Prezidentské voľby 2024

Prvé kolo sa uskutoční 23. marca 2024, prípadné druhé kolo bude 6. apríla.

Podľa Danka by hlavu štátu nemali voliť občania, ale parlament. Chce meniť Ústavu

V blížiacich sa prezidentských voľbách sa buď vládna koalícia dohodne na spoločnom kandidátovi, alebo postaví SNS vlastného. Uviedol to predseda národniarov Andrej Danko koncom týždňa pre TASR.TV.

12.11.2023 09:40 , aktualizované: 12:25
Andrej Danko Foto: ,
Podpredseda parlamentu a šéf SNS Andrej Danko
debata (128)

Myslí si, že hlavu štátu by mala voliť Národná rada, otvoriť by chcel otázku zmeny Ústavy SR. Hlas už však podľa jeho slov avizoval, že by zmenu nepodporil. V diskusnej relácii TA3 V politike to potvrdil aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas).

„Strana Hlas bude podporovať priamu voľbu prezidenta, nech si vyberú občania,“ podotkol Tomáš. Verí, že sa vládna koalícia zhodne na spoločnom prezidentskom kandidátovi.

Danko skonštatoval, že ústava bola tvorená v súlade s parlamentnou demokraciou, preto by mal prezidenta voliť parlament. „Tak je nastavená ústava,“ tvrdí.

Danko: Verím, že SNS bude prínosom v parlamente.

Video

Pripomenul, že to tak bolo v minulosti. Vzhľadom na tento „nesúlad“ podľa neho dochádza ku konfliktom, napríklad pri rozhodnutí prezidentky Zuzany Čaputovej nevymenovať Rudolfa Huliaka (SNS) za ministra životného prostredia.

Huliak: Vedeli sme, že prezidentka bude robiť problémy. Nezaprela svoj pôvod.

Video

Čo sa týka spoločného koaličného kandidáta na prezidenta, podľa Dankových slov budú rokovať. Na otázku o prípadnej kandidatúre Petra Pellegriniho (Hlas) odpovedal, že to musí byť predmetom politickej dohody.

Poznamenal, že ide o Pellegriniho rozhodnutie, či bude kandidovať. „Ešte som ani od Roberta Fica (Smer) nepočul, že by nechcel kandidovať,“ poznamenal. Skonštatoval tiež, že Pellegrini ako predseda parlamentu má ťažšiu pozíciu vzhľadom na jeho kompetencie, keďže voľby vyhlasuje a kontroluje kandidátky.

Peter Pellegrini Čítajte viac Pellegrini, Korčok, Harabin. Prieskum ukázal favorita prezidentských volieb

Zmenu spôsobu voľby prezidenta si nevie predstaviť ani Sloboda a solidarita, zdôraznil podpredseda parlamentného výboru pre financie a rozpočet Marián Viskupič (SaS). Prezident má podľa Viskupiča zastupovať celý národ a neexistuje lepší spôsob, ako ho voliť priamo.

128 debata chyba
Viac na túto tému: #SNS #Andrej Danko #prezidentské voľby 2024