,Dôvera k britskej vláde klesla na mimoriadne nízku úroveň,“ povedal pre Pravdu podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
Slovensko má k dispozícii 27 miliárd z nového rozpočtového obdobia a stále dočerpáva osem miliárd z uplynulého.
Podpredseda Eurokomisie Maroš Šefčovič, ktorý má v exekutíve EÚ na starosti pobrexitové rokovania s Londýnom, upozornil, že Briti spochybňujú to, čo sami navrhli.
Podľa podpredsedu Eurokomisie je v bezprostrednom okolí Únie spochybňovaná bezpečnostná architektúra Európy.
Týždenník Politico zaradil na svoj nový zoznam najvplyvnejších osobností Európy aj slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča.
Európska únia a Ukrajina sú od utorka strategickými partnermi v oblasti kritických surovín.
"Dostávame sa do etapy, keď musíme riešiť veľmi náročné vplyvy brexitu,“ pripomína podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
Projekt spoločného európskeho záujmu na podporu výskumu a inovácií v hodnotovom reťazci batérií, ktorý v utorok schválila Európska komisia (EK), bude mať priamy dopad aj na Slovensko a slovenské firmy.
Hneď po nej by sa mala schváliť vakcína od spoločnosti Johnson & Johnson.
Maroša Šefčoviča vymenovala do funkcie predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
Podľa jeho slov má EK momentálne k dispozícii jednotlivé národné plány obnovy od 13 krajín vrátane Slovenska.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pri príležitosti štátneho sviatku nezávislosti Ukrajiny vyznamenal Maroša Šefčoviča.
O tom, či Slovensko dokáže minúť obrovskú sumu peňazí, ktorú má dostať v rámci nového rozpočtu a plánu obnovy Európskej únie, sa denník Pravda porozprával s eurokomisárom Marošom Šefčovičom.
EÚ podľa Šefčoviča využije každé euro na boj s koronakrízou, na naštartovanie ekonomiky a na zachovaním zamestnanosti.
Podpredseda EK pre medziinštitucionálne vzťahy Maroš Šefčovič bol vymenovaný za spolupredsedu v spoločnom výbore EÚ a Spojeného kráľovstva.
Maroša Šefčoviča potešilo, že sa podarilo presvedčiť obe strany, aby sa dohoda podpísala s výhľadom na ďalších 15 rokov.
ANDREJ MATIŠÁK: Únia stojí na križovatke. Určite to nie je prvý ani posledný raz. Nevstúpiš však dvakrát na tú istú križovatku. Pretože EÚ sa mení a svet okolo nej tiež.
"Asi nie všetci lídri si uvedomujú, že klimatická hrozba je stále naliehavejšia,“ povedal pre Pravdu Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie.
Som optimista v tom, že nájdeme spôsob, ako bude plyn z Ruska cez Ukrajinu prúdiť do EÚ. Rokovania sú veľmi intenzívne, tvrdí eurokomisár Maroš Šefčovič.
Zavedenie uhlíkového cla na hraniciach EÚ považuje podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič za spôsob tlaku na ostatné krajiny.
Maroš Šefčovič, ktorý prijal ponuku na prezidentskú kandidatúru od hlavnej vládnej strany Smer, je takmer desať rokov eurokomisárom. V októbri 2009 vystriedal odstupujúceho Jána Figeľa a prevzal oblasť školstva, vzdelávania, kultúry a mládeže. Zostal aj v druhej komisii vedenej Josém Barrosom, v ktorej zastával funkciu komisára pre inštitucionálne vzťahy a administratívu, mal na starosti vzťahy komisie k Európskej rade a parlamentu, stal sa tiež podpredsedom EK.
Post podpredsedu komisie si udržal aj v súčasnej zostave vedenej Jeanom-Claudom Junckerom, ktorá sa ujala funkcie na jeseň 2014 a v ktorej prevzal agendu energetickej únie. Čo je projekt, s ktorým prišiel niekdajší poľský premiér a terajší predseda Európskej rady Donald Tusk. "Energetická únia je pre Slovensko strategickou otázkou,“ uviedol podľa servera Euroskop k zisku portfólia Šefčovič. Slovensko totiž patrí medzi štáty, ktoré sú v EÚ najviac závislé od dodávok zo zahraničia.
Vlani na jeseň sa Šefčovič vážne uchádzal o post vedúceho kandidáta európskych socialistov vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP), čo by mu v prípade úspechu pootvorilo cestu do čela komisie. Začiatkom novembra však podporil druhého uchádzača, Fransa Timmermansa z Holandska. „Prajem Fransovi v týchto náročných časoch to najlepšie. A som zároveň pripravený s ním úzko spolupracovať,“ uviedol Šefčovič v liste šéfovi európskych socialistov Sergejovi Staniševovi.
Začínal ešte v československej diplomacii, po prvý raz pôsobil na ambasáde v Zimbabwe (1991–1992). V ére samostatného Slovenska pôsobil na ambasáde v Kanade a bol tiež slovenským veľvyslancom v Izraeli.
Zastával rad vedúcich funkcií na slovenskom ministerstve zahraničných vecí, okrem iného bol zástupcom riaditeľa odboru krajín EÚ a NATO, koncom 90. rokov pôsobil ako zástupca vedúceho slovenskej misie SR pri Európskych spoločenstvách, na MZV v Bratislave neskôr viedol sekciu európskych záležitostí. Predtým, než sa stal slovenským eurokomisárom, pôsobil Maroš Šefčovič päť rokov ako veľvyslanec a stály predstaviteľ Slovenskej republiky pri Európskej únii v Bruseli.
Šefčovič má blízko k strane Smer, okrem iného v roku 2004 viedol kandidátku strany do Európskeho parlamentu.