„Prezidentom sa zrejme nestane niekto, kto by toto kľúčové ukotvenie Slovenska zásadne spochybňoval či podkopával,“ uviedli úradníci bývalej vlády s tým, že napriek tomu nie je jedno, kto zvíťazí. Predseda NR SR a líder Hlasu-SD Peter Pellegrini podľa členov bývalej vlády môže totiž za všetky negatívne kroky, ktoré sa dnes dejú, či už ide o zrušenie špeciálnej prokuratúry, prijatie Trestného zákona, a tiež nebezpečné postoje premiéra Roberta Fica voči ruskej agresii na Ukrajine či snaha ovládnuť RTVS.
„Je možné, že ako prezident by Pellegrini vystupoval nezávislejšie. Je ale rovnako možné, a v tejto chvíli skôr pravdepodobné, že by tak neurobil. Zatiaľ sa voči Robertovi Ficovi (Smer-SD) nijako nevymedzil. Naopak, v plnej miere mu napomáha,“ upozornili odborníci bývalej vlády s tým, že súčasná vláda by tak nemala žiadnu protiváhu. Voliť Pellegriniho je podľa nich v súčasnosti riskantným krokom pre SR, a preto za lepšieho kandidáta na prezidenta pokladajú Korčoka. „Poznáme ho ako skúseného diplomata a slušného, pevného a triezvo uvažujúceho človeka, ktorý pracoval pre Slovensko bez politického trička. Hlási sa k Novembru ‘89. Hlási sa k modernému vlastenectvu, korektnej spolupráci s partnermi v EÚ a ochrane práv národnostných komunít na Slovensku vrátane tej najpočetnejšej, maďarskej,“ uviedli členovia bývalej vlády a pokračovali, že Korčok hovorí aj potrebe prekonať zaostávanie SR za svetom a poukazuje aj na problémy a výzvy, akými sú napríklad ozdravenie verejných financií, rozvoj regiónov vďaka eurofondom či udržanie talentov.
Čítajte viac Čo spája a čo rozdeľuje favoritov? Korčok je neistý, no nadstranícky. Pellegrini zas skúsený, no politický chameleón„Prezident nemá exekutívne právomoci, môže však dohliadať na to, aby sa s tým niečo robilo, aby o tom ľudia vedeli a aby vláda veci posúvala ďalej. Lebo čo povieme našim vnúčatám, ak sa nám to nepodarí?," zdôraznili signatári vyhlásenia a dodali, že Korčok nepôjde do vojny inštitúcií, ale chce vytvárať protiváhu súčasnej vláde. To podľa bývalých členov vlády SR potrebuje. Signatári vyhlásenia tiež uviedli, že so znepokojením dnes sledujú zmeny k horšiemu od spravodlivosti a kultúry po životné prostredie či zahraničnú politiku. „Na budúcnosti našej vlasti nám naozaj záleží. Za riziko pokladáme nielen voľbu Pellegriniho, ale aj neúčasť na voľbách. Dôležitý bude každý hlas, v druhom kole ešte viac ako v prvom," uzavreli bývalí členovia vlády.
Pod vyhlásenie sa podpísali bývalý predseda vlády Ľudovíť Ódor, bývalá podpredsedníčka vlády Lívia Vašáková, bývalý minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Peter Balík, bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu Daniel Bútora, bývalý minister hospodárstva Peter Dovhun, bývalá ministerka spravodlivosti Jana Dubovcová, bývalá ministerka kultúry Silvia Hroncová, bývalý minister dopravy Pavol Lančarič, bývalý minister obrany Martin Sklenár a bývalý minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Wlachovský. Niektorí členovia bývalej vlády odborníkov aktuálne zastávajú pozície, ktoré im neumožňujú verejne vyjadriť podporu konkrétnemu kandidátovi.
Čítajte viac Korčok alebo Pellegrini? Favoriti bojujú o kľúčové bašty: Chaos okolo podpory Harabina by mohol voličov odradiť