TIS: Najtransparentnejšiu kampaň má Korčok, na opačnom póle je Pellegrini

Najprehľadnejšie údaje o vedení prezidentskej kampane 2024 poskytuje voličom Ivan Korčok. Naopak, najmenej transparentnú kampaň vedie Peter Pellegrini. Vyplýva to z hodnotenia transparentnosti kampaní, ktoré už počas piatych volieb zostavuje organizácia Transparency International Slovensko (TIS).

14.03.2024 09:39 , aktualizované: 17:15
debata (65)

Do hodnotenia zaradilo TIS kandidátov, ktorí na kampaň týždeň pred voľbami vynaložili minimálne 20 000 eur. Transparentnú kampaň vedú podľa TIS traja. „Okrem Ivana Korčoka (skóre 90 percent) dokáže verejnosť získať podrobnejší prehľad ešte o kampani Štefan Harabina (73 percent) a Krisztiána Forróa (70 percent),“ uvádza TIS.

Kľúčovou témou prezidentských volieb bude podľa Korčoka rovnováha
Video

„S hodnotením ‚kampaň s výhradami‘ skončili Ján Kubiš (skóre 45 percent) a Andrej Danko (43 percent), netransparentnú kampaň vedie Peter Pellegrini (30 percent),“ dodáva Transparency.

Vysvetľuje ďalej, že zvyšní kandidáti platenú kampaň vôbec nemajú alebo ju pre jej nízku intenzitu (do 5 000 eur) nebolo možné adekvátne zhodnotiť.

TIS informuje, že desať dní pred voľbami investovali kandidáti do presviedčania voličov podľa ich transparentných účtov dovedna trištvrte milióna eur. „Na porovnanie, v roku 2019 boli o tomto čase výdavky trojnásobne vyššie (celkovo 2,5 milióna eur), hoci vtedy sa na kampaniach podieľali ešte aj tretie strany,“ približuje.

Sumy daru k Pellegriniho prezidentskej kampani zverejní Hlas vo výročnej správe
Video

V rámci hodnotenia Transparency skúmalo kvalitu vykazovania kampaní na povinných transparentných účtoch, spôsob financovania kampane, dodržiavanie základných zákonných náležitostí, ako aj to, či je zabezpečená minimálna informovanosť voličov o kandidátovi. Podrobnosti hodnotenia sú zverejnené na špeciálnom webe venovanom kontrole financovania slovenskej politiky volby.transpa­rency.sk.

Prvé kolo volieb prezidenta bude v sobotu 23. marca. Prípadné druhé kolo bude 6. apríla. O post hlavy štátu sa uchádza 11 kandidátov.

Riaditeľka Základnej školy Slobodného...
Základná škola Slovenského slobodného vysielača...
+8Marek Balážovič, riaditeľ Gymnázia JGT, na...

Hlas: Financovanie Pellegriniho kampane je v súlade so zákonom

Kampaň Petra Pellegriniho financuje strana Hlas v plnom súlade so zákonom. Zdôraznila to hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková. „Toto hodnotenie vnímame ako názor jednej mimovládnej organizácie a v kontexte vrcholiacej prezidentskej kampane a obdobných výrokov politických konkurentov,“ dodala Medveď Macíková.

Peter Pellegrini, Ivan Korčok Čítajte viac Pellegrini aj Korčok sú z jedného mesta. Ľudí v Banskej Bystrici sme sa pýtali, akí boli kedysi a koho z nich chcú v prezidentskom paláci

Informovala, že na transparentnom účte Pellegriniho postupne pribúdajú výdavky presne tak, ako dodávatelia vystavujú faktúry za už dodané služby. V súvislosti s financovaním stranou pripomenula, že Hlas „ako skutočná politická strana s takmer 3 000 členmi vrátane viacerých ministrov, poslancov a funkcionárov, nemá problém uhradiť z členského či darov aj vyššiu sumu“.

Uistila, že Hlas dodrží všetky zákonné náležitosti a svoje financovanie vrátane darcov zverejní v príslušnej výročnej správe, overenej audítorom. „Sme pripravení ísť v niektorých oblastiach aj nad rámec zákonných povinností,“ dodala.

Remišová sa pre kampaň obrátila na Generálnu prokuratúru

Poslankyňa Národnej rady (NR) SR a šéfka strany Za ľudí Veronika Remišová podáva podnet na Generálnu prokuratúru (GP) SR vo veci nelegálnej kampane za peniaze občanov pre prezidentského kandidáta, predsedu Hlasu Petra Pellegriniho.

pellegrini, korčok Čítajte viac Aké sú šance mesiac pred voľbami? Korčoka brzdí Matovič, Pellegriniho zas Harabin. Dôležitá bude účasť

Remišová tvrdí, že podujatie z decembra 2023, ktoré sa organizovalo ako akcia ministerstva investícií, slúžilo na prezentáciu Pellegriniho. „Veľkolepý regionálny kongres, ktorý v decembri organizoval Richard Raši ako rezortné podujatie jeho ministerstva zamerané na eurofondy a regionálny rozvoj, sa zvrhlo hlavne na prezentáciu Petra Pellegriniho, ktorý bol na podujatí hlavným rečníkom. Zistili sme, že suma za celé podujatie bola 19 654 eur, ktoré sa mohli použiť na regionálny rozvoj, no Raši ich nehanebne a protizákonne zneužil na prezidentskú kampaň svojho predsedu,“ uviedla Remišová.

Strana Za ľudí priblížila, že každý prezidentský kandidát musí výdavky za organizáciu svojho podujatia vyúčtovať cez transparentný účet a každý výdavok sa mu ráta do prezidentskej kampane už 180 dní pred dňom vyhlásenia prezidentských volieb. Remišová si myslí, že aj viaceré rezortné akcie ministerstiev pod hlavičkou Hlasu sú využívané na prezentáciu Pellegriniho. GP by mala podľa nej preskúmať konanie ministrov.

65 debata chyba
Viac na túto tému: #Transparency International Slovensko #prezidentské voľby 2024