V novej exekutíve EÚ bude päť výkonných podpredsedov a jedným z nich zostane slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič.
Slovenský eurokomisár by mal mať opäť na starosti medziinštitucionálne vzťahy.
Šefčovič vstúpil do Európskej komisie v októbri 2009, keď nahradil prvého slovenského eurokomisára Jána Figeľa.
Britský premiér Keir Starmer prikladá európskej diplomacii veľkú dôležitosť.
Prezident sa podľa vlastných slov zasadzoval za čo najsilnejšie ekonomické portfólio pre slovenského kandidáta na člena budúcej eurokomisie Maroša Šefčoviča.
Ide o funkčné obdobie medzi rokmi 2024 až 2029.
O doriešení tejto otázky v Bruseli rokovali výkonný podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič a šéf britskej diplomacie David Cameron.
Fakt, že sa spájame do veľkej európskej rodiny, všetci čo sa zúčastnili toho podujatia, boli veľmi dojatí a tešili sa na novú etapu, uviedol, Šefčovič.
Uviedol to predseda vlády po skončení mimoriadneho dvojdňového summitu EÚ v Bruseli.
BRIGITA SCHMÖGNEROVÁ: Analýza SEPS uvádza nárast spotreby elektrickej energie do roku 2040 o 40 až 83 % a podľa nej nie je možné ho pokryť elektrinou vyrábanou z fotovoltických panelov alebo z vetra.
Ak vláda Roberta Fica nominuje Maroša Šefčoviča, pôjde už o jeho štvrtý plný mandát v exekutíve EÚ.
Podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča práve vplyvný portál Politico zaradil na šieste miesto, keď vybral 28 najvplyvnejších Európanov.
Politico si pri predstavení Šefčovičovho profilu položil otázku, či existuje v eurokomisii práca, ktorú momentálne nerobí.
Slovenský eurokomisár čelil širokej sérii otázok, vrátane výsledku parlamentných volieb na Slovensku.
Európsky komisár pre klímu Frans Timmermans (62) rezignoval a jeho agendu prevezme podpredseda únijnej exekutívy Maroš Šefčovič.
AggregateEU sa podľa Šefčoviča stal novým dynamickým trhom pre kupujúcich a predajcov plynu v Európe.
Windsorský rámec má v pobrexitovom usporiadaní uľahčiť tok tovarov medzi Severným Írskom a Veľkou Britániou.
,Dôvera k britskej vláde klesla na mimoriadne nízku úroveň,“ povedal pre Pravdu podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.
Slovensko má k dispozícii 27 miliárd z nového rozpočtového obdobia a stále dočerpáva osem miliárd z uplynulého.
Podpredseda Eurokomisie Maroš Šefčovič, ktorý má v exekutíve EÚ na starosti pobrexitové rokovania s Londýnom, upozornil, že Briti spochybňujú to, čo sami navrhli.
Maroš Šefčovič, ktorý prijal ponuku na prezidentskú kandidatúru od hlavnej vládnej strany Smer, je takmer desať rokov eurokomisárom. V októbri 2009 vystriedal odstupujúceho Jána Figeľa a prevzal oblasť školstva, vzdelávania, kultúry a mládeže. Zostal aj v druhej komisii vedenej Josém Barrosom, v ktorej zastával funkciu komisára pre inštitucionálne vzťahy a administratívu, mal na starosti vzťahy komisie k Európskej rade a parlamentu, stal sa tiež podpredsedom EK.
Post podpredsedu komisie si udržal aj v súčasnej zostave vedenej Jeanom-Claudom Junckerom, ktorá sa ujala funkcie na jeseň 2014 a v ktorej prevzal agendu energetickej únie. Čo je projekt, s ktorým prišiel niekdajší poľský premiér a terajší predseda Európskej rady Donald Tusk. "Energetická únia je pre Slovensko strategickou otázkou,“ uviedol podľa servera Euroskop k zisku portfólia Šefčovič. Slovensko totiž patrí medzi štáty, ktoré sú v EÚ najviac závislé od dodávok zo zahraničia.
Vlani na jeseň sa Šefčovič vážne uchádzal o post vedúceho kandidáta európskych socialistov vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP), čo by mu v prípade úspechu pootvorilo cestu do čela komisie. Začiatkom novembra však podporil druhého uchádzača, Fransa Timmermansa z Holandska. „Prajem Fransovi v týchto náročných časoch to najlepšie. A som zároveň pripravený s ním úzko spolupracovať,“ uviedol Šefčovič v liste šéfovi európskych socialistov Sergejovi Staniševovi.
Začínal ešte v československej diplomacii, po prvý raz pôsobil na ambasáde v Zimbabwe (1991–1992). V ére samostatného Slovenska pôsobil na ambasáde v Kanade a bol tiež slovenským veľvyslancom v Izraeli.
Zastával rad vedúcich funkcií na slovenskom ministerstve zahraničných vecí, okrem iného bol zástupcom riaditeľa odboru krajín EÚ a NATO, koncom 90. rokov pôsobil ako zástupca vedúceho slovenskej misie SR pri Európskych spoločenstvách, na MZV v Bratislave neskôr viedol sekciu európskych záležitostí. Predtým, než sa stal slovenským eurokomisárom, pôsobil Maroš Šefčovič päť rokov ako veľvyslanec a stály predstaviteľ Slovenskej republiky pri Európskej únii v Bruseli.
Šefčovič má blízko k strane Smer, okrem iného v roku 2004 viedol kandidátku strany do Európskeho parlamentu.