Pellegrini sa v druhom kole volieb môže spoľahnúť na Harabina, hlas by mu dalo vyše 60 percent jeho voličov

Do druhého kola prezidentských volieb by podľa posledného prieskumu agentúry AKO pre televíziu JOJ postúpili Peter Pellegrini s 39 percentami hlasov a Ivan Korčok s podporou 37,2 percenta.

29.02.2024 22:50
debata (50)
Čaputová: Aj šesť rokov od vraždy Jána a Martiny stále počujeme vyhrážky novinárom a útoky na občiansku spoločnosť
Video

Agentúra aj zisťovala, koho by voliči neúspešných kandidátov volili v druhom kole prezidentských volieb. Štefana Harabina by v prvom kole volilo 8,1 percenta rozhodnutých voličov. Z týchto voličov by v druhom kole až 64 percent odovzdalo svoj hlas Petrovi Pellegrinimu a 3 percentá Ivanovi Korčokov. Voliť v druhom kole by neišlo 18 percent voličov Harabina, 12 percent opýtaných odpovedalo, že nevie, nie je rozhodnutých a 3 percentá nechcelo odpovedať.

Z voličov Igora Matoviča (4,8 percenta hlasov v prvom kole), by 54 percent odovzdalo svoj hlas v druhom kole Ivanovi Korčokovi, 29 percent Petrovi Pellegrinimu. Na druhom kole prezidentských volieb by sa nezúčastnilo 15 percent voličov Matoviča. Jána Kubiša by v prvom kole volili 3 percentá rozhodnutých voličov. V druhom kole by 45 percent z nich volilo Ivana Korčoka, 41 percent Petra Pellegriniho. Nevie alebo nie je rozhodnutých 14 percent voličov Kubiša.

Krisztiána Forróa by v prvom kole prezidentských volieb volilo 2,4 percenta rozhodnutých voličov, v druhom kole by títo voliči odovzdali hlas Petrovi Pellegrinimu, a to až 70 percent z nich. Za Ivana Korčoka by hlasovalo 5 percent. K volebným urnám v druhom kole by neprišlo 15 percent voličov Forróa a 10 percent nechcelo na odpovedať. Z voličov Andreja Danka (2,1 percenta v prvom kole) by až 82 percent dalo v druhom kole volieb svoj hlas Petrovi Pellegrinimu a 18 percent Ivanovi Korčokovi.

Patrika Dubovského by podľa prieskumu v prvom kole volilo 1,9 percenta rozhodnutých voličov a z nich by 60 percent volilo v druhom kole Ivana Korčoka a 14 percent Petra Pellegriniho. Nevedelo alebo nebolo rozhodnutých 22 percent voličov Dubovského a 5 percent deklarovalo, že by voliť v druhom kole prezidentských volieb neišlo. Voliči Mariána Kotlebu (0,9 percenta v prvom kole), by v druhom kole prezidentských volieb volili hlavne Petra Pellegriniho, uviedlo to 72 percent opýtaných, a 28 percent voličov Kotlebu by sa na druhom kole volieb prezidenta nezúčastnilo. Všetci opýtaní, ktorí by v prvom kole prezidentských volieb hlasovali za Milana Náhlika (0,6 percenta), by volili v druhom kole Ivana Korčoka.

Agentúra AKO realizovala prieskum v čase, keď bol jeden z kandidátov vyradený, preto sa v dátach jeho meno neuvádza. Agentúra vykonávala prieskum od 5. do 12. februára na vzorke tisíc respondentov starších ako 18 rokov.

50 debata chyba
Viac na túto tému: #prezidentské voľby 2024 #prieskum - prezidentské voľby 2024