malo byť v ústavnej starostlivosti, lepšie by mu bolo s dvoma milujúcimi osobami, hoci aj rovnakého pohlavia. V prípade eutanázie je trochu alibistická, lebo by rešpektovala rozhodnutie parlamentnej väčšiny. V ankete Pravdy sa nevymedzila proti povinným migračným kvótam. Myslí si, že Slovensko by malo poskytnúť azyl ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou a spĺňajú azylové podmienky.

Čo sa jej dá vyčítať v predvolebnej kampani?

Ide nielen o problém spojený s advokátskou praxou. Voliči stále nevedia, ako vyzerá jej znalosť angličtiny. Uviedla iba, že sa ňou dohovorí, čo poznamenala tiež o ruštine. Šefčovič ju vyzval na debatu o zahraničnej politike v jednej z troch cudzích rečí (v angličtine, vo francúzštine alebo v ruštine). Čaputová však odmietla. Keby cítila istotu, logicky mala prijať jeho výzvu. Opačnou reakciou jedine posilnila pochybnosti, či by dokázala bez tlmočníka viesť dôverné rozhovory so zahraničnými lídrami. Minimálne v etickej rovine je otázne, či jej náklady na kampaň neprekročia zákonom povolený limit. Zaráta si ako položku aj peniaze, ktoré zaplatil Robert Mistrík (vzdal sa jej v prospech) za svoje bilbordy a potom ich plochu zadarmo poskytol Čaputovej?

Zuzana Čaputová

  • Má 45 rokov (narodila sa 21. júna 1973 v Bratislave). Vyštudovala na Právnickej fakulte Univerzity Komenského.
  • Dlhodobo spolupracovala s občianskym združením VIA IURIS, ktoré sa venuje posilneniu právneho štátu a presadzovaniu spravodlivosti.
  • V decembri 2017 oznámila, že vstupuje do vznikajúcej politickej strany Progresívne Slovensko.

VIDEO: Slovensko si zvolí novú hlavu štátu. Vo volebnom špeciáli Ide o pravdu (12. marca) sa pred prvým kolom stretli Zuzana Čaputová, podpredsedníčka Progresívneho Slovenska, ktorá kandiduje ako občianska kandidátka a Maroš Šefčovič. Ten kandiduje ako nezávislý s podporou Smeru. Čaputová účasť v dueli pred druhým kolom odriekla.

Video

VIDEO: Voliči nepotrebujú pokyny, rozhodujú sa sami, komentuje vo videu pre TV Pravda Peter Javůrek.

Video

© Autorské práva vyhradené

140 debata chyba
Viac na túto tému: #prezidentské voľby 2019 #Zuzana Čaputová