Čo robili na prelome rokov 1992 a 1993, na čo sa tešili a čoho sa obávali, ktoré momenty za ostatné tri desaťročia vyhodnocujú ako najsvetlejšie a za čo sa naopak hanbia a čo ľutujú?
Jeden a pol roka tápania vlády s menšinovou podporou ukončil až jej pád. Aj tak však druhá vláda Mikuláša Dzurindu dokázala svoje obdobie dokončiť takmer celé. Aký bol jeho recept na úspech?
Matovič ako jediný rozhoduje, kto bude alebo nebude na kandidátke, zatiaľ čo sám enormne znižuje popularitu celej svojej strany. Ak sa nebude chcieť dohodnúť, je to neriešiteľné, hovorí Béla Bugár.
Béla Bugár to odôvodnil tým, že platforma SMK v Aliancii nedodržuje ťažko dosiahnuté dohody.
Nie som si istý, či je to najlepší nápad, komentuje bývalý politik Béla Bugár návrh prokuratúry väzobne stíhať Roberta Fica obvineného zo založenia zločineckej organizácie.
Bélu Bugára prekvapuje slovník a ráznosť Pellegriniho pri kritike zmluvy s USA. Je sklamaný z Fica, ktorý sa ocitol v blízkosti extrémistov.
Podľa Bélu Bugára bolo základnou chybou vládnych predstaviteľov, že sa venovali viac politickému boju s opozíciou než zmluve.
„Musíme schváliť zákony, aby nehnuteľnosti nemohol kúpiť cudzí štát. Zákaz prijali Maďari aj Fíni,“ reagoval v relácii Peter Weiss, bývalý veľvyslanec v Budapešti, na snahy maďarskej vlády skupovať budovy s väzbou na maďarské dejiny na Slovensku.
Po februárových voľbách zložil funkciu predsedu strany Most-Híd a odišiel do politického dôchodku. Ako vníma súčasné smerovanie Slovesnka Béla Bugár?
MARIÁN REPA: Výročie Trianonu bolo ideálnou príležitosťou, ako vykonať akt zmierenia, lenže to by slovenskej vláde musel šéfovať politik, ktorý dovidí ďalej ako z Trnavy do Borovej.
JURAJ MARUŠIAK: Bugár presvedčil aj slovenských voličov, že záujmy maďarskej menšiny nemusia byť nevyhnutne v rozpore so záujmami väčšiny.
MARTIN KRNO: Bugárov inštinkt zlyhal - spolu s výsledkami agentúrnych prieskumov. Veril, že percentuálne preskočí konkurenčný zlepenec ostatných maďarských strán.
Schváli parlament 13. dôchodok? Smer a SNS sú krok od cieľa aj vďaka poslancom okolo Ľubomíra Galka.
Bugár potvrdil, že jeho strana odmieta opäť vstúpiť do koalície so stranou Smer.
Šéf koaličného Mosta-Híd Béla Bugár iba krúti hlavou nad opatreniami, ktoré sa snaží ešte na poslednú chvíľu Smer pretlačiť.
MARTIN KRNO: Parlamentná opozícia sa ocitla v pasci. A tá mimoparlamentná môže len krútiť hlavou. Dôchodcovia a rodičia by však mali byť s prípadným optimizmom opatrní.
Koho voliči zachránia a koho potopia? Najviac sú ohrození Béla Bugár s Andrejom Dankom, hovorí politológ Juraj Marušiak
Premiér Pellegrini a predseda Mosta-Híd Bugár sa už zhodli, kto povedie ministerstvo životného prostredia. Meno však nepovedali.
Zatiaľ čo posledná schôdza parlamentu bola podľa analytika Jána Baránka hanebným zavŕšením volebného obdobia, odchod ministra Lászloa Sólymosa označil za lekciu politickej kultúry.
Opozícia nie je spokojná s policajným prezidentom Milanom Lučanským, ktorý si do horúceho kresla sadol v júni 2018.
Béla Bugár je predseda vládnej strany Most-Híd a podpredseda slovenského parlamentu, strojný inžinier maďarskej národnosti a významný predstaviteľ maďarskej menšiny na Slovensku. Podpredsedom parlamentu bol v rokoch 2002–2006, (od 7. februára do 5. júla 2006 bol dokonca poverený vedením parlamentu), 2010 – 2012 a od roku 2016.
Narodil sa 7. júla 1958, po štúdiu na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave pracoval ako strojný inžinier v Závodoch ťažkého strojárstva.
Poslancom je nepretržite od roku 1990; v tom istom roku ho zvolili do vedenia Maďarského kresťanskodemokratického hnutia (MKDH), o rok neskôr sa stal jeho predsedom.
Od roku 1998 bol dlhoročným predsedom Strany maďarskej koalície (SMK), v júni 2009 spolu s niekoľkými ďalšími členmi SMK vystúpil pre nesúhlas s vedením strany a založil Most-Híd. Stranu viedol do parlamentných volieb 2010, v ktorých získala 14 mandátov a stala sa súčasťou koaličnej vlády Ivety Radičovej. Bugár však ministerské kreslo odmietol.
Vo voľbách 2016 získal Most-Híd 6,5% a 11 mandátov a prekvapivo sa stal súčasťou vlády vtedajšieho premiéra Roberta Fica.
Jeho strana reprezentuje záujmy slovenských Maďarov, je prozápadne orientovaná a umiernená. Ako jediná strana na slovenskej scéne sa zastáva uprchlíkov.