Korčok: Nikdy som nespolupracoval s ŠtB. ÚPN: Dokumenty sú podvrh

Kandidát na prezidenta a exminister zahraničia Ivan Korčok nikdy nespolupracoval s komunistickou Štátnou bezpečnosťou (ŠtB), a to je opakovane potvrdené tým, že mal previerky na „prísne tajné” vrátane previerky NATO. Korčok to uvádza vo vyhlásení v reakcii na video zverejnené právnikom Zoroslavom Kollárom. Ústav pamäti národa na uviedol, že dokumenty ŠtB o Korčokovi sú podvrh.

29.01.2024 09:16 , aktualizované: 13:18
debata (835)
Kľúčovou témou prezidentských volieb bude podľa Korčoka rovnováha
Video

„Už niekoľko dní sa po internete šírili veľmi amatérsky zmajstrované hoaxy o tom, že som bol eštebák. Boli také primitívne, že na to ani nemalo zmysel reagovať. Cez víkend to ale dostalo nový rozmer a v priebehu pár minút boli všetkými dezinfokanálmi na siete vypustené údajné dokumenty, ktoré mám vraj vysvetľovať," uviedol Korčok. Ako ďalej uviedol, je nechutné, že do celej veci bol zatiahnutý aj jeho starý otec. „Tak len upozorňujem, že ten pán v tom údajnom dokumente má iné krstné meno aj dátum narodenia, ako môj starý otec," zdôraznil Korčok.

vraždy prokurátorov Lipšic Čítajte viac Zoroslav Kollár sa obul do Lipšica: Na Najvyššom súde mu pomáha strýko senát. Súd reagoval

Na medializovaných informáciách podľa exministra zahraničia sedia len dve veci. „Že som sa ‚veľmi pozitívne vyjadroval o spôsobe života v kapitalistickom zahraničí‘ a ako som x-krát verejne povedal, uvažoval som o emigrácii. Áno, v spise sa píše, že som domov doviezol nepreclené tenisky, lebo to bol absolútne nedostatkový tovar – vďaka režimu obľúbenca aktuálnej koalície Gustava Husáka," vyhlásil Korčok. Doplnil, že aj z toho je zrejme jasné, že akákoľvek jeho spolupráca, nebodaj stráženie niečej emigrácie, je nezmyselné, keďže bol prvý v rade s takýmito myšlienkami.

Zoroslav Kollár Čítajte viac Korupcia a ovplyvňovanie súdov: Proces so Zoroslavom Kollárom sa nezačal, spoluobžalovaný neprišiel

Kollár vo zverejnenom videu uviedol, že dostal „niekoľko správ", že Korčok bol spolupracovníkom ŠtB. „Povedal som si – klebeta," povedal Kollár s tým, že následne študoval dostupné dokumenty o spolupracovníkoch ŠtB a nenašiel o tom nič relevantné. Podľa vlastných slov však narazil na klebety, že spolupracovníkom ŠtB bol Korčokov starý otec. Následne dostal niekoľko dokumentov, ktoré podľa neho „vykazujú všetky známky pravosti". „Veľmi stručný záver je, že z dokumentov vyplýva, že pán Korčok v rámci cestovania do zahraničia mal kontrakty s príslušníkmi ŠtB a minimálne raz im poskytol informácie. Alebo dokonca niekoho udával," povedal Kollár. Konkrétne podľa Kollára Korčok niekoľkokrát cestoval do zahraničia s tímom volejbalistov a mal ich strážiť, aby neemigrovali. Doplnil, že v dokumentoch sa nachádza aj meno starého otca Korčoka. „Takže som ochotný veriť tomu, že ten príbeh a tie doklady sú pravdivé a pravé," dodal Kollár.

Ústav pamäti národa: Dokumenty sú podvrh

Ústav pamäti národa upozornil na sociálnej sieti na to, že dokumenty ŠtB o Ivanovi Korčokovi sú podvrh. Ako ÚPN zdôvodnil, dokumenty obsahujú nesprávny formát mien, nesprávne hodnosti a podpisy skutočných dôstojníkov ŠtB, ako aj mená fiktívnych príslušníkov ŠtB.

Podľa ÚPN dokumenty obsahujú aj ďalšie nedostatky, ktoré sa ústav rozhodol nezverejniť, aby nedával falšovateľom návod.

„Napokon, pozornému oku čitateľa neunikne, že dokument z októbra 1985 hovorí o absolvovaných zápasoch volejbalového oddielu v sezóne 1986/1987 a tiež o jeho účasti v európskej volejbalovej lige v sezóne 1986/1987,“ uviedol ústav.

835 debata chyba
Viac na túto tému: #ŠtB #Ivan Korčok #Zoroslav Kollár #prezidentské voľby 2024