Dokonca viac ako v parlamentných voľbách. Petržalka vydala rekordný počet hlasovacích preukazov

Bratislavská Petržalka vydala na druhé kolo prezidentských volieb, ktoré bude v sobotu, rekordných 6 496 hlasovacích preukazov. Je to o 314 hlasovacích preukazov viac, ako to bolo počas vlaňajších parlamentných volieb. TASR o tom informovala hovorkyňa Petržalky Mária Halašková. Na obe kolá prezidentských volieb vydala mestská časť spolu 11 517 hlasovacích preukazov.

05.04.2024 15:22
debata (2)

„V druhom kole volieb očakávame opäť vyššiu účasť, a to napríklad aj v súvislosti s voličmi zo zahraničia, ktorí majú trvalý pobyt mimo územia Slovenska, ale prídu voliť s cestovným pasom,“ poznamenala vedúca referátu organizačných vecí petržalského miestneho úradu Alžbeta Neuschlová.

Samospráva zároveň počas tohtoročných prezidentských volieb zaviedla opäť viaceré materiálno-technické novinky. Štandardom sa už stali volebné plenty vo farbách Petržalky z dielne mestskej časti. Zámerom viac ako 340 kusov zásten vo viac ako 50 volebných miestnostiach je urýchlenie samotného procesu voľby. Do každej z nich je totiž možné postaviť o dve až tri zásteny viac, ako to bývalo v minulosti pri štátom dodaných kartónových plentách.

Okrem zásten či bezbariérového prístupu sú volebné miestnosti vybavené anonymizovanými počítadlami osôb. Vďaka tomu môžu voliči počas dňa skontrolovať na webe, v ktorej z budov s volebnými miestnosťami sa aktuálne človek zdrží a v ktorej nie. Hladší priebeh volieb zabezpečuje aj ďalšia novinka z dielne mestskej časti, a to svetelné senzory inštalované na volebných plentách. Podľa farby LED svetielka indikujú, či je plenta voľná (zelené svetlo) alebo obsadená (červené svetlo).

V Petržalke je aktuálne zapísaných viac ako 92 000 oprávnených voličov. Na prvom kole prezidentských volieb sa zúčastnilo 60 percent z nich, čo predstavuje zhruba 55 000 ľudí.

prezidenti, koláž Čítajte viac Čo prilákalo voličov? Obavy z Mečiara, Kukanov syndróm či hľadanie Antifica. Volebná účasť je najvyššia v ére konfliktu
2 debata chyba
Viac na túto tému: #prezidentské voľby 2024