Najnovší prieskum ukazuje, že súboj Korčoka a Pellegriniho bude veľmi tesný. Rozhodnú zrejme len tisícky hlasov

To, že súboj Ivana Korčoka a Petra Pellegriniho o post hlavy štátu bude v sobotňajšom druhom kole veľmi tesný, potvrdzuje aj najnovší prieskum agentúry SANEP.

03.04.2024 13:13 , aktualizované: 13:53
debata (125)

Zo sondáže vyplýva, že Peter Pellegrini získa vo voľbách 50,7 % hlasov a Ivan Korčok 49,3 %. Volebná účasť podľa SANEP-u dosiahne 47,1 percenta.

Hlasovať bude môcť v sobotu viac ako 4,3 milióna voličov. Pri predikovanej účasti tak k urnám príde niečo viac ako dva milióny ľudí. Pellegrini tak získa odhadom 1,02 milióna hlasov, Korčok odhadom 996-tisíc. Rozdiel medzi kandidátmi sa tak bude počítať zrejme len v tisíckach hlasov.

SANEP štatistickú odchýlku odhadol v rozmedzí +/- 1,5 percenta. Z toho vyplýva, že novým prezidentom sa v sobotu môže stať hocikto z dvojice Korčok – Pellegrini a zďaleka nie je nič rozhodnuté.

V doterajších piatich druhých kolách priamej voľby prezidenta priniesol najtesnejší výsledok rok 2009 a súboj Ivety Radičovej a Ivana Gašparoviča. V druhom kole bol úspešnejší Gašparovič, ktorý dostal 55,53 percenta (1 234 787) hlasov. Radičovej odovzdalo hlas 44,46 percenta (988 808) voličov. Rozdiel medzi kandidátmi predstavoval necelých 246-tisíc hlasov.

Prieskum sa pozrel aj na volebný potenciál oboch kandidátov. Podľa SANEP-u môže Pellegrini ukoristiť až 54,1 percenta hlasov, Korčokov strop prieskum odhaduje na 52,9 %. Volebný potenciál hovorí, koľko hlasov by kandidát získal, ak by sa k nemu priklonili všetci voliči, ktorí zvažujú jeho voľbu. Zahrnutí sú všetci respondenti, ktorí nevylučujú svoju účasť vo voľbách, teda aj nerozhodnutí voliči.

pellegrini korčok, tv markíza, debata Čítajte viac Boj o palác ide do finále. Čaká nás volebná dráma a tesný súboj: Pellegrini využil strach, Korčok výrazný náskok

Prieskum SANEP realizoval v dňoch 30. marca – 3. apríla 2024. Zber dát sa realizoval pomocou techniky CAWI na vybranej skupine v súhrne 1 600 opýtaných, ktorí predstavujú reprezentatívnu vzorku obyvateľstva.

Z výsledkov prieskumu je jasné, že o budúcom prezidentovi stále nie je ani zďaleka rozhodnuté. „To, či to bude nakoniec Ivan Korčok, alebo Peter Pellegrini, sa dá v tejto chvíli odhadnúť len veľmi ťažko. Svoju úlohu celkom iste zohrajú hlasy voličov, ktorých kandidáti vypadli v prvom kole, volebná účasť aj nerozhodnutí voliči, ktorí sa ešte k volebným urnám rozhodnú na poslednú chvíľu ísť,“ konštatuje SANEP.

Korčok a Pellegrini prichádzajú na 'prezidentskú' debatu
Video
125 debata chyba
Viac na túto tému: #predvolebný prieskum #prezidentské voľby 2024