Líder Aliancie Krisztián Forró sa chce uchádzať o prezidentský úrad

O post prezidenta SR sa chce uchádzať líder mimoparlamentnej strany Aliancia Krisztián Forró. Informoval o tom na sobotňajšej tlačovej konferencii s tým, že o tom rozhodol stranícky kongres. Kandidatúru vníma aj ako priestor na upriamenie pozornosti na témy dôležité pre maďarskú menšinu. So zberom podpisov potrebných na kandidatúru začne v najbližších dňoch.

09.12.2023 17:07
Krisztián Forró, Aliancia Foto: ,
Predseda strany Aliancia - Szövetség Krisztián Forró
debata (17)

„Sme si vedomí toho, že je malá pravdepodobnosť, že sa stane prezidentom Slovenska Maďar, ale je takisto malá pravdepodobnosť, že v prvom kole sa rozhodne o tom, kto bude prezidentom,“ povedal Forró s tým, že kandidatúra tak vytvorí priestor na prízvukovanie dôležitých tém. Za dôležité témy označil regionálne školstvo, dvojité občianstvo či problematiku južných regiónov.

Hlavu štátu volia občania SR v priamych voľbách tajným hlasovaním na päť rokov. Ústava SR hovorí, že kandidátov na prezidenta navrhuje najmenej 15 poslancov Národnej rady SR alebo občania na základe petície s 15-tisíc podpismi. Návrhy na voľbu sa odovzdávajú predsedovi parlamentu najneskôr do 21 dní od vyhlásenia volieb.

Súčasnej prezidentke SR Zuzane Čaputovej uplynie mandát v roku 2024. O funkciu sa nebude opätovne uchádzať.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Krisztián Forró #prezidentské voľby 2024