Po deviatich mesiacoch tvrdej práce uzatvárame túto dohodu, čo dokazuje náš spoločný záväzok otvoriť novú kapitolu vzájomných vzťahov, uviedol Šefčovič.
V nedeľu sa funkcie oficiálne ujíma nová Európska komisia, ktorá nasledujúcich päť rokov povedie Európsku úniu.
Celé týždne klamali, že niekto z opozície chystá Šefčovičovi peklo, až mu napokon sami bodli dýku do chrbta, komentovala Karvašová.
Najväčšou prioritou novej Európskej komisie bude previesť Európu cez turbulentné obdobie, ktorým v súčasnosti prechádza.
Progresívne Slovensko a Kresťanskodemokratické hnutie prehráva nielen doma, ale aj v Bruseli, tvrdí minister vnútra.
Europoslanci v stredu večer odsúhlasili všetkých členov Európskej komisie. Nová únijná exekutíva tak môže byť ako celok schválená budúci týždeň.
Maroš Šefčovič je momentálne najdlhšie slúžiacim eurokomisárom a dnes absolvoval vypočutie v Európskom parlamente.
Maroš Šefčovič sa určite nemusí obávať, že by vypadol z novej Európskej komisie. Dnes ho čaká vypočutie pred výbormi v Európskom parlamente.
Premiér spresnil, že o tejto výzve hovorí v nadväznosti na štvrtkové stretnutie s predsedníčkou EP Robertou Metsolovou popri summite EÚ.
Maroš Šefčovič bude mať v novej Európskej komisii (EK) na starosti obchod a hospodársku bezpečnosť a medziinštitucionálne vzťahy a transparentnosť.
V novej Európskej komisii bude 16 mužov a 11 žien a bude mať šesť výkonných podpredsedov, z toho štyri ženy.
V novej exekutíve EÚ bude päť výkonných podpredsedov a jedným z nich zostane slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič.
Slovenský eurokomisár by mal mať opäť na starosti medziinštitucionálne vzťahy.
Šefčovič vstúpil do Európskej komisie v októbri 2009, keď nahradil prvého slovenského eurokomisára Jána Figeľa.
Britský premiér Keir Starmer prikladá európskej diplomacii veľkú dôležitosť.
Prezident sa podľa vlastných slov zasadzoval za čo najsilnejšie ekonomické portfólio pre slovenského kandidáta na člena budúcej eurokomisie Maroša Šefčoviča.
Ide o funkčné obdobie medzi rokmi 2024 až 2029.
O doriešení tejto otázky v Bruseli rokovali výkonný podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič a šéf britskej diplomacie David Cameron.
Fakt, že sa spájame do veľkej európskej rodiny, všetci čo sa zúčastnili toho podujatia, boli veľmi dojatí a tešili sa na novú etapu, uviedol, Šefčovič.
Uviedol to predseda vlády po skončení mimoriadneho dvojdňového summitu EÚ v Bruseli.
Maroš Šefčovič, ktorý prijal ponuku na prezidentskú kandidatúru od hlavnej vládnej strany Smer, je takmer desať rokov eurokomisárom. V októbri 2009 vystriedal odstupujúceho Jána Figeľa a prevzal oblasť školstva, vzdelávania, kultúry a mládeže. Zostal aj v druhej komisii vedenej Josém Barrosom, v ktorej zastával funkciu komisára pre inštitucionálne vzťahy a administratívu, mal na starosti vzťahy komisie k Európskej rade a parlamentu, stal sa tiež podpredsedom EK.
Post podpredsedu komisie si udržal aj v súčasnej zostave vedenej Jeanom-Claudom Junckerom, ktorá sa ujala funkcie na jeseň 2014 a v ktorej prevzal agendu energetickej únie. Čo je projekt, s ktorým prišiel niekdajší poľský premiér a terajší predseda Európskej rady Donald Tusk. "Energetická únia je pre Slovensko strategickou otázkou,“ uviedol podľa servera Euroskop k zisku portfólia Šefčovič. Slovensko totiž patrí medzi štáty, ktoré sú v EÚ najviac závislé od dodávok zo zahraničia.
Vlani na jeseň sa Šefčovič vážne uchádzal o post vedúceho kandidáta európskych socialistov vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP), čo by mu v prípade úspechu pootvorilo cestu do čela komisie. Začiatkom novembra však podporil druhého uchádzača, Fransa Timmermansa z Holandska. „Prajem Fransovi v týchto náročných časoch to najlepšie. A som zároveň pripravený s ním úzko spolupracovať,“ uviedol Šefčovič v liste šéfovi európskych socialistov Sergejovi Staniševovi.
Začínal ešte v československej diplomacii, po prvý raz pôsobil na ambasáde v Zimbabwe (1991–1992). V ére samostatného Slovenska pôsobil na ambasáde v Kanade a bol tiež slovenským veľvyslancom v Izraeli.
Zastával rad vedúcich funkcií na slovenskom ministerstve zahraničných vecí, okrem iného bol zástupcom riaditeľa odboru krajín EÚ a NATO, koncom 90. rokov pôsobil ako zástupca vedúceho slovenskej misie SR pri Európskych spoločenstvách, na MZV v Bratislave neskôr viedol sekciu európskych záležitostí. Predtým, než sa stal slovenským eurokomisárom, pôsobil Maroš Šefčovič päť rokov ako veľvyslanec a stály predstaviteľ Slovenskej republiky pri Európskej únii v Bruseli.
Šefčovič má blízko k strane Smer, okrem iného v roku 2004 viedol kandidátku strany do Európskeho parlamentu.