Obrovská radosť u Korčoka: Víťazstvo ho dojalo. Nebudem ticho sedieť, očakávam špinavú kampaň (online)

Slovensko si dnes po šiestykrát vyberá novú hlavu štátu. Bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok nakoniec vyhral prvé kolo s päťpercentným náskokom. Víťazstvo ho dojalo a poďakoval všetkým voličov. Jeho cieľom pred druhým kolom bude osloviť koaličných voličov. Očakáva však špinavú kampaň.

23.03.2024 21:30 , aktualizované: 24.03.2024 01:10
Ivan Korčok, prvé kolo, víťaz Foto: ,
Ivan Korčok vyhral prvé kolo volieb.
debata (99)

Sledujte s nami výsledky prvého kola ONLINE.

Korčok vyhral prvé kolo, poďakoval voličom
Video
Zdroj: ta3

00:40 Korčok zopakoval, že má s Pellegrinim veľa spoločných názorov, no líder Hlasu ich podľa víťaza prvého kola podriaďuje politickým cieľom. „Pellegriniho považujem za človeka západného strihu. On sa na západe cíti dobre. Evidentne je odhodlaný podriadiť svoj svetonázor politickému cieľu – Pellegrini vie, že Rusko je agresor, Pellegrini manipuluje slovami vojna a mier a to je tragické,“ uviedol.

Ivan Korčok po volebnej noci s manželkou Soňou. Foto: Pravda, Ivan Majerský
Ivan Korčok, Soňa Korčoková Ivan Korčok po volebnej noci s manželkou Soňou.
Gröhling o Korčokovi: Mal by niečo v druhom kole zmeniť?
Video
Zdroj: TV Pravda

00:35 Korčok očakáva špinavú kampaň. Čo by urobil inak? „Športovo povedané, pridal by som,“ povedal odľahčene. Kampaňová cesta sa však podľa neho začína odznova. „Dnes všetci vedia, aj KDH, aj PS, aj Demokrati, všetci, že ide o veľa,“ uviedol Korčok na margo podpory strán.

00:27 Vyzerá to, že som vyhral prvé kolo

„V závere znova poďakoval a povedal, že chce byť nezávislým prezidentom. Ja neviem, vyzerá to tak, že som to prvé kolo vyhral,“ povedal s dojatím v hlase. „Urobili sme veľký krok, ale cesta, ktorá je pred nami, sa začína nanovo.“

00:20 Obrovská radosť u Korčoka, ktorý vyhral prvé kolo

Ivan Korčok po volebnej noci.
Ivan Korčok, víťaz 1. kola prezidentských volieb.
+8Ivan Korčok po volebnej noci s manželkou Soňou.

Ivan Korčok poďakoval ľuďom, že ho volili, a svojmu tímu. Hostia ho privítali obrovským potleskom. „Dámy a páni, o prvom kole je rozhodnuté,“ povedal. Výsledok prvého kola vyzerá nádejne a povzbudivo. Rovnako chcem povedať, že som nohami pevne na zemi. V druhom kole na to, aby sme zvíťazili, potrebujeme urobiť viac,“ hovorí a zdôraznil, že chce osloviť vládnych voličov, ktorí nesúhlasia s tým, akou cestou sa vláda uberá.

00:14 V centrále u Korčoka sa o malú chvíľu začne tlačovka, hostia zatiaľ sledujú tlačovú konferenciu Pellegriniho.

23:43 Po sčítaní viac ako 85 percent hlasov zatiaľ Korčok vedie pred Pellegrinim. Účasť je zatiaľ viac ako 50 percent. Korčoka prišli podporiť aj poslanci za SaS Branislav Gröhling či Ondrej Dostál. Prišiel aj bývalý minister spravodlivosti Viliam Karas, Mikuláš Dzurinda či predseda strany Demokrati Jaroslav Naď, bývalý premiér Eduard Heger, bývalý minister či poslankyňa KDH Martina Holečková.

Čo odkazuje Korčokovi poslankyňa KDH Holečková pred druhým kolom?
Video
Zdroj: TV Pravda

22:55 Korčok sa poďakoval za podporu. „Je to právom sviatok demokracie,“ uviedol. Čo sa týka plánov do druhého kola, plánuje ešte viac osloviť koaličných voličov. „Budem úprimný. Budem sa prihovárať všetkým voličom tak, ako som to robil od začiatku. Uchádzam sa o hlasy všetkých voličov – opozičných aj koaličných. Oveľa viac sa musím prihovárať koaličným voličom, lebo nie sú spokojní ako vláda vládne a kam tiahne Slovensko,“ povedal.

Korčok dorazil do štábu. Vítali ho veľkým potleskom
Video
Zdroj: TV Pravda/Ivan Majerský

„Najsilnejšie posolstvo je, že chcem hovoriť aj s voličmi vládnej koalície. Myslím, že tu je najväčší priestor pre kampaň v druhom kole, samozrejme, ak sa tam dostanem," uviedol. Ako chce osloviť voličov Štefana Harabina? „Aj voliči Štefana Harabina vedia, kto som a aké mám postoje. Ale vedia aj to, kto je Peter Pellegrini a že v mnohom máme rovnaké postoje. Zásadný rozdiel je, že svoje postoje hovorím nahlas a vyjadrujem, čo si myslím. Aj voliči Harabina chcú, aby sa tu lepšie žilo. Faktom je, že je tu evidentná nerovnováha,“ povedal. Počas posledných dní kampane plánuje prezentovať ponuku, tou je byť nezávislým a nestraníckym prezidentom. „Budem zdôrazňovať, že Slovensko sa neuberá dobrým smerom. Chcem dať poctivú ponuku prezidenta, ktorý je nezávislý a nadstranícky,“ skonštatoval.

Namiesto pokoja by malo podľa neho Slovensko pridať. „Voliči Petra Pellegriniho si uvedomujú, čo im bolo sľúbené,“ povedal Korčok s tým, že zatiaľ nie sú lacnejšie ani potraviny a Slovensko stratilo kompas v zahraničnej politike.

21:58 Korčok dorazil do štábu s miernym meškaním, sprevádzala ho jeho manželka. Poďakoval všetkým prítomným a bližšie sa vyjadrí krátko po moratóriu. „Najdôležitejšie je, aby sme vyčkali, keď sa uzavrú volebné miestnosti. Verím, že čas bude odsýpať rýchlo a budeme vedieť to podstatné, kvôli čomu sme tu dnes večer,“ uviedol po príchode.

Prvé slová Korčoka po príchode: Dominujú u mňa dva protichodné pocity
Video
Zdroj: TV Pravda

Podľa Korčoka nejde o párty, ale o pracovnú záležitosť. „Verím, že tento večer nie je posledný. Mám sa dobre. Je to kombinácia dvoch protikladných pocitov. Ten prvý je, samozrejme, napätie z výsledku, ktorý ešte nepoznáme, a ten druhý je tak trošku úľava, lebo už to nie je v mojich rukách. Je to v rukách voličov,“ dodal.

Atmosféra vo volebnom štábe Ivana Korčoka
Video
Zdroj: TV Pravda/Ivan Majerský

20:56 Do volebného štábu Ivana Korčoka dorazil líder Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka aj bývalý minister životného prostredia Ján Budaj. Čo bude úspech? „Uvidíme, musíme si ešte počkať. Úspech bude dostať sa do druhého kola a zmobilizovať to ešte v druhom kole,“ povedal. „Som optimista, verím, že účasť bude vysoká a že Ivan Korčok bude mať silný mandát, resp. silný výsledok ako základ do druhého kola,“ uviedol s tým, že posledné dni a týždne v kampani považuje za dobré.

Ivana Korčoka prišiel podporiť líder PS Michal... Foto: Pravda, Ivan Majerský
Voľby 24, Michal Šimečka, Ivan Korčok, volebný štáb Ivana Korčoka prišiel podporiť líder PS Michal Šimečka.
Korčok odvoli na základnej škole v Senci
Video
Zdroj: TV Pravda

20:50 Korčok bude čakať na výsledky v hoteli Falkensteiner, kde pred pol deviatou začali prichádzať prví hostia. Kandidát na prezidenta by mal doraziť okolo pol desiatej.

Prečítajte si, ako voľby prebiehali cez deň a sledujte s nami aj výsledky prvého kola

20:45 Volebné moratórium v rámci prvého kola prezidentských volieb predĺžia o 20 minút. Na celom území SR potrvá do 22.20 h. Dôvodom je skolabovanie člena komisie v jednom z volebných okrskov v Senici. Avizoval to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Burda. Okrem toho je podľa jeho slov priebeh volieb na Slovensku pokojný.

čaputová, kiska, Schuster, gašparovič Čítajte viac Volíme hlavu štátu: Každý prezident zatiaľ posunul hranice. Účasť je kľúčová, najviac ľudí zmobilizoval Mečiar

20:40 Účasť je dôležitá

Korčok odovzdal svoj hlas krátko po jedenástej hodine doobedu. Je dôležité, aby bol prezident Slovenskej republiky zvolený so silnou a vysokou účasťou vo voľbách. Bývalý minister zahraničných veci volil v Senci. „Choďte občania voliť a keď sa dá, využite relatívne dobré počasie, treba sa ísť trošku pohýbať, tí, ktorí môžu,“ uviedol po odovzdaní svojho hlasu na sociálnej sieti. Najdôležitejšie je, aby občania využili svoje ústavné právo voliť a prejavili svoj názor. „Preto ďakujem všetkým tým, ktorí už takto prejavili postoj k našej krajine, keď sa volí hlava štátu,“ poznamenal.

Hlasovací lístok k voľbe prezidenta SR Foto: Pravda, Ľuboš Pilc
Prezidentské voľby / Voľby24 / Hlasovací lístok k voľbe prezidenta SR

20:30 Prezident sa má prihovárať všetkým

Voľbou prezidenta môžeme ovplyvniť našu spoločnú budúcnosť, uviedla súčasná hlava štátu Zuzana Čaputová. „Pozývam všetkých občanov Slovenskej republiky, aby sa volieb zúčastnili, pretože pre budúcu hlavu štátu je dôležité, aby mala čo najsilnejšiu legitimitu,“ povedala. Slovákom želá takého prezidenta, ktorý bude dodržiavať a chrániť ústavu, ktorý bude dôstojne reprezentovať našu krajinu v zahraničí a ktorý sa bude svojou činnosťou a rétorikou prihovárať všetkým, nielen svojim voličom.

Čaputová volila v Pezinku. Čo očakáva od nového prezidenta?
Video
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Hlava štátu sa vyjadrila aj k svojmu rozhodnutiu nekandidovať v aktuálnych prezidentských voľbách. Podľa vlastných slov nezvykne svoje rozhodnutia prehodnocovať. „Ten proces rozhodovania prebiehal zhruba takto pred rokom. Uvedené rozhodnutie bolo urobené po zrelej úvahe a veľmi poctivo. Nezvyknem prehodnocovať rozhodnutia, ktoré som urobila naozaj starostlivo,“ povedala.

Zahraničnopolitický poradca

Korčok študoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave a postgraduálne štúdium z medzinárodných vzťahov ukončil na bratislavskej Univerzite Komenského. Na volebnom lístku uviedol, že je zahraničnopoli­tickým poradcom, keďže poskytuje aj konzultačné služby. Korčok má bohaté skúsenosti v diplomacii, ktorej sa venoval počas celej svojej profesionálnej kariéry.

Na Ministerstvo zahraničných vecí nastúpil hneď po vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993. Pôsobil na rôznych pozíciách ako hovorca a štátny tajomník rezortu zahraničia počas vlád Mikuláša Dzurindu, Roberta Fica či Igora Matoviča. Pôsobil aj na veľvyslanectve vo Švajčiarsku či v Spojených štátoch a bol zástupcom slovenskej misie pri NATO. S manželkou Soňou má dvoch synov.

© Autorské práva vyhradené

99 debata chyba
Viac na túto tému: #Ivan Korčok #volebný štáb #prezidentské voľby 2024 #prvé kolo