Fico: Ak Pellegrini bude kandidovať na prezidenta, Smer ho plne podporí

Ak sa predseda Národnej rady SR a líder Hlasu Peter Pellegrini rozhodne kandidovať na prezidenta SR, môže naisto rátať s podporou Smeru. "Nie je nad čím váhať v takom prípade, podporíme ho plnou váhou," vyhlásil v rozhovore pre TASR predseda vlády SR a líder Smeru Robert Fico.

28.12.2023 08:41 , aktualizované: 10:16
debata (2)
Fico: Regióny potrebujú impulz
Video

Potvrdil ďalej, že jeho strana v tejto situácii ani nezvažuje vlastného kandidáta. Čaká na Pellegriniho rozhodnutie. „Možno svoje rozhodnutie oznámi spolu s vyhlásením termínu prezidentských volieb,“ poznamenal Fico. V podpore Pellegriniho kandidatúry vidí premiér logickú spoluprácu dvoch hodnotovo najbližších strán. „Tak ako sme hovorili, že práve spolupráca týchto dvoch strán je najlepším základom vlády, tak hovorím, že budeme všetkým voličom Smeru odporúčať voľbu Petra Pellegriniho. Samozrejme, to finálne rozhodnutie musí každý volič urobiť sám,“ zdôraznil Fico.

Pellegrini o svojej kandidatúre na prezidenta
Video

Súčasný predseda Národnej rady (NR) SR Pellegrini zatiaľ nepotvrdil, či bude kandidovať na funkciu hlavy štátu, má tak urobiť v januári.

Odrádzal by Kubiš Pellegriniho od kandidatúry a prečo si myslí, že má výhodu oproti Korčokovi?
Video

Pellegrini odmieta zmeny pri rozdelení rezortov, ak by sa stal prezidentom

Predseda parlamentu a Hlasu-SD Peter Pellegrini rád prijme podporu SNS v prípade svojej prezidentskej kandidatúry. Odmieta však zmeny pri prerozdelení rezortov, pokiaľ by sa stal prezidentom. Trvá tiež na tom, že Hlasu by v tom prípade ostal post šéfa parlamentu. Argumentuje, že koaličná dohoda vzišla z výsledkov parlamentných volieb a nemôže súvisieť s voľbami prezidenta. Pellegrini nekonkretizoval, kto by viedol Hlas a parlament, ak by získal post hlavy štátu.

„Povedal som Andrejovi Dankovi, že v prípade, že sa rozhodnem kandidovať a SNS mi vyjadrí podporu tak, ako mi ju vyjadrila strana Smer cestou predsedu Roberta Fica, budem si to veľmi vážiť. Túto podporu prijmem a budem za ňu vďačný,“ povedal Pellegrini v rozhovore pre TASR.

Ak Danko myslel skôr podporu, ktorá by znamenala zmenu koaličnej zmluvy a prerozdeľovania rezortov, Pellegrini to nepripúšťa. „Koaličná zmluva je postavená na výsledkoch volieb a nie na tom, či sú niekde pred nami prezidentské alebo iné voľby,“ dodal. Koaličná zmluva dnes podľa neho plne zodpovedá výsledkom parlamentných volieb a tak to musí aj zostať. Neplánuje ju preto po prezidentských voľbách otvárať, pretože pomery v parlamente sa nemenia.

„Prezidentské voľby sú úplne iné voľby, nevolia sa už politické strany, volia sa osoby a ľudia rozhodnú o tom, kto je prezident, a preto spájať tieto dve veci, koaličnú zmluvu a post prezidenta, je pre mňa absolútne irelevantné a tadiaľ cesta nevedie, pretože to mi nedáva žiadnu politickú logiku, pretože to nemá nič s koalíciou,“ vyhlásil.

Pellegrini pripomenul, že v apríli už bude známe meno budúceho prezidenta. Ak by sa ním stal on, do termínu inaugurácie, ktorá je 15. júna, je čas na usporiadanie vzťahov v rámci strany i koalície.

Zámer kandidovať ohlásili už diplomati a exministri zahraničných vecí Ivan Korčok a Ján Kubiš a zakladateľka Iniciatívy za vymazaných rodičov Beáta Janočková. Rovnako chce tiež kandidovať Marta Čurajová, ktorá zbiera hlasy ako občianska kandidátka. O post prezidenta sa chce uchádzať aj líder mimoparlamentnej strany Aliancia Krisztián Forró.

Spomína sa tiež kandidatúra exministra spravodlivosti a exšéfa Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #Peter Pellegrini #prezidentské voľby 2024