Predvolebná superdebata RTVS: Švec odstúpil. O palác zabojuje deväť kandidátov

Poslednú debatu pred sobotňajším prvým kolom prezidentských volieb sprevádzalo vzájomné vymedzovanie sa dvoch favoritov na funkciu hlavy štátu. V štúdiu RTVS sa stretli všetci prezidentskí kandidáti. O Prezidentský palác napokon zabojuje deväť kandidátov. Moderátormi diskusie boli Marta Jančkárová a Marek Makara. Debatu sme sledovali online.

20.03.2024 19:45 , aktualizované: 23:45
debata (422)
Príchod kandidátov do superdebaty RTVS
Video

Najdôležitejšie momenty

  • Róbert Švec sa vzdal kandidatúry v prospech Štefana Harabina.
  • Pellegrini súhlasil s Harabinom, Korčok ďakoval maďarskej menšine.
  • Matovič sa zastal Korčoka pri útokoch protikandidátov.
  • Témami diskusie boli prezidentské kompetencie, menovanie šéfa SIS, fungovanie RTVS, vojna na Ukrajine i zahranično-politická orientácia Slovenska.

Debatu sme sledovali ONLINE:

23:15 Róbert Švec v priamom prenose oznámil, že odstupuje z boja o post prezidenta a podporil Štefana Harabina. Na rovnaký krok vyzval aj ďalších kandidátov, ktorí o sebe hovoria, že sú pronárodní a proslovenskí, aby „v Prezidentskom paláci nesedela Čaputová v okuliaroch.“

Marian Repa aktual Čítajte viac Nudaááá! Neskutočná predvolebná nuda

22:50 Kandidáti sa vyjadrili k vojne na Ukrajine. Podľa Šveca by Slovensko malo byť neutrálne, Ukrajine by poslal iba humanitárnu pomoc. Dubovský hovoril o vojenskej agresii Ruska. Harabin pri otázke vojny na Ukrajine prebral rétoriku Kremľa.

Pellegrini zopakoval, že treba urobiť všetko pre okamžité zastavenie paľby a otvorenie rokovaní o mieri.

Korčok zdôraznil, že mier nemôže byť kapitulácia. Mier podľa jeho slov môže nastať hneď, ak Putin stiahne svoje vojská a zastaví zabíjanie.

Kubiš uviedol, že vojna na Ukrajine nemá vojenské riešenie a raz bude nutné začať rokovať o mieri. Zároveň podporil vojenskú pomoc Ukrajine a jej právo brániť sa.

anketa kandidati-kolaz Čítajte viac Kampaň sa skončila, aká bola? Odborníci hovoria, kde zlyhal Korčok a kde Pellegrini, čo môže zmeniť hru a komu nahrať na smeč

22:30 Aký postup by kandidáti zvolili v prípade menovania Pavla Gašpara za šéfa SIS? Aký je ich postoj k navrhovaným zmenám v RTVS?

Dubovský by ako prezident nevymenoval Pavla Gašpara za riaditeľa SIS. Pripomenul jeho údajné vyjadrenia na adresu Roberta Kaliňáka z poľovníckej chaty. Dubovský by nepodpísal návrh na zrušenie RTVS. Návrh označil za návrat do čias normalizácie.

Korčok by Pavla Gašpara za šéfa SIS nevymenoval. Zároveň dodal, že je to bezpredmetné, pretože vláda obišla prezidentku. Zákon o RTVS by nepodpísal.

Harabin by Gašpara do funkcie riaditeľa SIS vymenoval. RTVS by navrhoval zmeniť na štátne.

Matovič by Gašpara nevymenoval. Kubiš vyčítal prezidentke, že túto úlohu nechala na svojho nástupcu. Nomináciu by posúdil. Zákon o RTVS by nepodpísal.

Pellegrini pripísal situáciu v RTVS zrušeniu koncesionárskych poplatkov a vyčítal to Korčokovi, ktorý bol vtedy súčasťou vlády. Zákon o RTVS v aktuálnej podobe by nepodpísal. K vymenovaniu Gašpara uviedol, že za SIS zodpovedá premiér a úlohou prezidenta je jeho nominanta vymenovať, ak spĺňa požiadavky.

Posledná debata pred prvým kolom prezidentských...
Poslednou diskusiou pred začatím moratória je...
+13Na snímke televízory v priestoroch RTVS počas...

22:20 „Nikdy by som za ekonomickú trestnú činnosť neudelil milosť, keby som bol prezident,“ reagoval Pellegrini na Matoviča. Ten to označil za jednu z motivácií Pellegriniho kandidatúry.

prezidentka Zuzana Čaputová, novoročný príhovor 2024 Čítajte viac Čaputová požiadala ľudí, aby išli voliť. Prezident nezvýši dôchodky ani nezlacní potraviny. Ale môže garantovať ústavnosť a dôstojnú reprezentáciu

22:10 Sú kompetencie prezidenta dostatočné? Podľa Kubiša sú, pripomenul však, že prezident musí byť silný a odhodlaný ich využívať. Za dostatočné ich označil aj Harabin. Forró by prijal, ak by prezident mohol zákony aj navrhovať. Matovič by prezidentovi odobral kompetenciu udeľovania milosti. Korčok kompetencie označil za vyvážené. Pellegrini ich označil za dostatočné, ale súhlasil aj s Forróom.

Korčok kritizoval Pellegriniho, že ako predseda NR SR oddiaľoval zverejnenie Trestnej novely v Zbierke zákonov. Pellegrini odmietol reagovať na Korčokove slová.

Na snímke kandidáti na prezidenta SR, zľava... Foto: TASR, Jaroslav Novák
SR voľby24 prezident kandidáti debata 1. kolo BAX Na snímke kandidáti na prezidenta SR, zľava Patrik Dubovský, Krisztián Forró, Štefan Harabin, Ivan Korčok, Marian Kotleba, Ján Kubiš, Igor Matovič, Milan Náhlik, Peter Pellegrini, Róbert Švec a moderátori Marta Jančkárová a Marek Makara počas poslednej diskusie prezidentských kandidátov pred 1. kolom prezidentských volieb na pôde RTVS v Bratislave 20. marca 2024.

21:50 Korčok: „Som proti tomu, aby sa uvažovalo o nasadení vojakov na Ukrajine. Rovnako je veľmi zle, ak niekto predáva sám seba ako prezidenta ľudí, ale keď príde k situácii, že si vláda zvýšia jednorazovo svoje platy o päťtisíc, tak vtedy je ticho.“ Povedal, že prioritou by pre neho bolo školstvo a zdravotníctvo, ktorého stav vyčítal Pellegrinimu.

Pellegrini v reakcii povedal, že Korčok bol tri a pol roka súčasťou vlády a mohol ovplyvňovať aj kvalitu školstva a zdravotníctva. „Nepriletel z Marsu, ani z dákej ambasády, aby sa nezabudlo,“ povedal Pellegrini.

Korčok poďakoval maďarskej menšine a Forróovi za úlohu, akú Maďari mali pri orientácii sa Slovenska na Západ.

Na snímke kandidát na prezidenta SR Ivan Korčok... Foto: TASR, Jaroslav Novák
SR voľby24 prezident kandidáti debata 1. kolo BAX Na snímke kandidát na prezidenta SR Ivan Korčok počas poslednej diskusie prezidentských kandidátov pred 1. kolom prezidentských volieb na pôde RTVS.

21:36 Pellegrini vyjadril súhlas s Harabinom, že v EÚ nemôžeme prísť o právo veta v zahraničnej a bezpečnostnej oblasti. Mohlo by sa nám vraj stať, že na základe rozhodnutia Nemecka alebo Francúzska by slovenskí vojaci museli ísť do vojny. Korčok na neho reagoval, že klame v priamom prenose.

Pellegrini by chcel pomôcť samoživiteľom a ľuďom s fyzickým či mentálnym postihnutím.

Na snímke kandidát na prezidenta SR Peter... Foto: TASR, Jaroslav Novák
SR voľby24 prezident kandidáti debata 1. kolo BAX Na snímke kandidát na prezidenta SR Peter Pellegrini počas poslednej diskusie prezidentských kandidátov pred 1. kolom prezidentských volieb na pôde RTVS.

21:30 Kandidáti odpovedali na otázky z ekonomickej oblasti. Dubovský za prioritu označil zlepšenie podmienok žien, aby nemuseli chodiť na interrupcie, lebo si nemôžu dovoliť vychovávať dieťa. Kritizoval vládu, že znížila príspevok na bývanie odídencom z Ukrajiny.

21:25 Prezidentskí kandidáti nemajú možnosť na seba v diskusii priamo reagovať. Dostávajú rovnaké otázky od moderátorov.

21:15 Harabin by ako prezident odmietol poslať na Ukrajinu peniaze, vrátane humanitárnej pomoci. O vojne Ruska na Ukrajine hovoril ako o špeciálnej vojenskej operácii. Inicioval by tiež vstup Slovenska do združenia BRICS, ktorého členmi sú napríklad Rusko, Čína, Brazília či India. Harabin, Švec či Náhlik vyzývali na neutralitu Slovenska.

Kubiš im pripomenul, že neutralitu musí niekto garantovať. Členstvo v EÚ a NATO sú podľa neho otázkou prosperity celého regiónu. Pripomenul, že takéto debaty tu boli aj po vzniku Slovenska, no napokon ich zhodili zo stola. Korčok s ním súhlasil a takéto reči označil za hazard s krajinou. Spomenul, že by pomáhal vytvárať príležitosti pri slovenských podnikateľov v zahraničí. Dodal, že by spolupracoval s vládou, ak by to bolo v prospech občanov.

Forró označil vstup do EÚ a NATO za dobrý krok. Priestor využil aj na kampaň pred eurovoľbami.

Posledná debata pred prvým kolom prezidentských... Foto: Ľuboš Pilc, Pravda
debata, rtvs, prezidentské voľby, Posledná debata pred prvým kolom prezidentských volieb.

21:00 Moderátori opakovane upozornili Náhlika, Kotlebu i Matoviča, aby odpovedali na otázky a vyhli sa útokom na protikandidátov.

20:45 Náhlik chcel chváliť Harabina. Po upozornení, že má hovoriť o sebe, povedal, že je za vystúpenie zo „žalára národov“ Európskej únie a „krvilačného paktu“ NATO. Kotleba kritizoval Pellegriniho, že bol súčasťou niekoľkých vlád, a preto môže za to, v akom stave je Slovensko. Korčok je podľa neho liberál a demokrat, ktorý „zabudol povedať, že je fanúšikom vraždenia v Gaze“. Matovič povedal, že kandiduje, aby nabudil ľudí, ktorí nechceli ísť v prvom kole voliť a ukázať im, že „mafia“ môže získať aj palác prezidenta. Švec za svoje priority označil vystúpenie z EÚ a NATO a obnovu slovenskej meny.

Na snímke kandidát na prezidenta SR Štefan... Foto: TASR, Jaroslav Novák
SR voľby24 prezident kandidáti debata 1. kolo BAX Na snímke kandidát na prezidenta SR Štefan Harabin počas poslednej diskusie prezidentských kandidátov pred 1. kolom prezidentských volieb na pôde RTVS.

20:40 Pellegrini povedal, že by ako prezident vždy hájil slovenské záujmy. Dodal, že bude rád, ak budem môcť ďalej slúžiť Slovensku. Reagoval aj na Korčoka, keď vyhlásil, že uchádzať sa o post prezidenta dopredu ohlasujúc, že treba byť v konflikte alebo v protiváhe s vládou, čo tu už bolo a Slovensko to neposunulo, uviedol. Chcel by obnoviť spoločné stretnutia troch najvyšších ústavných činiteľov.

20:38 Harabin by ako prezident hlasoval za zrušenie protiruských sankcií a podporoval by ekonomickú spoluprácu aj s Ruskom. Podľa Kubiša môžeme bez vzdelanostnej a kvalitnej ekonomiky zabudnúť na silné Slovensko.

20:35 Akými prezidentmi by kandidáti chceli byť? Korčok povedal, že prezident by mal byť nezávislý. Za dôležitých označil mladých ľudí, ktorí sa podľa neho hanbia za súčasnú vládu. Spomenul aj budovanie vlastenectva. Dodal, že nechce byť prezidentom, ktorý sa bude len usmievať, kým v uliciach protestujú desaťtisíce ľudí.

20:30 Švec sa označil za jediného skutočne národného kandidáta.

20:28 Pellegrini vyhlásil, že Slovensko potrebuje prezidenta, ktorý bude brániť národnoštátne záujmy a ktorý sa ozve aj na medzinárodných fórach. Uviedol tiež, že Slovensko nesmie byť „pritakávačom“ veľkých krajín. Podľa neho Slovensko potrebuje prezidenta, ktorý ho dokáže previesť v ťažkých časoch.

20:25 Kotleba vyhlásil, že prezidentskú kandidatúru vníma ako vyvrcholenie svojej politickej práce. Kubiš za svoju hlavnú motiváciu označil ambíciu spájať Slovensko. Matovič opäť hovoril o mediokracii a kritizoval, že nemá šancu vyhrať, lebo podľa neho rozhodujú bohatí vlastníci médií. Pripomenul, čo všetko ako premiér urobil. Náhlik uviedol, že je iný než ostatní kandidáti, že je človekom z ulice.

20:23 Korčok uviedol, že chce garantovať zahraničnopolitické ukotvenie Slovenska a pomáhať slovenskému biznisu otvárať dvere v zahraničí. Pripomenul heslo z kampane, že by ľudia nemali dovoliť, aby koalícia získala všetky mocenské posty v krajine.

20:20 Ako prvý sa podľa abecedy predstavil Dubovský a poďakoval za pozvanie. Forró vyjadril nádej, že raz sa stane prezidentom Slovenska aj Maďar. Dodal, že teraz to nebude. Harabin ako dôvod svojej kandidatúry uviedol, že chce zabrániť tomu, aby sa Slovensko dostalo do vojny s Ruskom a aby prestalo posielať zbrane Ukrajine. Spomenul aj boj proti prijímaniu migrantov a rozširovaniu práv ľudí z LGBT+ komunity.

20:10 Začala sa posledná debata pred prvým kolom prezidentských volieb. Do štúdia RTVS prišli všetci kandidáti: Patrik Dubovský, Krisztián Forró, Štefan Harabin, Ivan Korčok, Marian Kotleba, Ján Kubiš, Igor Matovič, Milan Náhlik, Peter Pellegrini a Róbert Švec. V debate budú mať všetci 15 minút čistého času a na záver jednu minútu, aby sa prihovorili voličom.

Príchod Korčoka a Pellegriniho na prezidentský duel v Markíze
Video

Stávkoví špecialisti čoraz viac favorizujú predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas). Rovnako je favoritom aj u tipérov, keď si na jeho víťazstvo podali viac ako 235-tisíc eur. Na výhru jeho protikandidáta a exministra zahraničných vecí Ivana Korčoka stavili doposiaľ 139-tisíc eur. Podľa aktuálnych kurzov však tipéri najviac veria exministrovi spravodlivosti Štefanovi Harabinovi, ktorý v prieskumoch verejnej mienky figuruje až na treťom mieste. Na jeho víťazstvo si vsadili už viac ako 313-tisíc eur. Ako informovala stávková kancelária Tipsport, stávky na prezidentské voľby už prekročili milión eur.

Aktuálne je na Pellegriniho celkové víťazstvo vypísaný kurz 1,35:1 a na víťazstvo v prvom kole 1,60:1. Korčok zaostáva v boji v prvom kole s kurzom 2,22:1, ako aj v celkovom víťazstve, kde je naňho vypísaný kurz 3,00:1. Najvyšší vklad v hodnote viac ako 7 800 eur bol podaný na víťazstvo exministra zahraničných vecí. Podľa Tipsportu bol vtedajší kurz na Korčokov úspech 2:1, čo znamená, že tipér môže získať viac ako 15 700 eur. „Najtipovanejšou príležitosťou zo všetkých stávok v rámci prvého kola je to, že sa Harabin podľa počtu hlasov umiestni do druhého miesta, kurz 33:1," uviedla stávková kancelária.

pellegrini korčok, tv markíza, debata Čítajte viac Posledný prieskum SANEP pred prezidentskými voľbami: Najskôr tesné, potom jasné

Podľa Tipsportu je veľmi nepravdepodobné, že prezidenta spoznáme už túto sobotu, na čo je vypísaný kurz 415:1. Tipéri si môžu staviť aj na volebnú účasť v prvom kole volieb, bookmakeri ju odhadujú na 52 percent.

korčok, pellegrini, markíza, debata Čítajte viac Končí sa kampaň bez kampane: Pellegrini obchádzal pravidlá, Korčok nestíhal. Čo bude kľúčové v druhom kole?

Ministerstvo vnútra apeluje na občanov, aby boli obozretní pri práci s informáciami týkajúcimi sa nadchádzajúcich volieb prezidenta SR. Podvodné a falošné informácie, vrátane deepfake nahrávok, sa stávajú súčasťou pokusov o manipuláciu verejnej mienky pred a počas volieb.

„Nebezpečenstvo spočíva najmä v zneužívaní tejto technológie na vytváranie vysokokvalitných, falošných a podvodných nahrávok. Deepfake nahrávky môžu byť zneužívané na diskreditáciu kandidujúcich osôb a subjektov, ale aj orgánov zabezpečujúcich priebeh volieb či na spochybňovanie výsledkov volieb,“ upozornilo ministerstvo. Doplnilo, že zneužitie cudzej identity môže slúžiť na šírenie falošných informácií s cieľom ovplyvniť verejnú mienku.

pellegrini, korčok Čítajte viac Čo sa dialo po prvom dueli prezidentských kandidátov: Korčok hovoril o čudnej kampani, Pellegrini sa porovnával s Bidenom

Prvé kolo volieb bude túto sobotu 23. marca, druhé o dva týždne 6. apríla. Do boja o Prezidentský palác sa zapojilo 10 kandidátov. Andrej Danko sa v pondelok oficiálne kandidatúry vzdal a podporil Štefana Harabina. Hlasovať môžete v mieste trvalého bydliska, prípadne s hlasovacím preukazom v akejkoľvek volebnej miestnosti na Slovensku. Voľba zo zahraničia nie je možná. Nový prezident po piatich rokoch nahradí prvú ženu v úrade Zuzanu Čaputovú.

422 debata chyba
Viac na túto tému: #prezidentské voľby 2024