Vo volebných miestnostiach zasahovala polícia aj záchranári, napriek tomu bol priebeh prezidentských volieb pokojný

Druhé kolo prezidentských volieb na Slovensku sa skončilo. Moratórium sa predĺžilo o päť minút, do 22:05 h. Dôvodom je, že v obci Bystrany v okrese Spišská Nová Ves a v jednom z okrskov v Novom meste nad Váhom sa ráno členovia komisie nemohli dostať do volebnej miestnosti.

06.04.2024 07:00 , aktualizované: 21:47
debata (510)

Najdôležitejšie udalosti

  • Na Slovensku sa o 7:00 h otvorili volebné miestnosti pre druhé kolo prezidentských volieb. Hlasovanie potrvá do 22.00 h.
  • Otvorenie a aj priebeh volieb je zatiaľ bez narušenia, potvrdila polícia
  • Moratórium v druhom kole prezidentských volieb sa predĺži o päť minút
  • Obaja kandidáti na prezidenta už odvolili. Volila aj Čaputová
  • Polícia eviduje dve hlásenia počas volebného dňa
  • Priebeh volieb je pokojný, bizarnosť evidujú v Kolárove
  • Najtesnejší súboj v dejinách Slovenska: Sledujte rozhodujúci výsledkový online s Pravdou
V Krásne nad Kysucou volia na železničnej stanici
Video
Zdroj: TA3
Občiansky kandidát na prezidenta SR Ivan Korčok...
Kandidát na prezidenta SR Peter Pellegrini po...
+23Prezidentka Zuzana Čaputová vhadzuje obálku s...
Druhé kolo voľby prezidenta SR

Na Slovensku sa otvorili volebné miestnosti pre druhé kolo prezidentských volieb.

Fotogaléria
Priebeh 2. kola prezidentských volieb, 6....
Pacientka Fakultnej nemocnice s poliklinikou J....
+24Členovia súboru ľudových tradícií...
Peter Pellegrini Čítajte aj Žiadny tesný výsledok. Peter Pellegrini jasne zdolal Ivana Korčoka a je novým prezidentom. Účasť je ešte vyššia ako v prvom kole (výsledkový online)

22:05 Posledné volebné miestnosti na Slovensku sa zatvorili. Komisie začínajú sčítavať hlasy. Sledujte rozhodujúci volebný duel o prezidentský palác s Pravdou online.

21:46 Do štábu prišla poslankyňa KDH Martina Holečková, ktorá to vidí nádejne. „Verím, že dnes vyhrá slušnosť nad netransparentnosťou a strašením,“ povedala. Posledné dva kampaňové týždne boli podľa nej náročné. „Musím povedať, klobúk dole, aj čo sa týka diskusií aj nadšenia,“ hovorí. Sledujte s nami priebeh noci a výsledky online priamo z centrály Ivana Korčoka.

Ketering v štábe Ivana Korčoka
Ketering v štábe Ivana Korčoka
+5Ketering v štábe Ivana Korčoka

21:38 Volebná noc predsedu parlamentu a kandidáta na prezidenta Petra Pellegriniho (Hlas-SD) je v plnom prúde. Pellegrini prišiel do volebného štábu v reštaurácii Aušpic krátko po 21:00. Prítomní sú predstavitelia strany Hlas-SD, Smer-SD a Slovenskej národnej strany, ako aj dlhoroční podporovatelia. Na volebnú noc prišlo 167 novinárov z ôsmich krajín. „Mám stres. Je to niečo, čo zažívam prvýkrát v živote. Tieto voľby sú v tom špecifické, že v parlamentných voľbách sme sa mohli o výsledok podeliť. Tu je len jeden víťaz, druhý sa prezidentom nestane,“ uviedol Pellegrini. Ako dodal, útoky a zlé veci, ktorými si počas kampane musel prejsť, ho posilnili. Či už voľby vyhrá alebo prehrá, bude to podľa neho súboj so cťou.

Pellegrini na otázku, či ho Fico príde podporiť aj do volebnej centrály, odpovedal, že premiér momentálne nie je v Bratislave. Eduard Chmelár dodal, že ak bude volebný výsledok priaznivý, vo volebnej centrále sa objaví i premiér. Sledujte s nami priebeh noci a výsledky online priamo z centrály Petra Pellegriniho.

Gratulácie Roberta Fica Petrovi Pellegrinimu
Peter Pellegrini
+41Ivan Gašparovič a Peter Pellegrini

21:35 Sobotňajšie druhé kolo volieb prezidenta SR je v okresoch Bratislavského kraja aj v závere bez mimoriadnych udalostí a problémov, ktoré by narušili hlasovanie. Pre TASR to uviedli členovia jednotlivých okresných volebných komisií. „Naozaj sme nemuseli od rána až doteraz riešiť žiadne závažné problémy,“ deklarovali unisono.

Všetkých 212 volebných okrskov v okresoch Nitra a Zlaté Moravce by sa malo zatvoriť načas. Okresná volebná komisia potvrdila, že voľby v regióne prebiehali pokojne, ich priebeh nenarušili žiadne incidenty, ktoré by si vyžiadali prerušenie volieb.

Jediný vážnejší incident riešila polícia v obci Sľažany v okrese Zlaté Moravce, kde preverovala podnet týkajúci sa porušenia volebného moratória. Dôvodom bolo tričko s nápisom na zadnej strane s náznakmi porušenia pravidiel moratória, ktoré mal oblečené jeden z členov okrskovej volebnej komisie. Porušenie volebného moratória sa v tomto prípade nepotvrdilo.

21:20 Bez mimoriadnych udalostí a narušení prebieha druhé kolo prezidentských vo všetkých 114 okrskoch volebného obvodu Žiar nad Hronom. V okresoch Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica a Žarnovica, ktoré spadajú pod tento volebný obvod, je celkom 68 obcí.

21:14 Najtesnejší súboj v dejinách Slovenska: Ukoristí koalícia aj post prezidenta alebo uspeje Korčok? Sledujte rozhodujúci volebný duel o Grasalkovičov palác s Pravdou.

21:12 V okresoch regiónu Gemer je druhé kolo prezidentských volieb pokojné a bez incidentov. Do volebných miestností prichádzajú voliči aj vo večerných hodinách, uviedli predsedovia jednotlivých volebných komisií.

V okrese Rožňava je priebeh volieb doposiaľ bezproblémový vo všetkých 88 okrskoch, podľa predsedníčky okresnej volebnej komisie Beáty Beke je účasť zatiaľ dobrá. „Niekde hlásili aj vyššiu účasť, hlavne teraz večer,“ uviedla Beke.

21:09 Slovensko sa dnes v noci dozvie meno nového v poradí šiesteho prezidenta. Pred dvoma týždňami vyhral Ivan Korčok s prekvapivým náskokom viac ako päť percent, teda zhruba 124-tisíc hlasov. Odborníci očakávajú tesné výsledky. Korčok odvolil ráno v Senci a zvyšok dňa trávil športom a s rodinou. Volebná noc v Korčokovom tíme začína okolo siedmej večer. Sledujte s nami priebeh noci a výsledky online priamo z centrály Ivana Korčoka.

21:08 V Kútoch (okres Senica) očakávajú v porovnaní s prvým kolom prezidentských volieb výrazne vyššiu volebnú účasť. Vplyv na to majú najmä voliči s hlasovacími preukazmi a voliči s trvalým pobytom mimo územia SR. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytli predsedovia tamojších troch okrskových volebných komisií.

Priblížil, že v tomto okrsku prišlo do 20.00 h voliť približne 1900 ľudí. „Dve tretiny z tohto počtu sú ľudia, ktorí chodia voliť buď cez hlasovacie preukazy, alebo prostredníctvom čestného vyhlásenia, keďže nemajú na Slovensku trvalý pobyt,“ dodal. Priebeh volieb považuje zatiaľ za pokojný. Riešili len technické záležitosti, keď prišli niektorí ľudia s kópiou hlasovacieho preukazu alebo s neplatným cestovným pasom.

20:53 Pred dvoma týždňami skončil predseda parlamentu Peter Pellegrini na druhom mieste s prekvapivou stratou viac ako päť percent na Ivana Korčoka. Nie len odborníci, ale aj samotný líder Hlasu dnes očakávajú tesný výsledok. Volebná noc v Pellegriniho tíme pre sa novinárov začala po ôsmej hodine večer. Sledujte s nami priebeh noci a výsledky online priamo z centrály Petra Pellegriniho.

20:45 Opäť bez médií a kamier odvolil aj premiér Robert Fico, informoval na sociálnej sieti. „Dnes som stihol všetko, čo som si naplánoval. Verím, že aj Vám, ktorí ste mali celý deň povinnosti, zostala chvíľka času na voľby. Pekný večer,“ napísal.

20:40 Občianskeho kandidáta za prezidenta Ivana Korčoka bude na volebnej noci sprevádzať približne 700 hostí, vrátane novinárov. Ako informoval hovorca kampane Peter Köles, pozvaná je prezidentka Zuzana Čaputová, ako aj jej predchodca Andrej Kiska, v prípade ktorého sa aj očakáva, že sa na volebnej noci objaví. Samotný Korčok príde pred desiatou.

O volebnú udalosť roka je u Pellegriniho väčší mediálny záujem ako pred dvoma týždňami. Kým koncom marca bola v reštaurácii Aušpic na brehu Dunaja v Bratislave stovka novinárov, dnes ich je akreditovaných 167. Pozvánku dostali aj koaliční partneri, Pellegrini chcel osobne pozvať aj predsedu vlády Roberta Fica. Pellegriniho príchod sa očakáva okolo deviatej.

20:21 V najväčších bratislavských mestských častiach (MČ) neevidujú počas sobotného druhého kola prezidentských volieb žiadne narušenie či incidenty. Voľby sú pokojné. Účasť by mohla byť podobná, prípadne aj vyššia ako v prvom kole volieb, uviedli hovorcovia miestnych samospráv či z miestneho úradu.

„Ľudia chodia priebežne, aj takto navečer,“ povedala hovorkyňa Petržalky Mária Halašková s tým, že do 19.00 h bola účasť okolo 56 percent.

Pokojný priebeh volieb hlási aj Staré Mesto, ktoré popoludní v mnohých volebných okrskoch evidovalo podobnú účasť ako pri prvom kole volieb. Priebeh volieb nenarušili podľa hovorkyne staromestského starostu Veroniky Gubkovej ani zdravotné komplikácie jednej z členiek volebnej komisie na Základnej škole (ZŠ) s MŠ M. Hodžu, ktorá mimo volebnej miestnosti dostala epileptický záchvat. „Našťastie boli na mieste dvaja lekári a zdravotná sestra ako členka komisie. Dôchodkyňu následne odviezla sanitka,“ ubezpečila Gubková.

Zaujímavosťou podľa nej je, že do volebného okrsku na ZŠ Matky Alexie prišla akademická maliarka zo zahraničia, ktorá mala záujem kresliť priebeh volieb. „Komisia s tým nemala problém a zabezpečila jej stôl, ale tak, aby nevidela za volebnú plentu,“ podotkla Gubková. Vysokú volebnú účasť hlási podľa nej volebný okrsok zriadený v budove bratislavského magistrátu, kde chodia vo veľkej miere voliť s hlasovacími preukazmi či pasmi. Napriek vyťaženosti okrsku boli voliči podľa Gubkovej príjemní, aj keď museli čakať.

Rovnako pokojné je druhé kolo prezidentských volieb aj v Novom Meste, kde podľa miestneho úradu nezaznamenali nič, čo by narušilo ich priebeh. Bezproblémové sú voľby aj v Ružinove. „Všetko je v poriadku. Voľby sú veľmi pokojné, vo väčšine okrskov majú vyššiu účasť,“ poznamenala Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia miestneho úradu.

Volebná miestnosť v druhom kole voľby... Foto: Pravda, Robert Hüttner
Voľby 2024 Volebná miestnosť v druhom kole voľby prezidenta SR v bratislavskej mestskej časti Dúbravka, 6. apríla 2024

20:16 Televízie prinesú kompletný informačný volebný servis počas celého víkendu.

Predvolebná diskusia Korčok Pellegrini Čítajte viac Kto vyhrá súboj o palác? Očakáva sa tesný výsledok, televízie pripravujú špeciálne vysielanie počas celej noci

20:15 Doteraz sme nezaznamenali žiadne narušenie verejného poriadku či priebehu volieb, hlási polícia Slovenskej republiky. Naďalej dohliadajú na ich bezproblémový priebeh.

20:06 Druhé kolo sobotňajších prezidentských volieb na Horehroní má do týchto chvíľ štandardný, bezproblémový priebeh. Brezniansky okres má 65 volebných okrskov, z toho priamo v meste Brezno je ich 20.

20:02 V obci Kaluža v okrese Michalovce prichádzajú do volebnej miestnosti odovzdať svoj hlas vo voľbách nielen obyvatelia, ale aj ľudia, ktorí prišli na Zemplínsku šíravu. Podľa miestnej okrskovej volebnej komisie je počet voličov vyšší v porovnaní s prvým kolom.

Počet ľudí s hlasovacími lístkami je asi dvojnásobný v porovnaní s prvým kolom, zhodli sa členovia okrskovej volebnej komisie. „Prichádzajú sem chatári, návštevníci Zemplínskej šíravy či Thermalparku, na nič sa nepýtajú, sú disciplinovaní,“ uviedol predseda okrskovej volebnej komisie Michal Mihaľov s tým, že v obci je zapísaných 351 voličov.

19:53 Iniciatíva Mladí proti fašizmu priviezla v piatok volebným vlakom voličov z Čiech. Záujem o vlak bol veľký, tak jeho kapacity doplnili ešte dvomi autobusmi. Ako povedal zakladateľ iniciatívy Marek Mach, vlak bol apolitický.

„Vlak bol určený voličom oboch kandidátom. Bola zakázaná akákoľvek kampaň v prospech jedného z kandidátov. Bol určený primárne slovenským študentom z Čiech, aby sa mohli zúčastniť volieb, povedal Mach“ Ako sám tvrdí, robí to pre to, aby sa po vyštudovaní vysokej školy, vrátili študenti na Slovensko za svojou rodinou. „Nechceme aby rodiny boli rozdelené, aby na Slovensku nemohli pracovať a aby si tu nemohli založiť rodinu. Chceme aby sa sem vrátili“, povedal Marek Mach, zakladateľ iniciatívy Mladí proti fašizmu, na tlačovej konferencii.

Organizátori uviedli, že spolu prepravili 752 cestujúcich, pričom pre mnohých z nich hrala uľahčená cesta na Slovensko významnú rolu pri rozhodovaní sa, či ísť k voľbám. Náklady na realizáciu uhradila iniciatíva Mladí proti fašizmu z financií získaných v rámci zbierky.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Marek Mach (@marekmach_)

19:11 Jedným z miest, kde ľudia v sobotu volili prezidenta SR, bolo aj košické letisko. Stalo sa tak na základe požiadavky niektorých cestujúcich, ktorí odlietali do zahraničia ranným lietadlom a inak by odvoliť nestihli. „Promptne sme to riešili s okrskovou volebnou komisiou v mestskej časti Barca, aby tam išli dvaja členovia okrskovej komisie s prenosnou volebnou schránkou a umožnili cestujúcim odvoliť pred ranným odletom, samozrejme, po 7.00 h,“ uviedol predseda okresnej volebnej komisie Košice František Palkó.

„Čo sa týka volebnej účasti, všeobecne je zatiaľ väčšia než v prvom kole, aspoň odhadom, čo sme kontrolovali jednotlivé okrsky v niektorých mestských častiach, nemyslím plošne,“ povedal.

19:08 Jedna z volebných miestností vo Vysokých Tatrách sa nachádza v Sanatóriu Dr. Guhra v Tatranskej Polianke, pre volebnú komisiu tam vyčlenili priestor v kinosále. Jej predsedníčka Jana Blahová uviedla, že voliť k nim hneď od rána prišli pacienti sanatória, ale aj turisti a miestni obyvatelia.

„V našom volebnom okrsku č. 2 máme za Tatranskú a Novú Polianku zapísaných 205 voličov. V prvom kole bola volebná účasť domácich 53 percent a celkovo sme mali 66 percent. Okrem obyvateľov týchto dvoch mestských častí volili aj pacienti sanatória, ale mali sme napríklad aj účastníkov kongresu v Tatranských Zruboch,“ priblížila Blahová.

Na snímke volič počas volebného aktu vo... Foto: TASR, Adriána Hudecová
SR voľby24 prezident voľby 2. kolo Tatry sanatórium POX Na snímke volič počas volebného aktu vo volebnej miestnosti v sobotu 6. apríla 2024.

Vo Vysokých Tatrách je celkovo šesť volebných miestností. Okrem sanatória v Tatranskej Polianke je jedna v najvyššie položenej základnej škole na Slovensku vo Vyšných Hágoch a ďalšie v Starom a Dolnom Smokovci, Tatranskej Lomnici a takisto v Tatranskej Kotline.

19:00 Ani Slovákom žijúcim v zahraničí nie je osud krajiny ľahostajný a nie je im jedno, kto bude stáť na jej čele. Privítali by však, keby aj pri prezidentských voľbách bola možnosť voľby poštou. Prísť na obe kolá volieb prezidenta SR je pre nich časovo i finančne náročné. Až na sobotné druhé kolo volieb sa podarilo pricestovať napríklad Slovákovi Jánovi Jakobejovi, ktorý žije niekoľko rokov v Mníchove.

„Jednoznačne by som uvítal možnosť voľby poštou, keďže sa, pokiaľ je to možné, zúčastňujem na všetkých voľbách. Lebo nie je jedno, do akej krajiny sa v budúcnosti vrátim,“ uviedol Jakobej.

Priznáva však, že zúčastniť sa na prvom aj druhom kole volieb je aj pre neho značne finančne i časovo náročné. Platí to podľa neho pre mnohých z tých, ktorí žijú nielen v Nemecku, ale aj vo Francúzsku či v Spojenom kráľovstve. Rovnako to platí nielen pre leteckú, ale aj iné formy dopravy. Okrem toho si nie každý môže dovoliť pracovať z domu.

Slovenskí voliči z Českej republiky pred... Foto: SITA, Pavol Machovič
Voľby 2024 / Kúty / Slovenskí voliči z Českej republiky pred volebnými miestnosťami v Kútoch na Záhorí počas volebného aktu v rámci 2. kola prezidentských volieb, 6. apríl 2024

Tým, ktorí tvrdia, že Slováci žijúci v zahraničí by na Slovensku voliť nemali, pripomína, že všetci sú občanmi SR, či už sa viac zdržiavajú doma alebo v zahraničí. „Ide tu o podstatu, že človek je občan tejto krajiny, a myslím si, že je to dosť dôležitý aspekt,“ poznamenal Jakobej s tým, že nikomu by nemal byť ľahostajný osud jeho krajiny.

18:48 Možnosť voliť do prenosnej volebnej schránky v dnešnom druhom kole prezidentských volieb využili aj pacienti a zamestnanci žilinskej Fakultnej nemocnice s poliklinikou, informovala hovorkyňa nemocnice Zuzana Fialová, svoj hlas odovzdalo spolu 37 voličov.

Pacientka vhadzuje obálku s hlasovacím lístkom... Foto: TASR, Erika Ďurčová
Voľby 2024 Pacientka vhadzuje obálku s hlasovacím lístkom do prenosnej volebnej schránky v druhom kole prezidentských volieb vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline dňa 6. apríla 2024

17:57 Druhé kolo prezidentských volieb prebieha v poriadku. Na tlačovej konferencii o tom informovali predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Burda a riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR Eva Chmelová.

Doterajší priebeh druhého kola volieb prezidenta SR je naďalej štandardný a pokojný. Ako ďalej na brífingu informovala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán rezortu vnútra Eva Chmelová, z volebnej miestnosti v Kolárove však evidujú jednu bizarnosť. Konkrétne členka miestnej okrskovej volebnej komisie hlasovala aj za svoju dcéru.

„Pokiaľ ide o samotné hlasovanie, výsledky volieb toto nejako neovplyvní," povedala Chmelová. Zdôraznila však, že členka komisie, ktorá mal postupovať tak, aby bola sama vzorom, konala nezákonne. „Boli privolaní k tomu príslušníci policajného zboru," uviedla Chmelová. Riaditeľ poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru Stanislav Hromádka doplnil, že privolaná hliadka spísala o celej veci zápisnicu. „Okrem tohoto evidujeme ešte dva prípady," povedal s tým, že v jednom prípade išlo o člena okrskovej komisie pod vplyvom alkoholu a v druhom prípade o člena komisie v nevhodnom tričku. Po výzve si ho však podľa Hromádku vyzliekol.

Burda priblížil, že evidujú dva incidenty, pričom v jednom prípade išlo o člena komisie pod vplyvom alkoholu a v druhom bol podľa jeho slov nevhodne oblečený. Inak deklarujú, že ide o bežný volebný deň.

17:45 Prezident by mal byť morálnou, ale aj veľmi prirodzenou autoritou, ktorá národ spája. Napriek tomu, že má predovšetkým protokolárnu funkciu, má aj veľmi dôležité kompetencie. Preto by nemalo byť nikomu jedno, kto zastáva tento post. Zhodujú sa na tom Bratislavčania, ktorí prišli v sobotu do volebných miestností v rôznych mestských častiach.

„Pre mňa určite nie je jedno, kto bude prezidentom a nemalo byť jedno ani ostatným voličom. Prezident nás totiž nereprezentuje doma, ale aj v zahraničí. Nechcem sa hanbiť za našu hlavu štátu,“ uviedol Staromešťan Marián.

S tým súhlasí aj Petržalčanka Jana, ktorá zdôrazňuje najmä toleranciu, rešpekt a múdrosť.** „Dobrý prezident zmierňuje, ak v spoločnosti vládne napätie.** Má odvahu podporiť dobré veci a aj dostatočnú priebojnosť upozorniť na tie zlé a vyvinúť tlak, aby sa zmenili,“ povedala. Zaujímať by sa mal tiež o témy, ktoré v spoločnosti rezonujú alebo by mali rezonovať, svojím postojom by mal ísť zároveň ľuďom príkladom, kam máme ako národ, aj ľudsky, smerovať.

Dôležitosť funkcie prezidenta vníma aj Karlovovešťan Štefan. Je podľa neho dôležité vybrať človeka, ktorý bude dôstojne reprezentovať štát. „Ale aj zvažovať, ktorý zákon podpíše, vráti do parlamentu alebo nechá posúdiť Ústavným súdom,“ poznamenal. Za nemenej dôležité považuje, aby to bol slušný a čestný človek.

Voľby prezidenta, rovnako ako akékoľvek voľby, sú v demokracii dôležité aj pre Petržalčana Michala. „Demokracia sama vychádza z volieb. Ak niekto ignoruje voľby, ignoruje demokraciu. Nevoliť znamená absolútne nevyužívať jedinú cestu k demokracii, ktorú máme,“ uviedol.

17:38 V Kolárove (okres Komárno) odvolila 50-ročná členka volebnej komisie za inú osobu. (JOJ24) Išlo o jej dcéru. Prípad rieši polícia v zmysle zákona o priestupkoch ako iný priestupok proti poriadku v správe a s poukazom na zákon o podmienkach výkonu volebného práva ako priestupok neuposlúchnutie pokynu na zachovanie poriadku vo volebnej miestnosti.

17:30 Záujem voliť v druhom kole prezidentských volieb mali aj väzni z dvoch ústavov na výkon trestu odňatia slobody v Nitre. Ako informovali členovia okrskových komisií, celkovo ich k privezeným volebným urnám pristúpilo 137.

V ženskej väznici na Vašinovej ulici malo záujem voliť 83 väzenkýň. „Jedna zo žien však už medzi časom bola prepustená a odišla domov a jedna nemala hlasovací preukaz. Zvyšných 81 žien bez problémov odvolilo,“ uviedla členka okrskovej volebnej komisie Alena Cíferská.

17:24 Záchranári v sobotu do 16.30 h zasahovali celkovo trikrát v súvislosti s konaním prezidentských volieb, informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR Petra Klimešová.

„Záchranári ošetrili 67-ročného muža vo volebnej miestnosti v Moldave nad Bodvou, ktorý trpel bolesťami brucha. Transportovali ho do nemocnice v Šaci. Vo volebnej miestnosti na základnej škole v Banskej Bystrici ošetrili záchranári 63-ročnú ženu s kolapsovým stavom,“ uviedla Klimešová. Dodala, že v Leviciach zasahovali pred volebnou miestnosťou u 81-ročnej ženy, ktorá si po páde poranila hlavu. Záchranári ju previezli do nemocnice v Leviciach.

17:17 Polícia v Nitrianskom kraji zatiaľ nezaznamenala žiadne narušenie verejného poriadku počas druhého kola prezidentských volieb. V obci Sľažany v okrese Zlaté Moravce preverovali policajti podnet týkajúci sa porušenia volebného moratória, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

Predsedníčka volebnej komisie telefonicky oznámila, že jeden z členov komisie mal mať na sebe tričko s nápisom na zadnej strane s náznakmi porušenia pravidiel moratória. „Zlatomoravskí policajti vec riešia v zmysle zákona o priestupkoch ako iný priestupok proti poriadku v správe a s poukazom na zákon o podmienkach výkonu volebného práva ako priestupok neuposlúchnutia pokynu na zachovanie poriadku vo volebnej miestnosti,“ potvrdila polícia. Porušenie volebného moratória sa v tomto prípade nepotvrdilo.

17:13 Malý záujem voličov sprevádza aj druhé kolo prezidentských volieb na najväčšom rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach. Oproti prvému kolu spred dvoch týždňov je však zatiaľ volebná účasť mierne vyššia.

„S účasťou je to trocha lepšie ako minule, už zrána chodili nejakí voliči a teraz je to vidieť, že je ich priebežne viac ako v prvom kole,“ povedal o 15.00 h predseda okrskovej volebnej komisie číslo 1 Rastislav Šanta. Najviac voličov čakajú po 17.00 h.

Voľby na Luníku IX.
Video
Zdroj: ta3

16:49 Obyvatelia osady Dolná Bzová na strednom Slovensku volia v sobotu nového slovenského prezidenta v dvoch obciach. Katastrálne je totiž rozdelená na časti, jedna patrí pod obec Podkriváň v Detvianskom okrese a druhá pod Mýtnu, ktorá je v okrese Lučenec.

Pre ľudí je tak okrsok buď v bývalej bzovskej škole, ďalší za ním cestujú do neďalekej Mýtnej. Ako informovala predsedníčka volebnej komisie v Dolnej Bzovej Mária Kmeťová, v tejto časti je zapísaných 115 voličov.

Účasť je podľa nej na druhom kole prezidentských volieb vyššia ako na prvom kole. Dodala, že prichádzajú aj celé rodiny. Žiadosť o hlasovanie do prenosnej urny zatiaľ nemali, pred dvomi týždňami s ňou však v teréne boli.

Vo volebnom okrsku v Mýtnej majú v súčasnosti zapísaných približne 30 obyvateľov Dolnej Bzovej. Potvrdila to jeho predsedníčka Elena Národová. Spomenula, že podľa informácií z obecného úradu ich prichádza obyčajne voliť 60 až 70 percent.

Súvisí to však s tým, aký charakter voľby majú. „V okrsku je pokojná a príjemná atmosféra. O tieto voľby majú ľudia záujem a chodia,“ podotkla s tým, že z Dolnej Bzovej ich zatiaľ nikto nepožiadal o hlasovanie do prenosnej urny. (tasr)

16:46 Vo volebnom okrsku číslo 12 v považsko­bystrickej Základnej škole Nemocničná hlasovalo do prenosnej urny asi sedem desiatok voličov. V porovnaní s prvým kolom prezidentských volieb bol ich počet takmer dvojnásobný. Informovala o tom členka komisie Miroslava Pacúchová.

S prenosnou volebnou urnou chodili dve členky komisie šesť hodín. Dôvodom vysokého počtu záujemcov o voľby do prenosnej urny bol fakt, že vo volebnom okrsku je nielen považskobystrická nemocnica, ale aj doliečovacie, paliatívne a psychiatrické oddelenie a centrum sociálnych služieb.

Podľa Pacúchovej len niekoľko zo 70 záujemcov o hlasovanie do prenosnej urny nebolo pacientmi v považskobys­trickej nemocnici. Jednou z nich bola pani Ľudmila, ktorá do prenosnej urny volila aj v prvom kole prezidentských volieb.

„Pred tromi týždňami mi v Malackách operovali bedrový kĺb, preto som volila tam. Voličský preukaz som mala vybavený na obe kolá volieb, počas druhého kola som však už bola doma, a tak som využila možnosť voliť do prenosnej urny doma,“ povedala Ľudmila.

V minulosti voľbám neprikladala až taký podstatný význam, niektoré z rôznych príčin vynechala. Tohtoročné prezidentské voľby však považuje za dôležité. „Prieskumy hovoria o tesnom výsledku, rozhodovať teda môže každý hlas. Nie je mi jedno, kam sa posunie Slovensko. A i keď kompetencie hlavy štátu sú u nás limitované, prezident má právomoci zasahovať do diania v štáte,“ doplnila. (tasr)

16:35 V sobotu môžu voliť aj ľudia s trvalým pobytom mimo Slovenska. Hlasovať môžu v ktorejkoľvek volebnej miestnosti, ak predložia platný cestovný doklad a čestné vyhlásenie o tom, že majú trvalý pobyt v zahraničí.

Vzor čestného vyhlásenia uverejnili na webe MV, prípadne ho voličovi v deň volieb poskytne okrsková volebná komisia. (minv.sk)

16:33 Záujem o voľbu prezidenta v dolnokubínskej nemocnici bol v sobotu pri druhom kole vyšší ako pri prvom. Zhodnotil to predseda ôsmej okrskovej volebnej komisie v Dolnom Kubíne Rastislav Zahradník. Volili aj mamičky pred pôrodom či po sekcii.

„Pre pacientov aj zdravotníckych pracovníkov naša nemocnica v spolupráci s mestom vždy zabezpečuje, aby mohli odvoliť. Záujem je vysoký, voľby prebiehajú vždy doobeda. Prešli sme si oddelenie gynekológie, kde volili budúce mamičky, mamičky po sekcii, ale pridali sa aj ďalší pacienti na všetkých oddeleniach,“ priblížila námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľstvo Dolnooravskej nemocnice v Dolnom Kubíne Alena Dudášová.

Záhradník dodal, že z nemocnice požiadali o prenosnú urnu. „Ak je to možné a pacient je mobilný, volí za zástenou. Ak nie, prichádzame s prenosnou urnou až ku lôžku pacienta,“ vysvetlil. (tasr)

16:14 Vo volebnej miestnosti v Piešťanskom informačnom centre (PIC) v srdci kúpeľného mesta zaznamenali účasť slávnej zakladateľskej rodiny kúpeľov Winterovcov na prezidentských voľbách. Herci dvoch ochotníckych súborov v dobových kostýmoch zo začiatku minulého storočia využili prestávku medzi vystúpeniami a prišli si uplatniť voličské právo.

Účinkujú na dvoch sobotných zážitkových potulkách Piešťany podľa Wintera. Nimi otvára Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj tretí ročník prechádzok po miestach, spätých najmä s osobnosťou Ľudovíta Wintera, ktorý stojí za zlatou érou kúpeľov. Má niekoľko zastávok a na každej herci trnavských ochotníckych divadiel Etapy a Divadla z malého Ríma približujú diely Winterovho života. „Je o ne stále veľký záujem,“ povedal Martin Palkovič z KOCR.

Voličský hlas takto odovzdal aj samotný Ľudovít Winter v podaní Milana Hoďu. Herec, pochádzajúci z Partizánskeho si ako všetci ostatní vybavil voličský preukaz, pretože vedel, že v čase volieb nebude v mieste trvalého bydliska. Rovnako ako Barbora Martišková, prechodne bývajúca v Trnave.

„Uvedomujem si, že hlas každého občana je dôležitý. Neodpustila by som si, keby som svoj hlas neuplatnila. Okrem toho, pri mojom povolaní kultúrneho pracovníka nikdy neviem, kde budem počas volieb,“ povedala.

Hoďa doplnil, že voľbu v hereckých kostýmoch videl zároveň ako dobrú propagáciu samotných volieb. „Slovensko má stále nízku voličskú účasť, toto sa mi zdalo byť ako dobrá cesta na zatraktívnenie. Prečo neurobiť voľbám reklamu aj takto,“ dodal. (tasr)

16:08 Na druhom kole prezidentských volieb sa v sobotu zúčastnila aj 100-ročná Zuzana Mázorová z Kalinova v Poltárskom okrese. S prenosnou urnou k nej domov prišla okrsková volebná komisia. Ako povedala, doteraz sa zúčastnila na všetkých voľbách, ktoré počas jej života boli.

100-ročná pani Zuzana Mázorová volí do... Foto: TASR, Silvia Tannhauserová
Voľby 2024 / Zuzana Mázorová / 100-ročná pani Zuzana Mázorová volí do prenosnej volebnej schránky v sobotu v 2. kole volieb prezidenta SR v Kalinove, v okrese Poltár 6. apríla 2024

Dodala, že zažila všetkých prezidentov od čias Tomáša Garrigua Masaryka. Ten nový by mal podľa nej ovládať zahraničnú politiku. Súčasné voľby pre vojnu na Ukrajine považuje za mimoriadne dôležité.

„V minulosti som počas nej videla a aj prežila veľa zlého. Viem, čo to je za hrôzu,“ objasnila s tým, že k voľbám pristupuje s rozvahou ako k vážnej spoločenskej udalosti. Podotkla, že im pripisuje veľký význam a v súčasnosti má stále záujem o aktuálne dianie v spoločnosti. Obáva sa však toho, že po aj po nich budú na Slovensku pretrvávajúce konflikty medzi opozíciou a koalíciou.

15:43 Členovia volebnej komisie musia byť nestranní pri výkone funkcie a nepôsobiť v prospech ani neprospech kandidujúcich subjektov. Tomu musia prispôsobiť aj svoje oblečenie a konanie, upozorňuje rezort vnútra

Členovia komisií nemôžu vstupovať s voličom do osobitného priestoru na úpravu hlasovacích lístkov. V prípade narušenia poriadku vo volebnej miestnosti je predseda okrskovej komisie povinný vyzvať jej člena, aby sa zdržal svojho konania. Pri opakovanom narušení poriadku alebo neuposlúchnutí výzvy požiada o pomoc políciu a informuje štátnu komisiu. (tasr)

15:38 Členovia súboru ľudových tradícií Gyöngyösbokréta si v obci Iža v okrese Komárno prišli zvoliť prezidenta oblečení v ľudových krojoch. Ten majú ľahko rozpoznateľný medzi mnohými krojmi z rôznych slovenských regiónov. „Ešte ako mladé sme si skrátili sukne, aby sme mohli ukázať pekné nohy,“ vysvetlili členky súboru pôvod svojrázneho kroja.

Širokú minisukňu s minimálne štyrmi spodničkami nosia všetky ženy bez ohľadu na vek či váhu. Pôvodne sa aj v Iži nosili dlhšie sukne pod kolená. Skrátenie sukní vysvetľujú miestni veľkou chudobou po druhej svetovej vojne, keď ženy nemali dosť peňazí na látku.

Jedna zo žien prišla do kostola v sukni, ktorá jej siahala len do polovice stehien, ušila si ju z polovičnej dĺžky látky. Trend sa ujal nielen v Iži, ale aj v susedných obciach, ktoré nazývajú Kurta szoknya – krátka sukňa. (tasr)

15:33 Prezidentské voľby majú mimoriadne veľký význam, najmä ako gesto, ktoré dajú ľudia ich politikom, ale aj svetu. Je to možnosť Slovenska vyjadriť názor, prípadne ľahostajnosť na smerovanie krajiny. Uviedol to pre tasr Bratislavčan František Hajnovič, ktorý pricestoval zo Spojeného kráľovstva. Voľby spojil s oslavou narodením svojej mamy.

„Voľby mali dobré načasovanie, pripadli na deň po narodeninách mojej mamy, tak som to spojil. Hoci priznávam, že prvotný popud pozrieť sa na letenky bol kvôli voľbám. Až potom som si uvedomil, že sa to dá takto pekne spojiť,“ skonštatoval Hajnovič.

Hoci je podľa neho jasné, že oproti parlamentu má prezident len malý zlomok z výkonnej/zá­konodarnej moci, vie aj tento malý zlomok hrať veľkú rolu v smerovaní krajiny a najmä udržovaní demokracie. A to nielen z hľadiska konkrétnych krokov, ktoré prezident podnikne, ale aj tým, že jeho vyjadrenia sú vnímané širokou verejnosťou a ovplyvňujú tak verejnú mienku.

„Okrem toho vidím u prezidenta veľkú zodpovednosť byt niekým, kto vie nielen reprezentovať Slovensko vo svete a robiť mu dobré meno, ale taktiež byť vzorom pre občanov SR,“ poznamenal.

Prezident by mal byť podľa neho najmä človek so silnou vnútornou integritou. Zároveň by to mal byť niekto, kto sa vie postaviť na čelo krajiny nielen pred vlastných občanov, ale kto sa nestratí ani na medzinárodných fórach a dokáže dať Slovensku silný hlas. (tasr)

15:29 Polícia eviduje dve hlásenia počas volebného dňa. Jeden prípad súvisel s členom volebnej komisie, ktorý nastúpil pod vplyvom alkoholu. „Táto udalosť však nemala vplyv na narušenie a priebeh konania volieb,“ uviedol riaditeľ odboru poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru (PPZ) Stanislav Hromádka. Informovala o tom Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie PPZ.

Dodal, že všetky oznámenia, ktoré sú hlásene polícii, preverujú policajné hliadky. Podotkol, že v prípade potreby je polícia stále k dispozícii a pripravená zasiahnuť s dostatočným počtom policajtov.

„Predsedníčka volebnej komisie v obci Sľažany telefonicky oznámila, že 56-ročný člen volebnej komisie mal na sebe tričko s nevhodným nápisom na jeho zadnej strane s náznakmi porušenia pravidla volebného moratória,“ priblížila Hrabovská ďalší incident. Spresnila, že porušenie volebného moratória sa v tomto prípade nepotvrdilo. (tasr)

15:26 Druhé kolo prezidentských volieb v južných okresoch Nitrianskeho kraja pokračuje veľmi pokojne a bez problémov. Okresné volebné komisie v Komárne a Nových Zámkoch zatiaľ nemuseli riešiť žiadne incidenty, potvrdili členovia komisií.

Podľa predbežných odhadov je záujem voličov o voľby na južnom Slovensku vyšší ako bol v prvom kole. Volebná účasť v okrese Komárno vtedy dosiahla necelých 34 percent, v okrese Nové Zámky prevýšila 45 percent.

„Počas prvého kola volieb prichádzali voliči priebežne, volili bez zdržania. Počas druhého kola pred volebnými miestnosťami v niektorých okrskoch museli ľudia aj čakať,“ potvrdili členovia okrskových komisií. (tasr)

14:23 Sobotné druhé kolo prezidentských volieb v bratislavskej Petržalke nevynechal ani 100-ročný Ladislav Lampert. Ako hovorí, na svoj vek sa vôbec necíti a ísť voliť považuje za svoju povinnosť. Doteraz žiadne voľby nevynechal, pričom, ako poznamenal, zažil už mnoho režimov a situácií. Bol politickým väzňom a ako študent bol z politických dôvodov vylúčený zo školy.

„Ja ani neviem, že mám 100 rokov. Nič ma nebolí. Aj preto som prišiel voliť. Chodievam na všetky voľby. Myslím si, že je to občianska povinnosť,“ povedal. Zaspomínal si pritom na obdobie, keď občania vyberali z troch politických strán, ale nakoniec aj tak ľudia „nevyhrali“, pretože sa strany po voľbách spojili. „V súčasnosti je to demokratickejšie, hoci už aj tá demokracia je dnes pochybná,“ priznal Lampert.

Zažil viaceré štátne zriadenia, bývalú republiku či slovenský štát. Najlepšie mu podľa jeho slov bolo, keď bol ešte dieťa. „Najlepšie mi bolo vtedy, keď som nerozumel ničomu. Ešte ako decko, keď sa ma nič netýkalo,“ podotkol.

Krajina by podľa neho mala mať dobrého prezidenta, ktorý vie aspoň niektoré veci usmerniť, prípadne na ne poukázať. Rovnako by mal vedieť reprezentovať krajinu v zahraničí. „Ako sme mali za bývalej republiky T. G. Masaryka. Pekne sme ho vítali Nitre, keď som išiel do gymnázia. To bola osobnosť, Beneš už nie,“ zaspomínal.

Prezident by mal byť podľa neho v prvom rade človek, lebo ak ním je, potom je slušný a sympatický. Tým, ktorí ísť voliť nechcú, nerozumie. „Ale viete čo, sú ľudia, ktorých nič nezaujíma,“ dodal Lampert. (tasr)

14:16 Voliči, ktorí nemôžu sami upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, lebo nevedia písať a čítať, môžu v prezidentských voľbách hlasovať s pomocou inej osoby. Pred hlasovaním o tom musia upovedomiť okrskovú komisiu.

Takýto volič môže vziať so sebou do osobitného priestoru na úpravu hlasovacích lístkov inú spôsobilú osobu, ktorá mu upraví hlasovací lístok podľa jeho pokynov a vloží ho do obálky. Nesmie to však byť člen okrskovej volebnej komisie.

Za voliča, ktorý nemôže pre zdravotné postihnutie sám vložiť obálku do volebnej schránky, ju môže v jeho prítomnosti vložiť iná osoba, ale nie člen okrskovej volebnej komisie. (tasr)

14:11 V čase prvého kola prezidentských volieb pred dvoma týždňami mala ešte 17 rokov, no k druhému kolu už dosiahla vek plnoletosti, a tak mohla ísť v sobotu gymnazistka Dorota Lutzbauerová z Trnavy prvýkrát k volebnej urne. Patrí k 21 mladým Trnavčanom, ktorí vstup do dospelosti oslávili práve v období medzi dvoma kolami volieb.

Títo prvovoliči sa tak zaradili podľa hovorkyne radnice Veroniky Majtánovej do zoznamu 51 496 oprávnených voličov v meste. „Mala som premyslené, koho by som volila aj v prvom kole, keby sa bolo dalo. Ale som rada, že môj kandidát postúpil do druhého kola a tak som mu mohla teraz odovzdať svoj hlas,“ povedala po vhodení lístka do urny.

S účasťou na voľbách, ako zdôraznila, neváhala, využila hneď prvú príležitosť. Prostredie volieb pre ňu nebolo novinkou, pretože ju rodičia zvykli brať na hlasovanie už keď bola menšia. Tréma sa však aj tak trochu dostavila.

„O voľbách sme sa rozprávali v triede, aj doma. V škole sme sa zhodli, že je potrebné ísť voliť, lebo ide aj o našu budúcnosť. Zhodou okolností na škole v mojom treťom ročníku sme tri dievčatá, ktorým takto pripadli narodeniny,“ povedala Dorota. Doma s rodičmi a sestrou Terezkou majú na to, aký by mal byť náš nový prezident, rovnaký názor. (tasr)

13:51 Prvá úloha nového prezidenta je spájať nespájateľné, myslí si bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster. Vyjadril sa tak pre médiá po tom, ako v Košiciach odovzdal svoj hlas v druhom kole prezidentských volieb.

Exprezident Schuster o dôležitej úlohe pre prezidenta
Video
Zdroj: TA3

Spájanie označil za najnáročnejšiu úlohu, ktorej bude nová hlava štátu čeliť. Myslí si, že prezident by mal reprezentovať štát ako celok a robiť to, čo je dobré pre občanov.

Rudolf Schuster Čítajte viac Schuster: Takí rozhádaní sme neboli. Prvá úloha nového prezidenta je spájať nespájateľné

13:30 Obyvatelia Radošoviec v okrese Skalica hlasujú v sobotu okrem druhého kola prezidentských volieb aj v miestnom referende o súhlase s výstavbou veterného parku. Hlasovacie miestnosti pre prezidentské voľby i miestne referendum sú umiestnené v priestoroch tamojšieho kultúrneho domu.

Predsedníčka jednej z dvoch okrskových komisií pre prezidentské voľby Melánia Kučerová uviedla, že prví voliči čakali pred domom kultúry už pred otvorením volebných miestností. „Priebeh volieb je pokojný, bez problémov,“ podotkla.

Komplikácie nie sú hlásené ani v súvislosti s miestnym referendom. „Nezaznamenali sme zatiaľ žiadne neobvyklé situácie a veríme, že to tak aj zostane,“ povedala predsedníčka komisie pre miestne referendum Elena Mikulová. Výsledky referenda by mali byť zverejnené v nedeľu (7. 4.) doobeda na webovej stránke obce.

Obyvatelia Radošoviec môžu počas miestneho referenda hlasovať v dvoch okrskoch od 7.00 do 22.00 h. Na referendovú otázku „Súhlasíte s výstavbou veterného parku v katastri obce Radošovce?“ môžu na hlasovacom lístku označiť odpoveď áno alebo nie. (tasr)

13:27 Hlasovanie v druhom kole volieb prezidenta SR sprevádza v obci Vištuk v okrese Pezinok veľký záujem mladých voličov, uviedol predseda okrskovej volebnej komisie Stanislav Rýchly.

„Odhadujem, že účasť sa v druhom kole vyrovná prvému kolu, na pomery vo Vištuku sa to zatiaľ javí veľmi slušne,“ hodnotí muž, ktorý zasadá vo volebnej komisii už 43-krát, po 41. raz ju vedie.

Oceňuje účasť mladých voličov. „Bol som prekvapený ich účasťou, naozaj chodia vo veľkom počte. Svedčí to o tom, že si uvedomujú dôležitosť svojho volebného práva,“ uviedol.

Priznal, že účasti mohlo pomôcť aj kultúrne podujatie, ktoré sa konalo v centre obce predpoludním. Popoludní sa členovia komisie chystajú s prenosnou volebnou urnou za občanmi so zhoršenou mobilitou, ktorí požiadali o hlasovanie v domácnosti. (tas­r)

13:03 V Kútoch na Záhorí sa dnes dopoludnia pred všetkými tromi volebnými miestnosťami tvorili zástupy voličov. Do prihraničnej obce už tradične prišli voliť Slováci z Českej republiky. Len z medzinárodného rýchlika ich v Kútoch vystúpilo viac ako sto, spoločne cez Továrenskú ulicu prichádzali k volebným miestnostiam.

Slovenskí voliči z Českej republiky vystupujú z... Foto: SITA, Pavol Machovič
Voľby 2024 / Kúty / Slovenskí voliči z Českej republiky vystupujú z vlaku v Kútoch na Záhorí počas 2. kola prezidentských volieb, 6. apríl 2024

Na železničnej stanici mali oznam, kde všade v obci môžu voliť. Do Kútov prichádzali voliči z Českej republiky aj autami, našlo sa aj zopár takých, ktorí prišli na bicykloch.

„Ja pochádzam z Martina, žijem v Brne, prišla som voliť, lebo nie je mi jedno, kde budú žiť moji rodičia najbližších pár rokov,“ povedala pred volebnou miestnosťou v kultúrnom dome Martina. Naznačila, že ona návrat na Slovensko v najbližších rokoch neplánuje. V prvom kole voliť prezidenta nebola, pretože mala choré deti.

Slovenskí voliči z Českej republiky vo volebnej... Foto: SITA, Pavol Machovič
Voľby 2024 / Kúty / Slovenskí voliči z Českej republiky vo volebnej miestnosti v Kútoch na Záhorí v rámci 2. kola prezidentských volieb, 6. apríl 2024

Medzi voličmi, ktorí prišli vlakom z Brna bol aj mladý muž, ktorý pochádza z Malachova pri Banskej Bystrici. „Študujem v Brne, prvýkrát volím prezidenta, som z toho taký nesvoj, ale dúfam, že zvolíme to správne pre Slovensko a nebudem musieť odtiaľto odchádzať,“ povedal pred volebnou miestnosťou, ktorá bola v materskej škole. V prvom kole nevolil, pretože nemohol prísť na Slovensko. Študenti prišli do Kútov len „na otočku“, po volebnom akte sa väčšinou vracali do Českej republiky.

V Kútoch sú na zvýšený počet voličov z Českej republiky pripravení a majú dostatok hlasovacích lístkov. Väčšina voličov prichádza z hlasovacími preukazmi, menšia časť volí s pasmi a čestným vyhlásením, že nemajú na Slovensku trvalý pobyt. (sita)

12:41 Volebné moratórium v rámci druhého kola prezidentských volieb predĺžia, potrvá do 22.05 h. Na tlačovej konferencii o tom informoval predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Burda.

„Evidujeme, že boli dve volebné miestnosti otvorené o päť minút neskôr, tým pádom už vieme v túto chvíľu povedať, že moratórium sa predĺži o päť minút“ ozrejmil. Mimo toho podľa jeho slov prebieha druhé kolo volieb štandardne.

Dodal, že komisia zasadá a rieši jednotlivé podnety. „Týkajú sa moratória z veľkej časti. To, čo vieme vyriešiť hneď, riešime hneď. Mnohé podnety potrebujeme bližšie preveriť a zistiť ďalšie skutočnosti,“ priblížil.

Z pohľadu riaditeľa odboru poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru Stanislava Hromádku voľby taktiež prebiehajú štandardne. „Momentálne sme nezaznamenali žiadne narušenie volieb, ktoré by malo vplyv na moratórium,“ uviedol.

Evidujú jedného člena volebnej komisie, ktorý bol pod vplyvom alkoholu. „Bol vystriedaný, nemalo to vplyv na priebeh,“ ubezpečil. Deklaruje, že v prípade potreby je k dispozícii dostatočné množstvo príslušníkov polície.

Predseda Štatistického úradu SR Martin Nemky podotkol, že výsledky hlasovania úrad začne spracúvať po 22.00 h a zverejňovať podľa moratória v desaťminútových intervaloch. (tasr)

11:40 Kandidát na prezidenta SR a predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas) odovzdal svoj hlas v druhom kole prezidentských volieb.

Bez ohľadu na to, kto má aký názor, ľudia by podľa Pellegriniho mali ísť k volebným urnám. „Naozaj to bude extrémne tesné a chcem vyzvať každého, kto chce využiť svoje ústavné právo ísť voliť, aby išiel voliť. Každý občan môže vyjadriť svoj postoj, či už je taký, alebo onaký,“ povedal Pellegrini.

Peter Pellegrini spolu s rodinou odovzdal svoj hlas
Video
Zdroj: TV Pravda/Ľuboš Pilc

Zároveň vyzval ľudí k väčšej tolerancii a väčšiemu pokoju, aby sa ľudia prestali navzájom napádať len preto, že niekto volí iného kandidáta, než toho druhého. „Pretože v posledných týždňoch sme boli svedkami toho, ako keby bola len jedna pravda a voľby ešte viac rozdelili slovenskú spoločnosť,“ uviedol Pellegrini.

Peter Pellegrini po odovzdaní hlasu: Bude to extrémne tesné
Video
Zdroj: TV Pravda/Ľuboš Pilc

Zvyšok dňa Pellegrini plánuje stráviť so svojimi rodičmi. „Aby sme si užili pekný deň a aby sme možno mohli zo seba dostať aj nervozitu. Ako som nervózny ja, tak to veľmi prežívajú aj oni a celá rodina. Čaká ma teda obyčajný ľudský deň bez extrémnych vecí,“ dodal Pellegrini. Po odvolení plánuje rodinný obed či prechádzku so psom. (sita, tasr)

Peter Pellegrini počas volebného aktu v druhom... Foto: Pravda, Ľuboš Pilc
Peter Pellegrini Peter Pellegrini počas volebného aktu v druhom kole prezidentských volieb na škole v obci Rovinka, 6. apríl 2024

11:37 Je dôležité, aby občania využili svoje právo a podieľali sa na výsledku volieb. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová po tom, ako v sobotu odvolila v druhom kole prezidentských volieb v Pezinku.

Prezidentka Čaputová volila v Pezinku
Video

„Je dôležité, aby si vybrali takého, ktorý najviac zodpovedá ich názorom a hodnotám, ale hlavne, aby sa prišli vyjadriť, aby dnes využili naozaj svoje právo a podieľali sa na výsledku volieb,“ poznamenala.

Poukázala na pomerne vysokú účasť v prvom kole prezidentských volieb, čo je podľa prezidentky dobrý signál. „O to ide aj dnes, aby ľudia prišli, a aby hlava štátu, ktorá vzíde z týchto volieb, mala čo najsilnejší mandát,“ zdôraznila.

Nový prezident by mal byť podľa nej mostom a prezidentom všetkých. Podotkla, že by nemal zabudnúť na jeho úlohu prihovárať sa všetkým a byť vo verejnej službe voči všetkým občanom. (tasr)

11:26 Voľby prezidenta sa v sobotu konajú aj v košickej väznici na Floriánskej ulici. S prenosnou volebnou schránkou tam dopoludnia prišli traja členovia z okrskovej volebnej komisie č. 18 v mestskej časti Staré Mesto.

„O prezidentské voľby je zo strany obvinených a odsúdených osôb vyšší záujem ako o iné voľby. Je to z pochopiteľných dôvodov, kvôli kompetenciám, ktoré prezident SR má,“ uviedol riaditeľ Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody Košice Marek Kristan.

Voľby v Ústave na výkon väzby a ústave na výkon... Foto: TASR, František Iván
Voľby 2024 Voľby v Ústave na výkon väzby a ústave na výkon trestu odňatia slobody v Košiciach 6. apríla 2024

Do volebnej miestnosti zriadenej vo väznici dozorcovia postupne púšťali osoby vo výkone väzby a trestu odňatia slobody s oprávnením voliť. „Každá väznená osoba bola poučená o práve voliť s tým, že je to podmienené držbou voličského preukazu. Boli poučení, že si ho majú nechať zaslať z miesta trvalého bydliska. Každému, kto spĺňa podmienky a má záujem zúčastniť sa volieb prezidenta SR, je mu to z našej strany umožnené,“ povedal riaditeľ.

V prvom kole prezidentských volieb 23. marca volilo v tejto väznici 13 obvinených a 65 odsúdených, čo predstavovalo volebnú účasť 13,1 percenta. Podľa členov okrskovej volebnej komisie tam hlasovanie pred dvoma týždňami trvalo zhruba 2,5 hodiny a priebeh bol bezproblémový­. (tasr)

11:01 Voliť možno len s platným občianskym preukazom. Pokiaľ si volič práve vybavuje nový občiansky preukaz, môže sa preukázať potvrdením o jeho vybavovaní, potvrdil tlačový odbor Ministerstva vnútra.

Občiansky preukaz je neplatný, ak uplynula jeho platnosť, je poškodený tak, že sa ním nedá preukazovať totožnosť alebo v ňom uvedený údaj, alebo je porušená jeho celistvosť. Za neplatný sa považuje aj v prípade, ak obsahuje neplatné alebo nesprávne údaje (zmenilo sa priezvisko alebo adresa trvalého pobytu), alebo držiteľ ohlásil jeho stratu alebo odcudzenie. (minv.sk, tasr)

10:30 Vestibul železničnej stanice v Krásne nad Kysucou už tradične premenili na volebnú miestnosť. Nového prezidenta si tam v sobotu v druhom kole volieb môžu vybrať nielen obyvatelia, ale napríklad aj ľudia, ktorí cestujú za rodinou či na turistiku.

Voľby na železničnej stanici v Krásno nad Kysucou
Video
Zdroj: TA3

Podľa Terézie Kvašňovskej z tamojšej okrskovej volebnej komisie sa takáto miestnosť stala už zvykom, i keď je netradičná. „Každý povie, že je to tu iné ako v ostatných volebných miestnostiach, predsa len, je to železničná stanica. Ľudia idú na vlak, alebo z práce, a tak si odvolia. Pochvaľujú si to, majú to ako také dva v jednom,“ priblížila Kvašňovská. Dodala, že v okrsku majú zhruba 700 voličov.

Účasť na prvom kole prezidentských volieb v meste Krásno nad Kysucou bola 53,29 percenta. Volieb sa zúčastnilo 2 834 voličov, ktorí odovzdali 2 821 platných hlasov. (tasr)

10:20 V Košiciach odvolil podpredseda strany Hlas a minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši. Na elektorát apeluje, aby sa druhého kola prezidentských volieb zúčastnil.

„Keď pôjdu ľudia voliť, tak získavajú aj väčší mandát kritizovať toho, kto vyhrá, a žiadať od neho to, čo im sľúbil. Nevoliť znamená obrať sa o možnosť rozhodnúť o tom, kto bude v tejto významnej funkcii," uviedol po volebnom akte.

Podpredseda strany Hlas Richard Raši počas... Foto: SITA, Katarína Lorincová
Richard Raši Podpredseda strany Hlas Richard Raši počas volebného aktu v rámci 2. kola prezidentských volieb 2024. Košice, 6. apríl 2024

„Pre Slovensko je dôležité, aby parlament, vláda aj prezidentský palác ťahali za jeden povraz, a aby sme všetci prestali bojovať proti niečomu, a bojovali za niečo. A to je Slovensko a jeho rozvoj," myslí si Raši. (sita)

10:15 Moratórium v dnešnom druhom kole prezidentských volieb sa predĺži o päť minút. Ako potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán, dôvodom je, že v obci Bystrany v okrese Spišská Nová Ves a v jednom z okrskov v Novom meste nad Váhom sa ráno členovia komisie nemohli dostať do volebnej miestnosti. (sita)

9:59 Kandidát na prezidenta SR, dlhoročný diplomat a bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok odovzdal spolu s manželkou Soňou svoj hlas v druhom kole prezidentských volieb.

Ivan Korčok odvolil v Senci. Ako strávi zvyšok volebného dňa?
Video
Zdroj: TV Pravda/Ivan Majerský

Ľudia majú podľa Korčoka rozhodnutie prezidentských volieb vo svojich rukách. Vyzval občanov, aby využili právo voliť.

„Toto je ten moment, keď ľudia majú rozhodnutie vo svojich rukách, a toto je ten moment, keď my politici musíme pozorne počúvať, lebo večer sa dozvieme, ako sa rozhodnú,“ poznamenal.

„Moje pocity sú dobré, máme za sebou poctivú a transparentnú kampaň,“ povedal Korčok. Podľa jeho slov je dôležité, aby sa krajina pohla dopredu. „Rozdelenie spoločnosti je dnes najväčšia výzva,“ dodal Korčok. Po odvolení plánuje Korčok športovať či tráviť čas s rodinou. (tasr, sita)

Kandidát na prezidenta SR Ivan Korčok spolu s... Foto: Pravda, Ivan Majerský
Ivan Korčok Kandidát na prezidenta SR Ivan Korčok spolu s manželkou Soňou počas volebného aktu v druhom kole prezidentských volieb v Senci 6. apríla 2024

9:54 Voliči sa môžu aj počas druhého kola volieb v prípade otázok obrátiť na infolinku Ministerstva vnútra. Môžu na ňu volať od 7.00 do 22.00 h. Rezort o tom informoval na sociálnej sieti.

Pracovníci na otázky voličov, týkajúce sa volieb, odpovedia na telefónnych číslach 02/4859 2317 a 02/4859 2312. (minv.sk)

9:38 Polícia pri otvorení volebných miestností, ako aj prvú hodinu od začatia konania samotných volieb nezaznamenala žiadne narušenie verejného poriadku. Informovala o tom Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru (PPZ).

„Otvorenie volebných miestností v rámci druhého kola volieb prezidenta SR sa zaobišlo bez incidentov,“ uviedol riaditeľ odboru poriadkovej polície PPZ Stanislav Hromádka.

Riaditeľ poriadkovej polície Prezídia... Foto: SITA, Ľudovít Vaniher
Stanislav Hromádka / Eva Chmelová / Riaditeľ poriadkovej polície Prezídia Policajného zboru SR Stanislav Hromádka a riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán sekcie verejnej správy Ministerstva vnútra a zapisovateľka Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eva Chmelová počas tlačovej konferencie Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán v rámci 2. kola prezidentských volieb 2024. Bratislava, 6. apríl 2024

Na zabezpečenie prípravy a priebehu prezidentských volieb podľa polície nasadili dostatočný počet policajtov, ktorí dohliadajú najmä na ochranu verejného poriadku, života, zdravia, bezpečnosti osôb a majetku na celom Slovensku. Počas volebného dňa a aj po skončení má byť v teréne viac policajných hliadok.

„Podnety, ktoré boli Policajným zborom prijaté pred začatím konania druhého kola sa postupne vyhodnocujú a následne budú postúpené na konkrétne inštancie, ktoré sú vecne a miestne príslušné sa nimi zaoberať,“ dodal Hromádka. (tasr)

8:52 Niekoľko desiatok ľudí stálo v sobotu v rade pri volebných miestnostiach v Kútoch neďaleko hraníc s Českom, zistil na mieste fotoreportér ČTK. Mnohí z nich prišli hlasovať v rozhodujúcom kole priamej voľby nového slovenského prezidenta s volebným preukazom.

Práve v Kútoch, kde zastavujú medzinárodné vlaky z Česka, v prezidentských voľbách často hlasujú Slováci, ktorí žijú či pracujú v Česku. V sobotu ráno tam skupinky voličov, väčšinou mladých ľudí, čakali na možnosť hlasovať už pred otvorením volebných miestností.

Pred dvoma týždňami v prvom kole volieb slovenského prezidenta hlasovalo v Kútoch 2 687 voličov, z toho 1 118 nemalo trvalý pobyt v tejto obci.

Na rozdiel od parlamentných volieb nemôžu Slováci pri rozhodovaní o novom prezidentovi hlasovať poštou zo zahraničia. Slovensko tiež neumožňuje voliť na svojich ambasádach v cudzine. V piatok z Prahy a Brna doviezol na Slovensko hlavne študentov zvláštny volebný vlak.

8:40 V okrsku číslo dva v obci Bystrany v spišskonovoveskom okrese otvorili volebnú miestnosť o päť minút neskôr. Člen okresnej volebnej komisie v Spišskej Novej Vsi Anton Mican uviedol, že nešlo o nič vážne.

„Bol tam nejaký problém s kľúčmi, takže to o pár minút predĺžime. Inak sme nikde problémy hlásené nemali,“ uviedol Mican. V okresoch Spišská Nová Ves a Gelnica je okolo 120 okrskov, aj preto tam pred dvoma týždňami hlasy spočítali približne o druhej hodine po polnoci.

„V okresoch Poprad a Levoča platí to isté, čo pred dvoma týždňami, nemáme informácie o tom, že by sa nejaká miestnosť neotvorila načas,“ priblížil situáciu zapisovateľ okresnej komisie v Poprade Maroš Baranec. V prvom kole odovzdali zápisnicu krátko po polnoci a účasť bola okolo 51 percent. „Verím, že nikde nebudú problémy a spočítame hlasy skôr,“ dodal.

8:20 Okresné volebné komisie pre Košice a Košice-okolie nezaznamenali v úvode sobotňajšieho druhého kola prezidentských volieb žiadne problémy. Chystajú si plán kontrol.

V meste Košice je 192 volebných miestností. „Nikto sa neozval. Máme tak za to, že boli otvorené všetky volebné miestnosti. Okresná volebná komisia si práve pripravuje rozpis kontrol. Tentoraz sa zameria na voľbu prostredníctvom prenosnej schránky v domovoch dôchodcov a v nemocniciach,“ povedala pre TASR zapisovateľka okresnej volebnej komisie Košice Blanka Sándorová.

Problémy pri otvorení volebných miestnosti nezaznamenali ani v okrese Košice-okolie, kde je zriadených 151 volebných okrskov. „Aj pri týchto voľbách pôjdeme na kontroly do vybraných obcí. Budeme sa zaujímať, či volebné miestnosti spĺňajú všetky parametre a či sa nevyskytli nejaké problémy,“ uviedol pre TASR podpredseda okresnej volebnej komisie Košice-okolie Jozef Jenčko s tým, že v prvom kole sa nestretli so žiadnymi komplikáciami.

7:25 Na pokojný priebeh volieb a verejný poriadok dohliada v uliciach Slovenska zvýšený počet policajtov. Policajti budú venovať pozornosť aj volebným miestnostiam, aby nedošlo k ich poškodzovaniu.

Policajti v Košickom kraji sú počas sobotňajšieho druhého kola prezidentských volieb v teréne od skorých ranných hodín. So špeciálne vycvičenými služobnými psami prekontrolovali objekty, v ktorých sa konajú voľby. TASR o tom informovala košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová s tým, že v prípade potreby sú pripravení zasiahnuť aj policajti špecializovaných útvarov.

„Ani tentokrát nič nenecháme na náhodu, a preto sme opäť vyčlenili dostatočný počet policajtov, ktorí budú dohliadať na dodržiavanie verejného poriadku, bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky. Volebným miestnostiam budú zvýšenú pozornosť venovať nielen uniformovaní policajti v motorizovaných či peších hliadkach, ale i policajti, ktorí tam budú aj napriek tomu, že ich nebudete vidieť,“ povedal košický krajský policajný riaditeľ Štefan Mulik.

Prioritou je zabezpečiť nerušený priebeh prezidentských volieb a dohliadať na ochranu verejného poriadku, života a zdravia osôb a majetku. „Zvýšenej pozornosti neuniknú ani sídla volebných komisií a policajti svojou prítomnosťou budú predchádzať aj páchaniu protiprávnej činnosti,“ doplnila Ivanová s tým, že zatvorením volebných miestností sa ich činnosť v Košickom kraji nekončí.

7:00 Začalo sa druhé kolo voľby nového slovenského prezidenta. Voliči si vyberajú medzi Ivanom Korčokom a Petrom Pellegrinim. Občania môžu svoj hlas odovzdať v 5 938 volebných miestnostiach.

Rozhodujúce druhé kolo priamej voľby hlavy štátu favorita nemá, sondáže ukazovali mimoriadne tesný súboj medzi kariérnym diplomatom Ivanom Korčokom a predsedom parlamentu a vládnej strany Hlas-sociálna demokracia Petrom Pellegrinim.

Hlasovací lístok pre druhé kolo voľby... Foto: Pravda, Ivan Majerský
Hlasovací lístok Hlasovací lístok pre druhé kolo voľby prezidenta SR

Volebné miestnosti sa otvárajú o 7.00 h a zatvoria dve hodiny pred polnocou, následne začne čiastkové výsledky hlasovania zverejňovať Štatistický úrad. Oficiálne výsledky by mala Štátna volebná komisia vyhlásiť v nedeľu. Pre voličov je spustená aj infolinka 02/4859 2317 a 02/4859 2312.

Viac než 4,3 milióna voličov môže hlasovať iba vo volebných miestnostiach na Slovensku; voľba poštou zo zahraničia ani na slovenských ambasádach v cudzine možno nie je. Mnoho Slovákov preto už v piatok vyrazilo z cudziny do vlasti, napríklad z Prahy a Brna doviezol na Slovensko niekoľko stoviek mladých ľudí zvláštny volebný vlak.

Korčok marcové prvé kolo prezidentských volieb vyhral s nečakane vysokým náskokom takmer 124 000 hlasov pred Pellegrinim. Obaja tak postúpili do záverečného duelu. V ňom podľa analytikov rozhodnú tiež sympatizanti neúspešných prezidentských kandidátov, a to najmä Štefana Harabina, ktorý v prvom kole prezidentských volieb skončil na treťom mieste so ziskom vyše 264 000 hlasov.

prezidentsky palac kancelaria prezidenta sr Čítajte viac Právomoci, bývanie, šaty aj doživotné benefity a renta. Čo prinesie prezidentovi výhra vo voľbách?

© Autorské práva vyhradené

510 debata chyba
Viac na túto tému: #prezidentské voľby 2024