IRIS KOPCSAYOVÁ: Robert Fico je priam majstrom manipulácie. Namiesto toho, aby sa dnes parlament zaoberal odvolávaním Suska a Šimkovičovej, ako to chcel Šimečka, dnes parlament rokuje o odvolaní Šimečku.
"Vydávame do celého sveta signál, že nevieme vládnuť," podotkol Mikloško na adresu koalície.
Ako si spomínal na svoju "trojkandidatúru" poslanec František Mikloško?
Kto z neúspešných kandidátov by to chcel skúsiť opäť?
MARIÁN REPA: Návrat Františka Mikloška na kandidátku KDH možno vnímať aj ako signál, že Slovensko sa opäť raz ocitlo na križovatke a situácia je veľmi vážna.
Z toho, ako si konzervativizmus uzurpovali extrémisti, má strach.
Podľa Majerského je Mikloško "osobnosť, ktorá má čo povedať aj v dnešnej dobe v slovenskej politike".
Šéf strany Milan Majerský v nedeľu ohlásil posilu KDH do volieb. Novým menom má byť politický veterán František Mikloško.
Čo robili na prelome rokov 1992 a 1993, na čo sa tešili a čoho sa obávali, ktoré momenty za ostatné tri desaťročia vyhodnocujú ako najsvetlejšie a za čo sa naopak hanbia a čo ľutujú?
Vstup samostatného Slovenska do rodiny slobodných a rovných národov, radosť ale aj obavy. Nárast nacionalizmu, neoliberálna ekonomická transformácia či oslabovanie sociálnych práv občanov.
Pod spoločnú výzvu sa podpísali aj ďalší predstavitelia politického života.
Denník Pravda prináša veľkú anketu medzi vybranými siedmimi uchádzačmi o funkciu hlavy štátu. Čítajte odpovede na 28 dôležitých otázok.
Opozičné hnutie je presvedčené, že ktokoľvek z trojice Čaputová, Mistrík a Mikloško by bol dobrým prezidentom.
Pre rozvoj Slovenska je podľa KDH dôležité nie hľadanie rozdielov, ale toho, čo spája.
Ako prezidentka by Čaputová chcela byť pri ľuďoch, Mikloško si myslí, že súčasná vládna garnitúra po všetkých kauzách musí skončiť.
Kandidatúrou chce pokračovať v myšlienkach kresťanského disentu, Novembra 89, boja proti mečiarizmu a zápase so Smerom.
Mikloško neuvažuje o odstúpení z prezidentského súboja v prospech iného kandidáta.
Bývalý politik nateraz neuvažuje, že by sa vzdal v prospech silnejšieho kandidáta.
MARIÁN REPA: Predstava, že sa voľba prezidenta v 2. kole zredukuje na antivoľbu proti Harabinovi či Kotlebovi by mala ostatných kandidátov viesť k zodpovednosti.
V prípade zvolenia za prezidenta chce byť kandidát František Mikloško predstaviteľom západného sveta a jeho hodnôt. Za kľúčovú pokladá osobnú autoritu, ktorú si prezident buduje svojím celoživotným príbehom a spôsobom výkonu prezidentskej funkcie. Ako veriaci kresťan sa chce riadiť zásadami kresťanstva. Svoju silu vníma v tom, že vychádza s ľuďmi z kresťanského aj sekulárneho prostredia.
František Mikloško sa narodil 2. júna 1947 v Nitre, kde v roku 1966 zmaturoval na Strednej priemyselnej škole stavebnej. V roku 1971 absolvoval odbor matematika na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V rokoch 1971–1983 pracoval v Ústave technickej kybernetiky Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave.
V období do Nežnej revolúcie v roku 1989 bol disidentom. Angažoval v tzv. tajnej cirkvi, pracoval medzi vysokoškolskou mládežou, podieľal sa na tvorbe samizdatov, bol jedným zo zvolávateľov Sviečkovej manifestácie 25. marca 1988 v hlavnom meste Slovenska. V rokoch 1983–1989 striedavo pracoval ako robotník, striedavo nepracoval.
V novembri 1989 sa stal členom Koordinačného výboru Verejnosti proti násiliu (VPN). Za toto hnutie kandidoval v roku 1990 vo voľbách do Slovenskej národnej rady (SNR). V rokoch 1990–1992 zastával funkciu predsedu SNR. V roku 1992 vstúpil do radov Kresťanskodemokratického hnutia. V rokoch 1992–2008 bol poslancom Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) za KDH, v ďalšom období 2008–2010 za Konzervatívnych demokratov Slovenska.
V roku 2001 spolu s Gabrielou Smolíkovou a Petrom Smolíkom dostal Cenu Dominika Tatarku za dielo Zločiny komunizmu na Slovensku 1948–1989, I., II. V roku 2005 si prevzal stredoeurópsku Cenu sv. Vojtecha. V roku 2012 mu arménske Národné zhromaždenie udelilo štátne vyznamenanie Medaila cti. V novembri 2018 mu Trnavská univerzita udelila titul doctor honoris causa.
Od roku 2010 je na dôchodku. Venuje sa publicistike, vystupuje na podujatiach v zahraničí (napríklad v Berlíne, Mníchove, Lipsku, vo Viedni), navštevuje školy, kde sa zúčastňuje na diskusiách so študentmi (napríklad gymnáziá v Žiline, Malackách, Trnave a viacerých bratislavských školách).
Je ženatý s Janou Mikloškovou (rod. Sasínovou), žije v Bratislave.
František Mikloško sa pokúsil o Prezidentský palác zabojovať dvakrát. V roku 2004 skončil so ziskom 6,5 percenta na piatom mieste, v roku 2009 dostal 5,4 percenta hlasov, čo mu stačilo na tretie miesto.