Lídri únie gratulovali Čaputovej k zvoleniu za prezidentku Slovenska

03.04.2019 13:17
prezidentské voľby Čaputová
Novozvolená slovenská prezidentka Zuzana Čaputová Autor: ,

K politikom, ktorí Zuzane Čaputovej zablahoželali k jej víťazstvu vo voľbách prezidenta Slovenskej republiky, sa pridali aj najvyšší predstavitelia európskych inštitúcií.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vo svojej gratulácii Čaputovej napísal, že je nadšený a povzbudený jej „proeurópskym prístupom a silným volaním po tolerancii, solidarite a vzájomnej úcte – po hodnotách, ktoré sú pre náš európsky projekt zásadné“.

Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani vo svojom tvíte napísal, že sa teší na spoluprácu s Čaputovou „pre budúcnosť Európy“.

Predseda Európskej rady Donald Tusk vo svojom mikroblogu na sociálnej sieti Twitter v reakcii napísal, že „v srdci Európy“ sa hlasovalo za slušnosť v politike, právny štát a toleranciu.

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen tiež blahoželal zvolenej prezidentke k úspechu v prezidentských voľbách. Zaželal jej „všetko najlepšie a úspech vo všetkom“, čo ju čaká.

Ako o tom informovala kancelária poľského prezidenta, Andrzej Duda bol počas uplynulého víkendu v telefonickom kontakte s prezidentom SR Andrejom Kiskom i s jeho zvolenou nástupkyňou Čaputovou. Duda jej v telefonáte zablahoželal k víťazstvu a pozval ju na návštevu Poľska.

Dudov francúzsky kolega Emmanuel Macron vo svojom liste Čaputovej napísal, že jej zvolením občania Slovenskej republiky potvrdili „hlbokú oddanosť európskym hodnotám pokroku, slobody a solidarity“.

V blahoprajnom liste pripomenul, že obe krajiny spája osobnosť Milana Rastislava Štefánika a ako nikdy predtým sú „povolané usilovať sa o oživenie našej Únie, obnoviac ducha demokracie a slobody Nežnej revolúcie pri príležitosti jej 30. výročia“.

V liste, ktorý zverejnilo francúzske veľvyslanectvo na Slovensku, Macron píše: „Európa potrebuje silné, slobodné a rešpektované hlasy ako ten Váš, aby sme pokračovali v našom spoločnom záväzku v prospech právneho štátu, spravodlivého multilaterálneho poriadku a boja proti klimatickým zmenám.“

Novozvolenej slovenskej prezidentke blahoželal k víťazstvu vo voľbách aj palestínsky prezident Mahmúd Abbás, ktorý jej v liste zverejnenom veľvyslanectvom Palestínskeho štátu na Slovensku zaželal úspech pri napĺňaní stanovených cieľov. Ubezpečil súčasne o svojom stálom záujme pokračovať v prehlbovaní spolupráce a vo vzájomnej koordinácii medzi oboma subjektmi.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#prezidentské voľby 2019 #Zuzana Čaputová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku