Exminister videami diskreditoval Korčoka. Neziskovka podáva podnet

Občianske združenie Voľte s rozumom sa podľa Nadácie Zastavme korupciu dopustilo porušenia zákona o volebnej kampani. Podávajú preto podnet na Ministerstvo vnútra SR. Ako Nadácia Zastavme korupciu spresnila, občianske združenie patrí bývalému ministrovi školstva za Smer Jurajovi Draxlerovi a dva dni pred moratóriom na Facebooku propagovalo sériu diskreditačných videí o kandidátovi na prezidenta Ivanovi Korčokovi.

26.03.2024 17:22
debata (17)

Nadácia upozornila na inzerované videá v dňoch 19. a 20. marca, na ktoré združenie Voľte s rozumom vynaložilo šesťtisíc eur. Analytik nadácie Martin Suchý zdôraznil, že tieto videá zasiahli jeden až 1,2 milióna používateľov Facebooku. „Takáto masívna kampaň na Facebooku mala výrazný potenciál odradiť časť voličov od voľby Ivana Korčoka a ovplyvniť tak výsledok volieb," vysvetlil analytik.

Korčok: Neponúkam falošný pokoj. Voliči vedia, o čo ide
Video

Nadácia upozorňuje, že zákon zakazuje viesť kampaň iným subjektom ako kandidátom. Je to teda v rozpore so zákonom. „Kampaňou sa pritom rozumie akákoľvek činnosť, za ktorú sa obvykle platí úhrada, a ktorá smeruje k propagácii činnosti, cieľov a programu kandidátov za účelom získania funkcie volenej podľa osobitného predpisu. Rozumie sa tým činnosť v prospech aj v neprospech subjektov podľa prvej vety,” priblížil právnik Nadácie Ľubomír Daňko.

Šutaj Eštok: Nemáme dôvod meniť taktiku. Možno budeme hovoriť viac o tom, aké je Korčok riziko
Video

Podľa nadácie Zastavme korupciu ide o správny delikt, za ktorý združeniu hrozí pokuta od troch do 100-tisíc eur. Nadácia podotkla, že podnet bude posudzovať ministerstvo vnútra, ktoré patrí strane Hlas. V prípade odvolanie bude o podnete rozhodovať štátna komisia pre voľby. „Sme presvedčení, že toto porušenie zákona je dopodrobna zdokladované. Očakávame preto, že úrady budú konať tak, ako im ukladá zákon,” uvádza Suchý s tým, že v krajnom prípade je nadácia pripravená prípad tlačiť na príslušný súd. Nadácia tiež poukázala na to, že v občianskom združení okrem bývalého kolegu Pellegrinihp pôsobí aj Norbert Molnár. „Ten sa pohyboval v oblasti informatizácie a digitalizácie služieb štátu v čase, keď Pellegrini pôsobil ako digitálny líder," uzavrela Nadácia Zastavme korupciu.

Peter Pellegrini, centrála, voľby prezidenta Čítajte viac KDH podporí Korčoka, SNS Pellegriniho, podľa Fica môžu mať voliči Smeru rôzne názory. Politológ: Šéf Hlasu nemôže počítať so všetkými hlasmi
17 debata chyba
Viac na túto tému: #volebné moratórium #Juraj Draxler #Nadácia Zastavme korupciu #prezidentské voľby 2024