Fico premiérom a Pellegrini prezidentom? Šéf Hlasu zvažuje kandidatúru

Predseda parlamentu a šéf Hlasu Peter Pellegrini potvrdil, že zvažuje kandidatúru na prezidenta.

07.11.2023 17:41 , aktualizované: 20:40
Peter Pellegrini Foto: ,
Peter Pellegrini pred stretnutím s prezidentkou Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci v Bratislave 3. októbra 2023
debata (80)

Pre RTVS zároveň dodal, že o tejto téme budú v rámci strany v najbližších týždňoch diskutovať.

„Túto tému zvažujem, rozhodnutie ešte nepadlo. Môžem potvrdiť, že som túto tému nevylúčil. Ide o stále otvorenú otázku, ktorú v najbližších týždňoch musíme v strane Hlas-SD, aj ja osobne, nejakým spôsobom rozlúsknuť,“ uviedol.

Bude Peter Pellegrini kandidovať za prezidenta?
Video

Ešte začiatkom septembra pritom Pellegrini o prezidentskej kandidatúre nerozmýšľal. Ako zdôraznil, jeho jasná priorita bola doviesť jeho stranu k úspešnému výsledku v septembrových parlamentných voľbách.

Prieskum agentúry FOCUS pre reláciu Na telo v septembri ukázal, že Pellegrini by v druhom kole porazil nielen Ivana Korčoka (58 % ku 42 %), ale jasne aj Roberta Fica (65 % ku 35 %) či Roberta Mistríka (68 % ku 32 %).

V polovici októbra zase líder Hlasu vylúčil, že by súčasťou dohody na koalícii so Smerom a SNS bola aj zákulisná dohoda o jeho budúcej kandidatúre na prezidenta.

Kandidatúru na prezidenta doposiaľ avizovali traja exministri: bývalý šéf spravodlivosti Ivan Korčok, exšéf diplomacie Ján Kubiš a exminister spravodlivosti Štefan Harabin. Prezidentka Zuzana Čaputová už avizovala, že sa o znovuzvolenie usilovať nebude.

Korčok Čítajte viac Korčok vyzbieral dostatok podpisov. Pellegrini bude silný súper: Myslím si, že tam je dohoda na kandidatúre

„Je to určite silný súper,“ povedal Ivan Korčok o Pellegrinim. „Veď to povedal aj pán Drucker, že je, nie že by bol, ale že je silným kandidátom,“ dodal. „Každého jedného kandidáta vnímam s rešpektom a pokorou. Som športová nátura, budeme súťažiť,“ zhodnotil.

„Pripomeniem len, čo sme počuli všetci. To prvé je veľmi jasné odhodlanie predsedu Národnej rady SR vybudovať autentickú sociálnu demokraciu a venovať sa tejto agende. Chápal som to ako sociálnu demokraciu odlišnú od tej slovenskej sociálnej demokracie,“ zhodnotil.

Pripomenul aj Pellegriniho slová, že ako prezident nebude vedieť vykonať to, čo chce a nemal byť dostatočné exekutívne kompetencie. Pogratuloval mu aj k dobrému výsledku vo voľbách. „Osobne si myslím, že tam je dohoda na kandidatúre,“ uviedol.

80 debata chyba
Viac na túto tému: #prezidentské voľby 2024