Prezidentské voľby 2024

Prvé kolo sa uskutoční 23. marca 2024, prípadné druhé kolo bude 6. apríla.

Kubiš ide do volieb s víziou. V tíme má generálmajora i exkandidáta na prezidenta

Prezident a jeho úrad by mal pomáhať preklenovať rozpory a nachádzať východiská pre spoločné riešenia. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to uviedol občiansky kandidát na prezidenta Ján Kubiš. O mandát sa chce uchádzať s víziou zjednocovania súčasnej silno polarizovanej spoločnosti, ako prezident zastupujúci všetkých občanov, nie jednu skupinu.

08.02.2024 15:53
Ján Kubiš Foto: ,
Občiansky kandidát na prezidenta Ján Kubiš počas tlačovej konferencie v konferenčnej miestnosti hotela Crowne Plaza. Bratislava, 8. február 2024
debata (5)

„To bola napokon jedna zo žiadostí od tých, ktorí mi dali podpis pod moju prezidentskú kandidatúru,“ upozornil. Priznáva tiež, že súčasný stav spoločnosti, ktorú výrazne polarizuje, vulgarizuje i destabilizuje terajší nevyberavý politický boj, bol aj pre neho samotného dôvodom vstúpiť do boja o prezidentský pa­lác.

Video
Kubiš: Mojou prioritou je zjednocovanie / Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Za vážnu výzvu pre hlavu štátu považuje i harmonizáciu rôznych názorov, postojov, stanovísk s cieľom hľadať a presadzovať stratégie v prospech spoločnej krajiny.

„Po 30 rokoch samostatnosti, počas ktorých Slovensko napísalo úspešný príbeh, akoby sme stratili paru a nemáme víziu o tom, aké Slovensko chceme mať,“ upozornil. Ako prezident by sa preto snažil byť zjednocovateľ všetkých aktérov, ktorí do formulovania vízie a stratégie budúcnosti Slovenska majú čo hovoriť. „Prestaňme bojovať medzi sebou, poďme spolupracovať v prospech moderného, prosperujúceho a demokratického Slovenska,“ vyzval.

Je presvedčený, že predpoklady dosiahnuť svoju víziu mu dávajú jeho bohaté diplomatické skúsenosti overené aj v rizikových situáciách eskalujúcich konfliktov, napríklad v Afganistane či Iraku. Zo siete kontaktov i medzinárodnej reputácie diplomata chce ťažiť na poste prezidenta ako človek, ktorý nebude len reprezentantom krajiny v zahraničí, ale aj strategický partner pri diskusiách, ktoré ovplyvňujú vývoj v najbližšom regióne i vo svete. „Vždy pritom budem mať na prvom mieste záujmy Slovenskej republiky,“ zdôraznil.

Video
Podpísal by Kubiš ako prezident zrušenie špeciálnej prokuratúry?

Dodal, že v jeho najbližšom tíme sú ľudia s rovnakou filozofiou. Medzi nimi je napríklad generálmajor vo výslužbe Svetozár Naďovič, ktorý výrazným spôsobom prispel v negociáciách k odchodu sovietskych vojsk z Československa po páde komunistického režimu.

Rovnako patrí medzi jeho najbližších spolupracovníkov i bývalý kandidát na prezidenta a bezpečnostný analytik Juraj Zábojník. „Výrazne však načúvam aj hlasu mladých, Slovensko totiž nebude mať perspektívu, ak nebudú na Slovensku vidieť perspektívu mladí ľudia,“ zdôraznil.

Forró, Kubiš, Korčok, Pellegrini Čítajte viac Forró, Harabin, Kubiš či Kotleba... Do paláca mieria aj ďalší kandidáti. Zažijeme duel Pellegrini vs. Korčok alebo niekto prekvapí?
5 debata chyba
Viac na túto tému: #Ján Kubiš #prezidentské voľby 2024