Šefčovič telefonoval s americkým ministrom obchodu Howardom Lutnickom a obchodným zástupcom USA Jamiesonom Greerom.
EÚ je plne zapojená a odhodlaná zabezpečiť dohodu, ktorá bude vyhovovať obom stranám, uviedol komisár.
Zasadnutia sa za EÚ zúčastnila aj šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová a eurokomisár pre obchod Maroš Šefčovič.
Európska únia (EÚ) stále hľadá spôsob, ako odpovedať na clá, ktoré voči tovarom z únie zaviedla vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa.
„Situácia ako taká je neprijateľná a nemôžeme si dovoliť zostaň nečinní,“ povedal Šefčovič pred europoslancami.
EÚ je pripravená pozastaviť protiopatrenia a začať zmysluplné rokovania, uviedol eurokomisár Maroš Šefčovič.
EÚ je pripravená diskutovať so Spojenými štátmi o nulových priemyselných clách aj o nulových clách na automobily.
Slovenského eurokomisára považujú národniari takisto za „otca“ Green Dealu.
EÚ bude konať pokojne, starostlivo rozfázovaným a jednotným spôsobom, uviedol eurokomisár.
Pre všetkých 27 členských krajín EÚ budú platiť rovnaké clá.
Témou rokovaní budú vzájomné obchodné vzťahy po tom, čo nový americký prezident Donald Trump oznámil 25-percentné clo na všetok dovoz ocele a hliníka.
Ten záujem je obrovský. Chcú mať zodpovedného partnera, uviedol eurokomisár.
EÚ ponúka Američanom príležitosť rokovať a vyhnúť sa obchodnej vojne, zdôraznil Komisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť.
Európsky komisár pre obchod povedal, že zo strany USA vidí určitú ochotu na vzájomné zníženie ciel.
Maroš Šefčovič varoval, že krok amerického prezidenta podporí infláciu.
Po deviatich mesiacoch tvrdej práce uzatvárame túto dohodu, čo dokazuje náš spoločný záväzok otvoriť novú kapitolu vzájomných vzťahov, uviedol Šefčovič.
V nedeľu sa funkcie oficiálne ujíma nová Európska komisia, ktorá nasledujúcich päť rokov povedie Európsku úniu.
Celé týždne klamali, že niekto z opozície chystá Šefčovičovi peklo, až mu napokon sami bodli dýku do chrbta, komentovala Karvašová.
Najväčšou prioritou novej Európskej komisie bude previesť Európu cez turbulentné obdobie, ktorým v súčasnosti prechádza.
Progresívne Slovensko a Kresťanskodemokratické hnutie prehráva nielen doma, ale aj v Bruseli, tvrdí minister vnútra.
Maroš Šefčovič, ktorý prijal ponuku na prezidentskú kandidatúru od hlavnej vládnej strany Smer, je takmer desať rokov eurokomisárom. V októbri 2009 vystriedal odstupujúceho Jána Figeľa a prevzal oblasť školstva, vzdelávania, kultúry a mládeže. Zostal aj v druhej komisii vedenej Josém Barrosom, v ktorej zastával funkciu komisára pre inštitucionálne vzťahy a administratívu, mal na starosti vzťahy komisie k Európskej rade a parlamentu, stal sa tiež podpredsedom EK.
Post podpredsedu komisie si udržal aj v súčasnej zostave vedenej Jeanom-Claudom Junckerom, ktorá sa ujala funkcie na jeseň 2014 a v ktorej prevzal agendu energetickej únie. Čo je projekt, s ktorým prišiel niekdajší poľský premiér a terajší predseda Európskej rady Donald Tusk. "Energetická únia je pre Slovensko strategickou otázkou,“ uviedol podľa servera Euroskop k zisku portfólia Šefčovič. Slovensko totiž patrí medzi štáty, ktoré sú v EÚ najviac závislé od dodávok zo zahraničia.
Vlani na jeseň sa Šefčovič vážne uchádzal o post vedúceho kandidáta európskych socialistov vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP), čo by mu v prípade úspechu pootvorilo cestu do čela komisie. Začiatkom novembra však podporil druhého uchádzača, Fransa Timmermansa z Holandska. „Prajem Fransovi v týchto náročných časoch to najlepšie. A som zároveň pripravený s ním úzko spolupracovať,“ uviedol Šefčovič v liste šéfovi európskych socialistov Sergejovi Staniševovi.
Začínal ešte v československej diplomacii, po prvý raz pôsobil na ambasáde v Zimbabwe (1991–1992). V ére samostatného Slovenska pôsobil na ambasáde v Kanade a bol tiež slovenským veľvyslancom v Izraeli.
Zastával rad vedúcich funkcií na slovenskom ministerstve zahraničných vecí, okrem iného bol zástupcom riaditeľa odboru krajín EÚ a NATO, koncom 90. rokov pôsobil ako zástupca vedúceho slovenskej misie SR pri Európskych spoločenstvách, na MZV v Bratislave neskôr viedol sekciu európskych záležitostí. Predtým, než sa stal slovenským eurokomisárom, pôsobil Maroš Šefčovič päť rokov ako veľvyslanec a stály predstaviteľ Slovenskej republiky pri Európskej únii v Bruseli.
Šefčovič má blízko k strane Smer, okrem iného v roku 2004 viedol kandidátku strany do Európskeho parlamentu.