„Ministerstvo vnútra SR pred druhým kolom pripomína, že voliči majú povinnosť po príchode do volebnej miestnosti preukázať svoju totožnosť okrskovej volebnej komisii. Volič s trvalým pobytom v SR predkladá občiansky preukaz a volič bez trvalého pobytu v SR predkladá slovenský cestovný pas," upozornil rezort vnútra.
Ak si volič práve vybavuje nový občiansky preukaz, môže sa vo volebnej miestnosti preukázať aj potvrdením o občianskom preukaze, ktorý vydal príslušný orgán Policajného zboru, alebo žiadosťou o vydanie občianskeho preukazu. „Ak bol voličovi s trvalým pobytom na Slovensku vydaný hlasovací preukaz, predloží aj ten a komisia mu ho odoberie," doplnilo MV SR. Na základe platného cestovného pasu môže v ktorejkoľvek volebnej miestnosti na Slovensku voliť aj občan SR, ktorý v SR nemá trvalý pobyt. Predložiť ale musí čestné vyhlásenie o tom, že má trvalý pobyt v zahraničí. „Vzor vyhlásenia je uverejnený na webe Ministerstva vnútra SR alebo mu ho v deň konania volieb poskytne okrsková volebná komisia. Okrsková volebná komisia takéhoto voliča dopíše do zoznamu voličov, čo zaznamená v jeho slovenskom cestovnom doklade," uvádza ministerstvo. Zdôraznilo tiež, že občiansky preukaz vydaný iným štátom, s údajmi o trvalom pobyte voliča v cudzine, nie je považovaný za relevantný doklad na preukázanie totožnosti.
Čítajte viac Ako na voličov vplývajú televízne duely? Je to boj o nerozhodnutých. Korčok je o niečo menší diplomat, Pellegrini sa zamotáva„Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, môže hlasovať do prenosnej volebnej schránky. Požiadať o ňu je potrebné obec a v deň konania volieb 6. apríla príslušnú okrskovú volebnú komisiu. Ak sa však takýto volič nebude nachádzať v územnom obvode svojho volebného okrsku podľa miesta trvalého pobytu, bude potrebovať aj hlasovací preukaz," upozornil rezort vnútra.
Čítajte viac Luxusné autá, firmy aj nehnuteľnosti. Čo všetko vlastnia Korčok a Pellegrini?