Volebné miestnosti: ako nájsť tú správnu?

Každý občan, ktorý je zapísaný v zozname voličov, dostane niekoľko týždňov pred voľbami priamo do schránky oznámenie o čase a mieste konania volieb.

08.03.2024 12:00
debata

Súčasťou tohto oznamu je teda aj presné miesto, kde sa nachádza okrsok, v ktorom môže uskutočniť svoje právo – teda voliť.

Samozrejme, ak si vybavíte voličský preukaz, s ním môžete voliť aj v okrsku, kde ste zapísaný v zozname voličov, ak ste zmenili plána a napríklad necestujete (pozor, nezabudnite si voličský preukaz), ale aj v ktoromkoľvek inom volebnom okrsku, ktorých býva počas volieb na Slovensku viac ako 6000.

Podrobný postup, ako si vybaviť voličský preukaz a ako s ním voliť v prezidentských voľbách 2024, nájdete v tomto texte, ak ste zo zahraničia, kliknite na tento článok.

Ako teda nájsť volebnú miestnosť, ak ste mimo svojho trvalého bydliska?

Každá obec a mesto musia mať počas dňa volieb vyvesený zoznam volebných miestností na svojich úradoch resp. na úradnej tabuli obce. Prvá cesta teda môže byť na miestny úrad. Pri menších obciach býva zvykom, že voľby prebiehajú priamo na obecných úradoch, no nie vždy je to pravidlo.

Jednoduchší postup je, že si tú informáciu nájdete na internete – ak má obec webovú stránku, musí zoznam volebných okrskov s vymedzením ich územného obvodu zverejniť na webovom sídle obce. Niektoré mestá zvyknú na svojom webe pripraviť aj interaktívne volebné mapy.

V menšej obci je to jednoduché, prinajhoršom sa spýtate miestnych, radi vám poradia. V mestách volebnú miestnosť nájdete zvyčajne v školách alebo v kultúrnych domoch.

Nezabudnite to najdôležitejšie

Prezidentské voľby 2024 sa na Slovensku konajú

  • v sobotu 23. 3. 2024 od 7.00 do 22.00

Ak v prvom kole volieb ani jeden z kandidátov na prezidenta Slovenskej republiky nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov voličov, bude sa druhé kolo volieb konať

  • v sobotu 06. 4. 2024 od 7.00 do 22.00

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #volebná miestnosť #volebné obvody #prezidentské voľby 2024