Babiš pred voľbami podporil Pellegriniho: Korčok je „protislovenský kandidát“

Český expremiér a predseda hnutia ANO Andrej Babiš dnes pred druhým kolom voľby hlavy štátu na Slovensku podporil Petera Pellegriniho, označil ho za rozvážneho, mladého a perspektívneho. Babiš to povedal v spoločnej debate s predsedom parlamentu v posledný deň kampane pred sobotňajším rozhodujúcim kolom volieb.

03.04.2024 16:50
debata (30)

V ňom bude Pellegrini o hlasy voličov súperiť s exministrom zahraničia Ivanom Korčokom, voľby podľa prieskumov nemajú jednoznačného favorita.

„Babiš hlavne prišiel podporiť Petra, najlepšieho kandidáta,“ povedal Babiš v debate. Dodal, že spolu s Pellegrinim ako premiéri bojovali „za našich ľudí“ a že v tom čase vyšehradská štvorka (V4), do ktorej okrem Česka a Slovenska patrí ešte Maďarsko a Poľsko, fungovala skvele. Obvinil terajšieho českého premiéra Petra Fialu, že túto stredoeurópsku skupinu rozbil.

prezidentské voľby Čítajte viac Najnovší prieskum ukazuje, že súboj Korčoka a Pellegriniho bude veľmi tesný. Rozhodnú zrejme len tisícky hlasov

Krajina V4 rozdelil postoj k vojne na Ukrajine, ktorá sa bráni ruskej vojenskej invázii. Maďarsko rovnako ako terajšia slovenská vláda vystupujú proti vojenskej pomoci Kyjevu, Bratislava vlani na jeseň zastavila dodávky zbraní na Ukrajinu zo štátnych zásob. Podľa Pellegriniho by V4 mala byť silná.

Rodák z Bratislavy Babiš v debate hovoril po slovensky. S Pellegrinim sa zhodli v kritike médií. Český expremiér vyhlasoval, že hlavným súperom je Česká televízia a Český rozhlas. Šéf vládneho Hlasu Pellegrini tvrdil, že niektoré médiá sa nesprávajú nestranne.

Pellegrini po debate: Cítim podporu od ľudí
Video

Babiš spomínal aj na svoj neúspech v minuloročných voľbách českého prezidenta, v rozhodujúcom kole ktorého neuspel proti Petrovi Pavlovi. Ten je podľa neho „prezidentom päťkoalície“. Babiš tiež povedal, že na rozdiel od štyridsaťosem­ročného Pellegriniho je už skôr na konci politickej kariéry.

Pellegriniho dnes v prezidentskej kandidatúre podporili aj predsedovia zvyšných dvoch slovenských vládnych strán Fico a Andrej Danko. Trojica slovenských vládnych strán v spoločnom vyhlásení označila Korčoka za „protislovenského kandidáta“, ktorý by vraj ako prezident slúžil cudzím záujmom a ktorý by sa usiloval o vytvorenie mocenského centra v záujme vyvolať predčasné parlamentné voľby. Pellegrini v debate s Babišom povedal, že treba urobiť všetko preto, „aby sme zvolili slovenského prezidenta“.

danko, fico, pellegrini Čítajte viac Fico a Danko podporili Pellegriniho. Ľudí vyzvali, aby prišli voliť: Koalíciu viažu dohody bez ohľadu na výsledok volieb

Korčok, ktorý sa usiluje o prezidentský úrad ako občiansky kandidát s podporou opozície, predtým kritizoval terajšiu slovenskú vládu za niektoré jej rozhodnutia vrátane zmien v trestnom práve. V dnešnom vyhlásení Korčok uviedol, že v sobotňajšom kole prezidentskej voľby sa rozhodne, či bude na Slovensku zachovaná mocenská rovnováha. Na záver predvolebnej kampane Korčok zvolal zhromaždenie do centra Bratislavy.

Peter Pellegrini a Ivan Korčok Čítajte viac Agentúra, ktorá takmer presne trafila výsledky prvého kola, predikuje jasné víťazstvo Korčoka
30 debata chyba
Viac na túto tému: #Andrej Babiš #Peter Pellegrini #prezidentské voľby 2024